Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Kemik Ağrısı Nasıl Geçer?, Kemik ağrısına ne iyi gelir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Kemik Ağrısı Nasıl Geçer?

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Kemik ağrısı özellik ile orta vede ileri yaştalarda sık görülen, vücudun farklı bölgelerinde hissedilen ağrı olarak rastlanılmaktadır. Genellik ile gece saatlerinde ve ağrının bulunduğu uzuv hareket ettirildiğinde şiddeti artmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız kemik ağrısına ne iyi gelir? ve kemik ağrısı nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kemik ağrısı nedenleri nelerdir?

Kemik ağrısı azalmış kemik yoğunluğundan ya da kemiği etkileyen yaralanmadna kaynaklanabilse de, altta yatan ciddi tıbbi durumun da habercisi olabilmektedir. Kemik ağrısı, enfeksiyon, kan akışınında bozukluk ya da daha kronik bir rahatsızlığın sonucu olarak kendini belli etmektedir. Yoğun bir antremandan sonra ya da grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında kas ağrısı hissetmek normal durumdur. Bunun yanı sıra dirsekler, bilekler, diz gibi eklem yerlerinde ilerleyen yaş ya da artrit nedeni ile ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Yaş ilerledikçe vücut bir çok değişime uğramaktadır. Kemikler ve kaslar daha az aktif hale geldikçe boyutları ve yoğunluklarında azalmalar görülmektedir. Bu durum sizi yaralanma riskine ve kırılmalara daha yatkın hale getirebilmektedir. Hormonal değişiklikler, yaş ve fiziksel aktivite eksikliği kemik yoğunluğunun azalmasına katkıda bulunan faktörler olmaktadır. Olası nedenler arasıdna bulunan osteoporoz, kemik kütlenizin normala kabul edilen seviyesinin altına düşmesi durumudur. Yazımızın devamına giderek kemik ağrısı nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kemik Ağrısı Nasıl Geçer?

Kemik Ağrısı Nedenleri

Kemik ağrısının önemli nedeni olarak kanserler gösterilmektedir. Kemik kanseri özellik ile üst kol vede bacakların uzun kemiklerinde meydana gelse de, herhangi bir kemiği etkileyebilmektedir. Kanser türlerinin nedne olduğu ağrının diğer, ağrı türlerinden ayrılan özellikleri bulunmaktadır. Bölgede aniden hissedilen yüksek şiddetli hassasiyet hiss, etkilenen kemikte giderek yükselen bir belirip bir kaybolan ağrı, gece boyunca süren ve dinlenirken de hissedilen kalıcı ağrı bu belirtiler arasında bulunmaktadır.

Vücudun başka bir bölümüne yerleştikten sonra kemiklere yayılan metastatik kanserler,
Kemik iliğinde başlayan kanser türü,
Osteomiyelit ismi verilen kemik enfeksiyonu,
Kemiklere giden kan akımının kesilmesi,
Artrit,
Enfeksiyonlar,
Kaza ya da yaralanmalar sonucu meydana gelen kırıklar,
Uzvuv aşırı kullanımı,
Kalsiyum ve D vitamini eksikliği sonucu kemiklerin daha hassas ve kırılgan hale gelmesi,
Çocuklarda ve gençlerde uzamaya bağlı olarak gelişen kemik büyümesi,
Yürümeye başlayan çocuklarda çocuk kırığı olarak ve bükülmeler sonucu yaralanmaya neden olan kırıklar.

Kemik Ağrısı Kaç Günde Geçer
Kemik Ağrısı Kaç Günde Geçer

Kemik ağrısı tedavisi, altta yatan eşhise bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kemik ile ilgili birden fazla tanı için belirlenen her bir tedavi planı, birden fazla müdahale ve çözümü barındırmaktadır. Çoğu kemik ağrısı teşhisinde ileri tedaviler uygun görülse de, hafif ilerleyen semptomlarda bazı kişisel bakım stratejileriyle çözüme ulaşmak mümkün olmaktadır. Optimal iyileşme için, etkilenen kemiğin dinlendirilmesi oldukça önemlidir. İlgili kemik üzerine uygulanacak buz torbası mevcut şişiğin, sertleiğin ve ağrının giderilmesinde etkili olabilmektedir. Kemik ağrısının bulunduğu bölge ekleme yakın bir yerde ise, dizlik gibi ortopedik destekler ile bölgede stabilite sağlanabilmektedir. 30 dakikalık günlük ağırlık kaldırma egzersizleri, sigara ve alkol kullanımı sınırlama, D vitamini ve kalsiyumdan zengin beslenme programı oluşturma gibi ufak değişiklikler ile kemik sağlığınızı kuvvetlendirebilir ve destekleyebilirsiniz.

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin kemik ağrısı nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kemik ağrısı nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı kemik ağrısı nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Brokoli Hangi Mevsimde Yetişir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed