Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer? Karaciğer yağlanması ile ilgili bilinmesi gereken bazı noktaları yazımızda hazırladık.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur
Sayfa İçeriği: Karaciğer Yağlanması Neden Olur, Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer, Karaciğer Neden Yağlanır, Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir, Karaciğer Yağlanması Nedenleri, Karaciğer Yağlanması Nasıl Temizlenir, Karaciğer Yağlanması Tedavi, Karaciğer Yağlanması Kimlerde Görülür, Karaciğeri Temizleyen Besinler

Karaciğer yağlanması neden olur ile ilgili bilinmesi gereken bazı nedenleri siz değerli dostlarımız için yazımız da derledik. Karaciğer yağlanması nasıl geçer? Hakkında bilinmesi gereken tüm merak ettiğiniz her şeye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Karaciğer yağlanması nasıl temizlenir? ve Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir? Sorularının tüm cevaplarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Peki karaciğer yağlanması neden olur? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Vücudun toksinlerden arınması için gerekli olan organa karaciğer denir. Karaciğer’in hasara uğraması ile ciddi hastalıklar da meydana gelir. Vücuda alınan mineraller vede vitaminleri ayrıştırarak zararlı hücreleri vücuttan atmaktadır. Daha sonra ise proteinin vücutta sentezlenmesini desteklemektedir. Yaşam için olmazsa olmaz bir organ’dır. Bu yüzden belli yaşlardan sonra karaciğer fonksiyonlarında azalma görülür. Uzman hekimler bu yüzden vücuda karaciğerin işlevselliğini arttıran antioksidan bakımından zengin gıdalar alınması gerektiğini belirtiyor. Özellikle de trans yağ vede karbonhidrat bakımından zengin olan besinler karaciğer deforme olma olasılığını arttırmaktadır. Göğüs kısmın da abdominal-pelvik bölge de diyaframın altında yer almaktadır. Metabolizma da önemli rol oynamaktadır.

Karaciğer vücutta bir çok fayda sağlamakta bunların başlıcaları ise plazma, kırmızı kan hücrelerinin üretimi, protein sentezi, glikojen depolaması, hormon üretimi vede detosifikasyon ayrışmadır. Karaciğer yağlanması, hepatosteatoz olarak bilinmektedir. Sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Bu hastalığın verdiği belirtiler, bir çok hastalığın belirtileri ile aynı olduğundan erken teşhis edilmesi biraz güç olmaktadır. Karaciğer yağlanması özellikle de obezite, diyabet vede kolesterol gibi rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Tedavisi yapılmadığında iltihaplı karaciğer yağlanması hepatitin vede siroz gibi riskli hastalıkların oluşmasına neden olur.

KARACİĞER NEDEN YAĞLANIR?

KARACİĞER YAĞLANMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Karaciğer yağlanması belirtileri kendini gösterir, göstermez uzman hekime görünmekte fayda var. Uzman hekim öncelikle kan tahlili daha sonra karaciğerin enzim değerlerini kontrol etmektedir. CT taraması, ultrasyon vede MR gibi tetkikler de yapılmaktadır. Bazı hastalardan da karaciğerden örnekler alınarak yapılmaktadır. Bu tür hastalara genellikle ilaç tedavisi vede düzenli beslenme önerilmektedir. Uzman hekimler özellik ile karaciğer yağlanması olan kişilerin gün içerisindeki su tüketimini daha çok arttırmaları gerektiğini önermektedir.

KARACİĞER YAĞLANMASI NEDENLERİ

Vücuttaki yağları karaciğer temizleyerek vücuttan atmaktadır. Yalnız enzim dengesi bozulduğunda topladığı yağları vücuttan atamaz vede yağlanma meydana gelir. Beslenme şeklin de kötü yaşam alışkanlıklarına kadar her durumun yanı sıra bazı kronik ilaçların yan etkileri de karaciğer yağlanmasına neden olur. Hızlı kilo alıp, kilo verme vede toksin oranı yüksek besinler tüketilmesi karaciğeri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden karaciğerin normal yağ oranında artış meydana gelmektedir. Kandaki yağ asitlerinden oluşan trigliserid bileşenin yağlı vede karbonhidratlı gıdalar dolayısı ile yükselmesi, hastalık virüs vede bakterileri de yağlanma nedenleri arasındadır. Karaciğer yağlanması orta yaş üstü kişilerde daha fazla görünmektedir. Erişkin insanlar da ise %30 oranda görülmektedir. Ortalama olarak 10 kişide birinde karaciğer enzimleri dengesi bozulduğundan meydana gelir.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur, yazımız da hazırladığımız karaciğer yağlanması nedenlerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki karaciğer yağlanması neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Karaciğer yağlanması neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Cilt Neden Solgun Görünür?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + seventeen =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2018 Kardesiz Blog Designed