Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir? Kıl Kurdu Nedenleri Nelerdir? Kıl kurdu nasıl geçer? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir? Kıl Kurdu Nedenleri Nelerdir?

Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir

Bağırsaklar da çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen kıl kurtları makat bölgesini kaşındırmaktadır. Kıl kurtları, kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkilemekte ve arttıkça ciddi farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Kıl kurdu genellikle çocukluk çağlarında meydana gelen ve bulaşıcı olma riski olduğundan doktorlar dikkat edilmesi konusun da uyarmaktadır. Yazımızın içeriğin de kıl kurdu nedenleri ve kıl kurdu nedir? Sorularının cevaplarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Siz de yazımızın devamına giderek kıl kurdu nasıl geçer? Öğrenebilirsiniz. Peki kıl kurdu belirtileri nelerdir?

Kıl kurdu, bilim de enterbius vermicularis olarak bilinmektedir. Bağırsaklar da yaşayan zararlı parazitlere kıl kurdu denir. Kıl kurdu çocukların yanı, sıra yetişkin bireylerde de görülmektedir. Bu hastalık bulaşıcıdır. Bağırsaklara yerleşen parazitlerin dişileri anüs yolu ile bağırsaktan çıkarak, makatın ağız bölgesine yumurtalarını bırakmakta. Bu yumurtalar ise zamanla kaşınmaya neden olmaktadır. Hastalığa yakalanan kişi, makatı kaşıdığında yumurtalar böylelikle tırnak aralarına yerleşmektedir. Kıl kurdu yumurtaları, uzun süre dış ortam da yaşayabilmekte. Yumurtalara temas eden kişiler, ellerini temizlemeden ağızlarına götürdüklerin de kişide kıl kurdu enfeksiyonu meydana gelir. Kıl kurdu hastalığı bulunan kişiler ile ortak eşya kullanımı enfeksiyonun bulaşma riskini de arttırmaktadır. Kreş, yuva vede yurt gibi toplu yerlerde bu parazitlerin bulaşma oranı oldukça fazladır. Siz de yazımızın devamına giderek kıl kurdu nedenleri vede kıl kurdu belirtilerine ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kıl Kurdu Nedenleri Nelerdir?

Kıl Kurdu Belirtileri

Sert vede kramplı karın ağrısının olması.
Geceleri makat bölgesinin kanatana kadar aşıma isteği vede dışkıda gözle görülür kurtlar.
Uyurken ağızdan salya gelmesi.
İştahın açık olmasına rağmen, hızlı kilo verme.
Uyku bozukluğu.
Halsizlik, yorgunluk vede baş ağrısı.
Burun kaşıntısı vede diş gıcırdatma.
Kıl kurtları vücuda giren gıdaları, vücut enzimlemeden tüketmelerine bağlı direncin zayıflaması.

Kıl Kurdu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl kurtları, gözle görülme ihtimali vardır, bunun için selofan bant testi uygulanır. Bu bant testinden sonra uzman hekim, bağırsaklar da veya her hangi başka organa geçme ihtimali var mı, yok mu diye ultrasyon gibi testerde yapar. Tespiti yapılan kıl kurtları ilaç yöntemiyle iyileşme sağlanmaktadır. Hastalık boyunca ortak kullanılan alanlardan uzak durulması lazım. Makat bölgesi, sıcak su vede sabun suyla sürekli olarak temizlenmeli vede iç çamaşırı ütü yapılarak giyilmelidir. Kıl kurtlarından doğal kurtulma yöntemleri ise keki çayı, soğan suyu, grefurt ve pelin otu kullanılarak fayda sağlayabilirsiniz.

Kıl Kurdu Tedavisi
Kıl Kurdu Tedavisi

Kıl Kurdu Zararları Nelerdir?

Kıl kurtları bazı hastalıklara yol açmaktadır. Bunların başında ise idrar yolu enfeksiyonu gelmektedir. En kötü durum ise, kıl kurtlarının mesaneye yerleşmesiyle kansere neden olmasıdır. Kıl kurdu insandan insana rahatlıkla geçebilmektedir. Bu genellik ile kişisel eşyaların ortak kullanımıyla yaşanmakta. Dünyada her 5 kişiden 3’ünde kıl kurdu bulunmaktadır. En yaygın alanları da toplu kullanılan tuvaletler olmakta. Geceleri makat bölgesinin kaşınması vede sürekli kaşınan alanların uykusuzluğa neden olmasının, yanı sıra kötü kokulu gaz, mide bulantısı, karında şişkinlik vede bağırsak sancıları olarak kıl kurdu enfeksiyonu kendini gösterir. Sinirlilik, huysuzluk vede gerginlik gibi psikolojik durumlarda kıl kurdu hastalığı nedeni ile meydana gelebilir.

Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir, kıl kurtları eğer erken tedavi edilmez ise çocuklar da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Kıl kurdu cinsine bağlı olarak karaciğer vede dalakta büyüme, kansızlık, bağırsakta tıkanma, deride döküntüler, astım, büyümede gecikme vede ağır organ hasarları görülebilmekte. Bu sebeple bağırsak parazitleri mutlaka erken tedavi edilmelidir. Eğer ki sizin de kıl kurdu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kıl kurdu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için, onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da kıl kurdu belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Elmalı Kurabiyenin Püf Noktaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed