Kenger Otu Faydaları Nelerdir?

Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Kenger Otu Neye İyi Gelir?, Kenger otu nerede yetişir? Hakkında merak edilen bazı bilgileri yazımızda ayrıntılı hazırladık.

Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Kenger Otu Neye İyi Gelir?

Kenger Otu Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kenger Otu Faydaları Nelerdir

Kenger otu, papatyagiller ailesinden olan ottur. Ülkenin hemen hemen her yöresinde yetişmektedir. Özellik ile karaciğer üzerindeki etkileriyle bilinmektedir. 70 ila 80 cm’ye kadar uzayabilen süslü bitkidir. Bu ot, dağların sarp kayalık bölgelerinde, yüksek yerlerde, iç mekanlarda, çakıllı ve kurak topraklarda da kendini göstermektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz kenger otu nerede yetişir? ve kenger otu neye iyi gelir? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kenger otu faydaları nelerdir?

Kenger otunun gövdesi kısa, kalın ve az dallı olup yaprakları da tüylü ve damarlıdır. Çok yıllık otsu bir bitki olduğundan, dikenli olup dikenleri üzerinde de kırmızı ve mor renkli çiçekler bulunmaktadır. Dikenin üzerindeki çiçekler, olgunlaşma döneminde sarıya dönük yeşilimsi bir renk almaktadır. Kendine has sütüyle diğer otlardan ayrılan kenger otu, çok zorlu iklim şartlarında dahi ayakta kalabilmektedir. Dikeni vede sakızıyla da oldukça ünlü olan kenger otu, düzenli kullanımda bir çok fiziksel rahatsıızlığa iyi gelmektedir.

Kenger otu bazı bölgelerde, deve dikeni, dağ kengeri, kangal otu, kenger sakız bitkisi adları ile bilinmektedir. Faydalarıyla son dönemlerde oldukça popüler olan otun, bir çok farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Türkiye’de çokça yetiştirilen kenger otu doğal sakız yapımında kullanılabildiği gibi, kahve ve lezzetli yemeklerin yapımında da tercih edilip, kullanılmaktadır. Tadı oldukça lezzetli olan kenger otunun, hem taze tüketilebilir hem de sakız formu ile çiğnenebilmektedir. Diş eti sağlığı ve mide rahatsızlıkları için oldukça yararlı olan kenger sakızı otun köklerinden elde edilmektedir. Sakızın yapımında kurumuş kenger otları kullanmılmaktadır. Kurumuş bitkinin kök kısmı çıkarılır ve ortaya çıkan kök çapraz biçiminde kesilmektedir. Kesilen köklerden beyaz süt akmaktadır. Köklerden akan sütler, sakız kıvamına gelmektedir. Böylelikle kenger sakızı elde edilmektedir. Yazımızın devamına giderek kenger otu faydaları ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kenger Otu Nasıl Yenir?

Kenger Otu Faydaları

Damar tıkanıklığıa iyi gelir,
Yüz ve çene kaslarını güçlendirir,
Migren ve baş ağrısını azaltır,
Safra kesesinde oluşan taşların vücuttan atılmasına katkı sunar,
Sivilce gibi cilt sorunlarının giderilmesinde etkili,
Hücre yenilenmesine destek olur,
Halsizlik hissini ortadan kaldırır,
Şekeri dengeler,
Kanı temizler ve kan akışını düzenler,
Kulak zarı iltihabı ya da yırtılması gibi sorunlara iyi gelir,
Tansiyonu düzenleyici etkisi bulunur,
Hazımsızlık ve mide şişliğini giderir,
Diyabet hastaları için oldukça yararlı ve kan şekerini dengeler,
Diş etlerini güçlendirir ve dişlerin beyazlatılmasına önemli bir katlı sağlar,
Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasıa yardımcı olmaktadır.

Kenger otuyla çeşitli yemekler hazırlanabilmektedir. Öncelik ile otun toplanması adına eldiven, soyulması için de bıçak kullanmak lazım. Kendine has kokusu ve lezzetiyle çiğ olarakta tüketilebilen kenger otu, tıpkı sebzeler gibi haşlayarakta tüketebilirsiniz. Olgun haliyle topladığınız bitkiyi yapraklarından ayırarak yıkayıp doğrayabilirsiniz. Otun beyaz kısmını dilerseniz haşlayarak, dilerseniz de kavurarak yumurtalı kenger yapabilirsiniz. Bitkiyi ince ince doğrayarak pişmekte olan et yemeklerinin üzerine atabilirsiniz. Kenger otunu bulgur pilavı yapımında da kullanabilirsiniz. Kenger otundan, turşuda hazırlayabilirsiniz.

Kenger Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sivilce gibi cilt sorunları,
Kulak zarı yırtılması,
Safra yolu iltihabı,
Diş eti rahatsızlıkları,
Vitiligo,
Tansiyon,
Mide ağrısı,
Diyabet,
Migren,
Baş ağrısı.

Kenger Otu Neye Yarar
Kenger Otu Neye Yarar

Kenger otunun bir çok faydası bulunmaktadır. Yalnız bitkinin fazla vede bilinçsiz tüketimi zararlı sonuçlar meydana getirebilmektedir. Kenger otu hamileler, emziren anneler, kronik hastalığa sahip olanlar, 12 yaş altındaki çocuklar tarafından tüketilmesi sakıncalıdır. Şifakı bitkinin herhangi bir zararı kesin olarak bilinmese de, haşlanarak tüketimi mide hassasiyeti olan bireylerin dikkat etmesi gerekmektedir. Bağırsaklarda bazı problemler yaratabilen kenger otu, alerjiyi tetiklediği de gözlenmektedir.

Kenger Otu Nerede Yetişir?

Dişlerin kuvvetlendiren kenger otu, vücudu dinlendirir ve halsizliğe iyi gelmektedir. Yüz kaslarını kuvvetlendiren şifalı bitki, aynı zamanda şekeri ve tansiyonu da dengelemektedir. Kenger otu, sakız ve kahve yapımında kullanılsa da, yemeklere ve salatalara ilave edilebilen özelliğiyle de bilinmektedir. Bitkinin içinde bulunan süt ile kenger sakızı yapılmaktadır. Kengerin baş kısmı kavrularak öğütülür ve kenger kahvesi de elde edilmektedir. Çorbaya, ete, bulgur pilavına, salatalara ilave edilen kengerin tohumları pekmez vede bal gibi tatlılarla da karıştırılarak tüketilebilmektedir. Kenger otu, yol kenarlarında, bahçelerde ve tarlalarda görülebilen ottur. Ülkemizde bir çok yerde yetişmektedir. özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişen bu ot, Orta Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde de yetişmektedir.

Kenger Otu Faydaları Nelerdir, eğer ki sizin de kenger otu faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kenger otu faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı kenger otu faydaları nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed