Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin Faydaları Nelerdir? Kereviz Nasıl Tüketilir? Kereviz nerede yetişir? Hakkında merak ettiğiniz, tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kerevizin Faydaları Nelerdir? Kereviz Nasıl Tüketilir?

Kerevizin Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kerevizin Faydaları Nelerdir

Günümüz de nerede ise tüm bölgeler de yetişen kereviz, sağlığa oldukça faydalı bitkidir. Kereviz nemli ortamları sever vede dondan etkilenmez. Bu yüzden de bir çok yerde rahatlıkla yetişebilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kereviz nasıl tüketilir ve kerevizin faydaları ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Kerevizin faydaları nelerdir?

100 gram kereviz kalori vede besin değeri; Kalori: 50 kcal, Protein: 0,5 gr, Yağ: 0.2 gr, Karbonhidrat: 1.3 gr, Diyet lifi: 1.4 gr dır. Kereviz tüketmek vücuda oldukça fayda sağlamaktadır. A, B, C, E vede K vitaminlerini barındıran kereviz, iyi bir kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum vede çinko kaynağıdır. Limonen, selen, oksalik asit, furanokumarinler, flavonoidler bakımından da oldukça zengindir. Düzenli olarak kereviz tüketimi, kalp hastalıklarını da engellemektedir. Kemikleri kuvvetlendirir vede tip 2 diyabet geliştirme riskini de azaltmaktadır. Kerevizin oldukça güçlü, alerjen olduğunu unutmayın. Alerjen potansiyeli pişirme işleminden sonra da kalmaktadır. Bu yüzden kerevizi küçük porsiyonlar ile diyete almak daha iyidir. Yazımızın devamına giderek kerevizin faydaları ile ilgili bilgileri bulabilir vede öğrenebilirsiniz.

Kereviz Nasıl Tüketilir?

Kerevizin Faydaları

Kereviz bitkisi, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Kereviz en az 12 farklı antioksidan barındırmaktadır. Diyabet, kalp hastalıkları, obezite vede belirli kanser türlerini engelleyebilir. İçeriğinde barındırdığı C vitamini vede beta karoten cilt sağlığı vede bağışıklık da önemlidir. Kereviz bitkisi kalp hastalıkları geliştirme riskini azaltır. Kalp sağlığı için önemli olan potasyum vede K vitamini açısından da oldukça zengin bitkidir. Potasyum, normal tansiyon seviyelerinin korunmasına destek verir. Potasyum açısından oldukça zengin gıdalar tüketmek, felç riskini %15 oranında azaltmaktadır.

K vitamini kalp hastalıkları riskini azaltır. Kalsiyumun damarlar da birikmesini engeller. Kalsiyumun yerleşmesi nedeni ile, kan damarları daralır ve kan akışı yavaşlar. Bu durum ise kalp krizi ya da felci tetikleyebilir. Kereviz, kan şekeri seviyelerini etkileyebilmektedir. Kan şekerini düzenlemeye destek olan harika bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum, glikozun uygun biçimde emilmesinden sorumlu hormon olan insüline hücrelerin tepkisini arttırmaktadır. İnsülin eksikliğiniz bulunuyor ise, tip 2 diyabet geliştirme riskiniz de yüksektir. Araştırmalara göre magnezyum açısından zengin bir diyetin tip 2 diyabet riskini %15 oranın da azalttığını belirtmiştir. Kereviz kemiklere de iyi gelmektedir. Manganez, kalsiyum, magnezyum, fosfor vede K vitamini gibi kemik sağlığı için gerekli olan, bir çok gıda maddesi açısından oldukça zengindir. Araştırmalar, artan kalsiyum alımının kırık riskini azaltabileceğini belirtmiştir. Mesele; 1 yemek kaşığı kereviz tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacının %15’ini, bir kök de %10’unu barındırmaktadır. Manganez kemik dokusu vede kıkırdak oluşumun da büyük rol oynamaktadır. Magnezyum vede fosfor eksikliği, osteoporoz gibi kronik kemik hastalıklarının gelişmesine yol açmaktadır. Kereviz de bulunan K vitamini, kalsiyum emilimine destek verir. Araştırmalar, günde 45 mg, K vitamini almanın, kalça kırığı riskini %80 oranında azalttığını belirtmektedir.

Kereviz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kereviz anemi riskini azaltmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimin de bulunan çok miktarda demir barındırmaktadır. Akciğerlerden tüm vücuda oksijen taşımaktalar. Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği, demir eksikliği anemisine yol açmaktadır. Yalnız demir açısından zengin bir diyet, bu sorunun geliştirme riskini azaltmaktadır. Sindirim sistemi için de yardımcı olan kereviz, kilosunu takip edenler için idealdir. 100 gram kereviz, sadece 13 kalori barındırmaktadır. Sağlıklı diyetin önemli parçası olan çok fazla diyet lifi barındırmaktadır. Kereviz bitkisi suyu sindirim sistemine çekmekte vede dışkıyı gevşetir. Bu yan etkisi irritabl bağırsak sendromu gibi özel durumları bulunan kişiler de daha belirgin olabilmektedir. Çok fazla sodyum barındırır. Bu günlük değerin %6,5’idir. Araştırmalara göre, büyük miktarlar da tüketilmesinin, özellikle tuza duyarlı kişiler de, yüksek tansiyon seviyelerine yol açabileceğini belirtmektedir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir, Kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar, K vitamini bakımından yüksek besinleri tüketir iken dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu durum diyetten tamamen dışlanmaları anlamına gelmez. K vitamininden zengin gıdalar, aynı miktarda vede aynı sıklık da tüketilmelidir. İlaçları etkili biçimde çalışmasını sağlamanın tek yolu bu şekildir. Eğer ki sizin de kerevizin faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kerevizin faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kerevizin faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kelliğin Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed