Karanfil Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Karanfil Hangi Hastalığa iyi Gelir? Kafanfilin Faydaları Nelerdir? Karanfil tüketmek zararlı mı? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımızda.

Karanfil Hangi Hastalığa İyi Gelir? Kafanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfil Hangi Hastalığa iyi Gelir
Sayfa İçeriği: Karanfil Hangi Hastalığa iyi Gelir

Karanfil günümüz de bir çok insan tarafından sevilerek tüketilen bitkidir. Bir çok hastalığa da iyi gelen karanfil, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarına da iyi gelmektedir. Son zamanlar da en çok tercih edilen karanfil ile ilgili bazı merak edilen sorular kafada soru işareti bırakmaktadır. Yazımızın içeriğin de hazırlamış olduğumuz karanfilin faydaları vede karanfil tüketmek zararlı mı? Sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz. Peki karanfil hangi hastalığa iyi gelir?

Karanfil yemeklerde baharat olarak kullanılabilmektedir. Çiçek olarak yetişen karanfil, mis kokusu bulunmaktadır. Bir çok hastalığa da şifa olarak tercih edilen karanfil son zamanlar da insanlar tarafından oldukça çok tercih edilmektedir. Özellikle ağız vede diş sağlığına oldukça olumlu katkı sağlamaktadır. Sindirim sorunu yaşayan insanların karanfil suyu tüketmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Karanfil, ağız kokusuna da iyi gelmektedir. Barındırdığı anti-mutajenik vede anti-mikrobik maddeler ile bir çok hastalığa da faydası vardır. Sizde yazımızın devamına giderek karanfilin faydalarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfil Tüketmek Zararlı Mı?

Karanfil oldukça güçlü maddeler barındırdığından alternatif tıpta sıklıkla tercih edilmektedir. Bu bitkinin herhangi kesin yan etkili bulunmamaktadır. Yalnız her besin gibi karanfil de dozunda tüketilmeli. Tomurcuk halinde bulunan karanfil baharatı herhangi olumsuz etki sağlamaz iken, yağı alerjik reaksiyona yol açabilmektedir. Bu nedenle yüksek dozda tüketilmemesi gerekmektedir. Çocuklar vede hamileler için mutlaka doktora danışılarak tüketilmesi lazım.

Karanfilin Faydaları

Karanfil suyu cilde veya saça direk olarak uygulandığında buralar da yaşanan deformasyonları azaltmaktadır. Dökülen, yıpranmış vede kepeklenmiş saçlara sürüldüğünde daha canlı vede parlak etki sağlamaktadır. Cildin yenilenmesine yardımcı olarak kırışmasını vede yaşlanmasını önlemektedir.

Araştırmalara göre karanfilin akciğer kanserinin ilk evresinde oldukça etkisi olduğu belirtilmiştir. Kandaki şeker dengesini koruyan karanfil şeker hastalarına da fayda sağlamaktadır.

Karanfil Hangi Hastalığa İyi Gelir

Hidro-alkollü ekstraktları, flavonlar, öjenol, izoflavonlar, flavonoidler gibi maddeler barındıran karanfil kemik sağlığına da oldukça etki sağlamaktadır. Özellikle bu maddeler ileri yaşlarda yaşanma sıklığı artan kemik erimesini engeller. Kemiklerin barındırdığı kalsiyum vede potasyumu depolayarak daha güçlü olmasına yardımcı olur.

Yapılan araştırmada karanfilin bardırdığı anti-inflamatuar maddesinin ağrıyı saniler içerisinde azalttığı belirtilmiştir. Bitkisel uzmanlar özellik ile baş ağrısı veya üst solunum yolları hastalıklara bağlı gelişen ağrılarda karanfil suyunu önermektedir. Karanfil suda kaynadığı sırada çıkan buharda 10 dakika bekleyerek baş ağrısını geçirebilirsiniz. Diş eti vede aft gibi hastalıkların da neden olduğu ağrıyı dakikalar içerisinde geçirmektedir. Karanfil suyuyla düzenli gargara yaparak hem bu hastalıkları önlemiş olursunuz, hem de bu hastalıkların faktörlerini azaltırsınız.

Karanfil Suyunun Faydaları Nelerdir?

Karanfil Nasıl Tüketilir

Karanfil güçlü antioksidan olduğu için bağışıklığa da olumlu etki vermektedir. Beyaz kan hücrelerini de arttırarak hastalıklara karşı vücudu adeta koruma kalkanı haline getirmektedir. Beyaz kan hücrelerinin artması aynı zaman da kansızlığın azalmasını da sağlamaktadır.

Karaciğer vücutta yağ vede toksin depolanmasına izin vermeyen nemli organdır. Yalnız çeşitli nedenlerden ötürü deforme olan karaciğere yardım amaçlı karanfil suyu kullanılabilir. Karanfil, fazla yağlanmayı vede toksinlenmeyi atmada karaciğere büyük fayda sağlamaktadır. Cildin yenilenmesi konusunda da önemli rol oynamaktadır.

Yemeklerden sonra oldukça çok sindirim sorunu yaşayan kişiler karanfil suyunu tüketerek bu şikayetlerini geçirebilir. Barındırdığı antimikrobik madde ile ağızdan başlayıp bağırsaklara kadar tüm sindirim sisteminde bulunan zararlı bakterileri idrar yoluyla atmaya destek olmaktadır.

Karanfil Hangi Hastalığa İyi Gelir, karanfilin bir çok hastalığa iyi geldiği uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Sizde karanfil suyunu düzenli olarak kullandığınız da bir çok faydasını görebilirsiniz. Karanfil yağı da bir çok yaralara iyi gelmektedir. Eğer sizin de karanfil hangi hastalığa iyi gelir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Karanfil hangi hastalığa iyi gelir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da karanfilin faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sars Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed