Kasık Mantarı Neden Olur?

Kasık Mantarı Neden Olur? Kasık Mantarı Nasıl Geçer? Kasık mantarı tedavisi ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri yazımız da ayrıntılı derledik.

Kasık Mantarı Neden Olur? Kasık Mantarı Nasıl Geçer?

Kasık Mantarı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Kasık Mantarı Neden Olur

Kalça ve iç uyluk bölgesin de vede üreme organların da görülen kırmızı renkte ve kaşıntılı döküntüler ile meydana gelen mantar enfeksiyonuna kasık mantarı denir. Rahatsız edici durum olmasına rağmen, nadiren ciddi sorun oluşturmakta vede evde basit ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için, kasık mantarı nasıl geçer? ve kasık mantarı tedavisi ile ilgili sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak düzenleyip, hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek kasık mantarı nedenlerine ulaşabilirsiniz. Peki kasık mantarı neden olur?

Kasık mantarı günümüz de nerede ise her insanın başına gelebilecek mantar enfeksiyonu hastalığıdır. Oldukça rahatsız edici durum olan bu enfeksiyon erken tedavi edilmesi gerekmektedir. Bir çok tedavi yöntemi bulunan kasık mantarı, yazımızın içeriğinde de ayrıntılı olarak derledik. Kasık mantarını önlemek için bazı tedbirleri almanız gerekmektedir. Eğer sık sık kaşınıyor ya da ayak mantarına yakalanma evresinde iseniz mutlaka spor salonunu değiştirmeyi düşünmelisiniz. Temiz ortama geçerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Spor salonların da duş alırken mutlaka terlik kullanın. Kurulanmak için ise kendi havlunuzu kullanın. Spor salonlarındaki havlular, mantarı öldürmek için yeterli sıcaklıkta yıkanıp kurutulmuyor olabilmektedir. Mantar, maya vede bakteriler şeker ile beslendiği için şeker tüketimini azaltmalısınız. Maya en çok bira ile şarapta üremektedir. Eğer hastalık şiddetli şekilde seyrediyor ise, günde en az iki kez duş alın. İç çamaşırları her seferinde değiştirmeye dikkat edin. Çok sık duş almayın, bu durum mantarı daha da kötü hale sokabilir. Siz de yazımızın devamına giderek kasık mantarı tedavisi ile ilgili bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kasık Mantarı Nasıl Geçer?

Kasık Mantarı Nasıl Önlenir?

Kesinlikle spor çantanız da ıslak ya da terli elbiseler bulundurmayın. Nemli kıyafetleri dolaba koymayın. Her kullanımdan sonra spor elbiselerinizi mutlaka yıkayın. Islak mayo ya da şort ile uzun zaman geçirmeyin. Mayoyu ya da şortu asarak kurumaya bırakma, kesinlikle yıkayın. Mayoyu veya şortu ıslak vaziyette üstünde bekletmeden hemen çıkarın vede kuru iç çamaşırı giyin.

İç çamaşırını giyinmeden önce mutlaka çorapları giyin. Eğer ki ayaklarınız da mantar bulunuyor ise, ayaklarını diğer giysiler ile temas ettirmeden önce çoraplarını giyin. Bu sayede ayaklardaki mantar, kasıklara yayılması da önlenir. İç çamaşırlarını sık sık yıkayın. Özellikle de enfeksiyonun aktif aşamasında iken havlularını ya da giysileri başkaları ile asla paylaşmayın. Mantar enfeksiyonu yıkanmamış giysilerle temas ederek yayılmaktadır. Vücudunun geri kalanını, kasık bölgesini kuruladığınız havluyla kurulamayın. Yoksa enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir.

Kasık bölgesini tahriş eden kıyafet vede iç çamaşırlarını kullanmayın. Rahat elbiseleri tercih etmeye özen gösterin. Külot yerine boxer tercih edebilirsiniz. Kasık bölgenizi her zaman temiz ve kuru tutun. Eğer ki kasık mantarına karşı hassas olduğunuz fark ederseniz, banyo yaptıktan ya da duş aldıktan sonra kasık bölgeni mantar önleyici kurutucu toz ile kaplayın. Her gün duş alın. Terlediğiniz de ya da egzersiz yaptıktan sonra uzun süre duş almadan beklemeyin. Yıkanmak için hafif sabunlar vede su kullanın. Antibakteriyel özellikte ya da deodorant içeren sabunları kesinlikle kullanmayın.

Hafif mantar enfeksiyonları için mantar önleyici krem tercih edin. Uzman hekimden mantar önleyici krem reçete etmesini isteyebilirsiniz. Klotrimazol ya da mikonazol barındıran daha ucuz kremlerden de tercih edebilirsiniz. İşe yaraması biraz daha uzun sürer, yalnız kaşıntıyı etkili şekilde ortadan kaldırır. Semptomlar geçse bile kremi paket üzerinde belirtilen zaman boyunca kasık bölgesine sürmeye devam edin. Tıpkı antibiyotikler gibi bu kremleri de tarif edilen tedavi zamanına kadar kullanmanız gerekir. Eğer ki ayak mantarınız varsa, onu da eş zamanlı olarak tedavi ettirmelisiniz. Bunu yapmak hastalığın tekrarlama riskini de azaltmaktadır.

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Cildinizi temiz vede kuru tutun. Mutlaka duştan sonra iyice kurulayın. Mantarlar ılık vede nemli ortamlar da çoğalır. Mümkün ise etkilenen bölgeyi havalandırmak için bir süre iç çamaşırı giymeyin. Eğer mümkün değil ise külot yerine boxer giyin. Kasık bölgesine sürtünen vede cildi tahriş eden kıyafetleri kesinlikle tercih etmeyin. Dar iç çamaşırı vede pantolonları kullanmayın. Kasık bölgesini kaşımayın. Kaşımak döküntüyü daha da tahriş ederek, cilde zarar verebilmektedir. Bu durum ise enfeksiyon ihtimalini arttırır. Eğer kaşımadan duramıyorsanız, mutlaka tırnaklarınızı kesin. Geceleri uyurken eldiven giyin. Rahatlamak için hafif soğuk duş alın. Pişmemiş yulaf ezmesi, kabartma tozu ya da kolloidal yulaf ezmesini su ile karıştırıp kasık bölgesine sürebilirsiniz. Duştan sonra mutlaka kasık bölgesini iyice kurulayın.

Kasık Mantarı Önleme Yöntemleri
Kasık Mantarı Önleme Yöntemleri

Kasık mantarı durumunda kullanmak üzere üretilmiş bazı tozlar bulunmaktadır. Bu tozlar yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğundan, aynı zaman da biraz rahatlama da sağlamaktadır. Nemi kurutmaya yardımcı olan sodyum bikarbonat bileşeni barındırmaktadır. Bu tozlar tüm eczanelerde bulunmaktadır. Kasık mantarı olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka doktora danışın.

Kasık Mantarı Neden Olur, eğer ki pullu kızarıklar bir kaç haftadan uzun sürüyorsa, daha kötüye gitmeye başladı ise renginin sarıya döndüğünü fark ederseniz ya da akıntı oluyor ise mutlaka uzman hekimden yardım alın. Uzman hekim sizin için reçeteli kremler, antibiyotikler vede mantar önleyici haplar sunacaktır. Sizin de eğer ki kasık mantarı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kasık mantarı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kasık mantarı tedavisi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Taze Fasulye Derin Dondurucuda Saklanır Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed