Kas Gerilmesi Nedenleri Nelerdir?

Kas Gerilmesi Nedenleri Nelerdir? Kas Gerilmesi Nasıl Geçer?, Kas gerilmesine ne iyi gelir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Kas Gerilmesi Nedenleri Nelerdir? Kas Gerilmesi Nasıl Geçer?

Kas Gerilmesi Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kas Gerilmesi Nedenleri Nelerdir

Kas gerilmesinin farklı nedenleri vardır. Kendi kendine kas gerilmesi meydana gelebilir iken, kişilerin aldığı darbeler sonucunda da oluşabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kas gerilmesine ne iyi gelir? ve kas gerilmesi nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kas gerilmesi nedenleri nelerdir?

Kas gerilmesi genellik ile sporcularda sık karşılaşılan durumdur. Özellik ile basketbol, futbol gibi sporlarda sık görülmektedir. Kas gerilmesi vede çekmesi bir yaralanma olup uyuk arkası kasların birinde ya da bir kaçında görülebilmektedir. Bunlar cerrahi dışı basit tedavilere iyi yanıt verip, sorun oluşturmayan yaralanmalar olmaktadır. Aşırı kullanım, kas gerilmelerinin en sık sebebi olmaktadır. Bu durum kasın ani olarak kapasitesinin üzerine zorlandığında oluşmaktadır. Her kasın gerilme vede kasılma kapasitesi farklı olmaktadır.

Uyluk arka kısmında keskin vede ani olarak ağrı oluşabilmektedir. YAralanmadan bir kaç saat sonra uylukta şişlik, bir kaç gün sonra morarma, haftalarda süren ağrı ve zayıflık kas gerilmesinde görülebilmektedir. Egzersiz esnasında ani olarak meydana gelen ağrı şikayeti ile başvurulmaktadır. Doktor, hassasiyet olan uylukta ki gerginliğe bakacak, morarma olup olmadığını değerlendirecektir. Elle muayenede hassasiyet, şişlik ve güçsüzlük tespit edilmektedir. Hekiminiz teşhisi doğrulama için röntgen çektirmek isteyebilir. Eşlik eden kemik parçaları kopmalarında yarar sağlamaktadır. MRI, yumuşak doku yaralanmasını daha detaylı gösteren faydalı yöntemdir. Yazımızın devamına giderek kas gerilmesi nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kas Gerilmesi Nasıl Geçer?

Kas Gerilmesi Nedenleri

Bazı ilaçlar,
Ağırlık taşıma,
Şiddetli darbe,
İltihaplı ve enfeksiyonlu hastalıklar,
Duruş bozukları da kas gerilmesine neden olabilecek başlıca nedenler arasında yer almaktadır.

Kas Gerilmesi Belirtileri

Kaslarda seğirme meydana gelir,
Cildin altına dokunulduğunda sert, bir doku hissedilir,
Kaslarda ani bir şekilde ağrı meydana gelir.

Kas gerilmesinin belirtileri oldukça açık bir şekilde kendini belli eder. Kas gerilmesi iki seviyede gerçekleşmektedir. İlk seviyede gerçekleşen kas gerilmeleri basti tedavilerle iyileşebilmektedir. İkinci seviye kas gerilmeleri de, daha ağır bir şekilde gerçekleşmektedir. Eğerki kas gerilmesinin ardından bacak renginde bir kızarıklık ve şişme meydana gelir ise ve bu kas gerilmeleri sık sık tekrar ediliyor ise vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

Kas Gerilmesi Kendiliğindne Geçer Mi
Kas Gerilmesi Kendiliğindne Geçer Mi

Kas gerilmesi, bireylerin ani hareketleri veya aldığı darbeler sonucunda gerçekleşmektedir. Gerilme meydana geldikten sonra ne kadar süreceği de oldukça merak edilmektedir. Kas gerilmesi gerellik ile 5 saat sürmektedir. 5 saatten sonra uygulanan tedavi yöntemleriyle, kas gevşemeye başlamaktadır. Yalnız bu süreç içerisinde bireylerin harektlerinde dikkatli olması gerekmektedir. Gerilen kaslara zarar vermemek için, yavaş hareket edilmeye özen gösterilmelidir. Kas gerilmesinin diğer sağlık sorunlarıyla ilgili olup olmadığını anlamak için doktora başvurmanız gerekmektedir. Kas gerilmesi, baş bölgesinde de gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle özellik ile migreni olan bireylerde, kas gerilmesi meydana geldiğinde, bu gerilme migreni tetikleyebilir ve ağır baş ağrısı hissine neden olabilmektedir.

Kas Gerilmesi Tedavi Edilir Mi?

Kas gerilmesi tedavisi, gerçekleştiği seviyeye göre farklılık gösterir. Genellik ile ani hareketler sonucu meydana gelen kas gerginliği sonucunda evde kolay ve hızlı biçimde ilk müdahale yapılabilmektedir. Ödem toplaması sonucunda vücutta kas gerginliği meydana gelir ise, bu bölgelere buz torbalarıyla kompleks uygulanabilir. Bunun yanı sıra, gerilen kasların yumuşaması için, bitkisel yağlar tercih edilebilir. Bu doğal tedavi için en uygun doğal yağlar ise, zeytinyağı ve nane yağlarıdır. Bu iki yağ karıştırılıp kas gerginliğinin olduğu bölgeye masaj yapılarak uygulanabilmektedir. Eğerki gerginlik azalmaz ise, hekime başvurulması ve kas gevşetici ilaçlar ile merhemler kullanılmalıdır.

Kas Gerilmesi Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin de kas gerilmesi nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kas gerilmesi nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı kas gerilmesi nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hortensia Çiçeği Nerede Yetişir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed