Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?, Kasık ağrısı belirtileri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda hazırladık.

Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Bacaklar ile karın arasındaki bölgede rahatsızlık hissine kasık ağrısı denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kasık ağrısı belirtileri ve kasık ağrısı nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Kasık ağrısı nedenleri nelerdir?

Tek taraflı kasık ağrısı genellik ile bu bölgede bulunan kas ve ligamentlerdeki zorlanma, çekme ya da yırtılmalara bağlı oluşabilmektedir. Özellik ile düzenli zorlayıcı egzersizler yapan sporcular bacağa vuran kasık ağrısı gelişimi açısından riskli gruplardandır. Erkeklerde sağ ve sol kasık ağrısı gelişimini bir çok farklı neden tetiklemektedir. Kasık ağırısına nedne olan faktörün tam olarak aydınlatılabilmesi adına, eşlik eden diğer belirtiler oldukça yol göstericidir.

Erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da kasık fıtığı, idrar yolu enfeksiyonu vede bu bölgenin duyusundna sorumlu sinirlerin etkilenemsine neden olan durumlar kasık ağrısıyla sonuçlanmaktadır. Kasık ağrısı için gidilecek hekim, sorunun altından yatan neden göre farklılık göstermek ile birlikte, bu sorunun çözümü için genel cerrahi uzmanı hekimlerden, kadın doğum uzmanı hekimlerden ya da üroloji uzmanı hekimlerdne yardım alınabilmektedir. Kasık ağrısı, bir çok farklı neden ile oluşabilen ve hem erkek hem de kadın bireyleri etkileyebilen sorundur. Her iki cinste de bu sorunun ortaya çıkışında üreme organları, idrar yolları veya iç organlar ile ilgili sorunlar rol oynar. Ani başlangıçlı, uzun süredir devam eden ya da şiddetli kasık ağrısı varlığında sağlık kuruluşlarına başvurulması vede uzman doktordan yardım alınmalıdır. Yazımızın devamına gidere kasık ağrısı nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri

Gebelik,
Osteitis pubis,
Böbrek taşı,
Lenf düğümü büyümesi,
Yumurtalık kistleri.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri

Fıtık,
Prostatit,
İdrar yolu enfeksiyonu,
Apandisit,
Kronik pelvik ağrı sendromu,
Pudental sinirin tuzak nöropatisi.

Kasık ağrısı geçmesi için öncelik ile altında yatan neden göre farklılık göstermektedir. Bu durumun en sık nedenleri arasında bulunan zorlama veya spor yaralanması kaynaklı vakalar istirahat vede basit uygulamalarla kendiliğinden geçebilen durumlardır. Kasık ağrısının geçmemesi veya başka belirtilerin bu şikayete eşlik etmesi durumunda da sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman doktorlardan yardım alınması lazım.

Kasık Ağrısı Kendiliğinden Geçer Mi
Kasık Ağrısı Kendiliğinden Geçer Mi

Doktorlar öncelik ile, bu şikayetin hangi duruma bağlı olarak meydana geldiğinin tespitini gerçekleştirirler ve altta yatan duruma uygun olarak tedavi planı oluşturabilirler. Kadınlardaki kasık ağrısı nedenleri arasında bulunan over kistlerinde boyutu 5 santimetrenin altında olan kistlerin kendiliğinden gerileyebilme ihtimali bulunmaktadır. Yalnız özellik ile menopoz sonraıs dönemde olan kişilerde oluşan şikayetlerde hafifleme olmaması, kistin büyümesi veya belirtilerin şiddetlenmesi halinde cerrahi olarak müdahale edilebilmektedir. Bu bölgedeki kemik kırıkları, kasık fıtıkları ve böbrek taşları cerrahi olarak tedavi edilen diğer kasık ağrısı nedenleri arasında bulunmaktadır.

Kasık Ağrısı Evde Tedavi Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belirtilerin daha şiddetli ya da sık hale geldiği durumlarda,
Fıtık olduğu bilinen şişliğin birdenbire çok ağrılı hale gelmesi halinde,
Ateş, şişme, kızarıklık ya da iltihap gibi enfeksiyon belirtileri oluştuğunda,
Topallama veyahut yürüme güçlüğünün geliştiği ya da kötüleştiği durumlarda,
Kasık ağrısında herhangi bir düzelme olmadığı durumlarda,
Belirtilerin daha şiddetli ya da sık hale geldiği durumlarda,
Kasık ağrısının şiddetininin arttığı, kasık ağrısına sırtınıza, karnınıza yada göğüsünüze yayılan ağrı eşlik ettiği, ateş, titreme ve mide bulantısının olduğu durumlarda hekim ağrınızın tipini ve derecesini belirleyerek tedavi için gerekli planlamayı uygulayacaktır.

Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir, yukarıda vermiş olduğumu belirtilerden herhangi biri meydana gelir ise, vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Eğer ki sizin kasık ağrısı nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kasık ağrısı nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı kasık ağrısı nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Üveit Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed