Kemik Erimesi Nedir?

Kemik Erimesi Nedir? Osteoporoz Nasıl Önlenmeli? Kemik erimesi, diğer adı ile osteoporoz ile ilgili bilmeniz gerekenleri yazımız da derledik.

Kemik Erimesi Nedir? Osteoporoz Nasıl Önlenmeli?

Kemik Erimesi Nedir
Sayfa İçeriği: Kemik Erimesi Nedir, Osteoporoz Nasıl Önlenmeli, Osteoporozun Tanısı Nasıl Konur, Osteoporoz Nedir, Osteoporuzun Önlenmesi, Osteoporoz Neden Olur, Osteoporoz Nasıl Tedavi Edilir, Kemik Yoğunluğu Nasıl Ölçülür, Kemik Kitlesi Nasıl Hesaplanır

Kemik erimesi nedir ile ilgili bilinmesi gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımız da düzenledik. Osteoporoz nasıl önlenmeli? Hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz. Sizde kemik erimesi tanısı ve osteoporozun önlenmesi hakkında sayfamızdan bilgileri bulabilirsiniz. Peki kemik erimesi nedir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Son zamanlar da en çok duyulan kemik erimesi yani osteoporoz rahatsızlığı gün geçtikçe bir çok insanda görülmektedir. Osteoporoz kelimesi yunanca olmakla birlikte, osteon kemik anlamına gelmekte ve poroz ise küçük delik kelimelerinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalık ile kemik dokusunda meydana gelen değişikleri oldukça iyi tanımlar. Bir insanın normal kemik yapısında da delikler bulunmaktadır. Yalnız osteoporozda bu delikler genişleyerek kemiğin süngerimsi bir hal almasına vede direncinin azalmasına neden olmaktadır. Bu durumda kemik kitlesinin azalması ise kemikte kırık riskini arttırmaktadır.

OSTEOPOROZUN TANISI NASIL KONUR?

Son zamanlar da osteoporoz düşük kemik yoğunluğu vede kemik kapısın da bozulma ile karekterize ve kemiğin kırılmaya eğilimini arttıran sistemik hastalık olarak tanımlamaktadır. Tanısı ise kemik mineral yoğunluğunun kantitatif ölçümüyle konulmaktadır. Kemik dansitometresi adı verilen teknik son derece ise kolay, ekonomik vede hasta için zahmetsiz şekildedir. Bu yöntem kemik kitlesi hakkında doğru vede kesin sonuç vermektedir. Dünya sağlık örgütü, osteoporoz tanısı vede kırık riskinin belirlenmesiyle ilgili kriterler sunmuştur. Belirtmiş olduğu kriterler ise kemik mineral yoğunluğu ölçülen kişilerden elde edilen değerlerin 25 yaşındaki genç bir kadının ölçümleriyle karşılaştırılmasını esas almaktadır.

OSTEOPORUZUN ÖNLENMESİ

Osteoporoz rahatsızlığın da kırık riskini sıfıra indirmeyi garanti edecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yalnız osteoporozun önlenmesi genel olarak hayat tarzındaki tercihlere bağlıdır. Yeterli vede düzenli düzeydeki egzersiz programları bütün yaşlarda çok faydalıdır. Büyüme çağında vede 70 yaşından sonra diyetteki kalsiyum miktarına önem verilmelidir. Menopoz yaşındaki kadınlar da estrojen tedavisi, kemik kitlesini koruyan vede gelecekteki kırıkları önleyen en önemli yollardan birisidir. Kemik dansiyometresi tekniği ile kolay, ekonomik vede zahmetsiz kemik yoğunluğunu ölçtürebilir sağlığınızdan emin olabilirsiniz. Erken yaşlarda kemik yoğunluğunuzu ölçtürmeniz kemik erimesinin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Kemik Erimesi Nedir, yazımız da hazırladığımız kemik erimesi tanısı ve osteoporoz nedir? Öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki kemik erimesi nedir, yazımız hakkında sorularınızı bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kemik erimesi nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 3 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed