Kırmızı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kantaronun Faydaları Nelerdir? Kırmızı Kantaron Neye İyi Gelir? Kırmızı kantaron nedir? İle ilgili merak edilen her şeyi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kırmızı Kantaronun Faydaları Nelerdir? Kırmızı Kantaron Neye İyi Gelir?

Kırmızı Kantaronun Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kırmızı Kantaronun Faydaları Nelerdir

Kantaron bitkisi oldukça faydalı ve bir çok farklı türü bulunmaktadır. Kırmızı kantaron, sarı kantaron ve mavi kantaron en çok bilinen çeşitleridir. Halk arasında sarı kantaron ile kırmızı kantaron hep birbiri ile karıştırılmaktadır. Yazımızın içeriğin de ise siz değerli dostlarımız için kırmızı kantaron nedir? ve kırmızı kantaron nasıl tüketilir? Ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Peki kırmızı kantaronun faydaları nelerdir?

Bu bitkinin çiçekleri kırmızı veya koyu pembe renkli ve bol çiçekli, tek yıllık otsu bitki olarak geçmektedir. Harika çiçekleri olan ve yaprakları karşılıklı, sapsız vede yumurta biçimin de olan bitki, bilinen en eski sağlık alanında tercih edilen bitki türüdür. Halk arasında bu bitki yara otu, küçük kantaron ve binbirdelik otu gibi. Çentiyangiller ailesine ait olan bu bitki, yetiştiği bölgeye göre 10 ila 50 cm arası büyüyebilmekte. Bitki, kireçli, kumlu topraklar da sağlık alanlar da kendiliğinden yetişmektedir. Bazen batalık vede balçık topraklarda da yetişmektedir. Kırmızı veya pembe renk çiçekleri olan bu bitki, güneşle birlikte çiçeklerini açmakta ve akşam saatlerin de çiçeklerini kapatmaktadır. Kendini öz keskin, baharatsı kokusu bulunmaktadır. Bu nedenle kırmızı kantarondan elde edilen çay acı olmaktadır. Sizde yazımızın devamına giderek kırmızı kantaronun faydalarını öğrenebilirsiniz.

Kırmızı Kantaron Neye İyi Gelir?

Kırmızı Kantaronun Faydaları

Sivilce vede cilt lekelerini gidermekte.
İştah açar.
Romatizmal ağrılara iyi gelir.
Şişkinliğe iyi gelir.
Ter attırır ve ateş düşürür.
Cildi yeniler ve yaşlanmayı geciktirir.
Sindirim bozukluğu ve mide yanması gibi sorunlara iyi gelir.
Karaciğer sağlığını korumakta.
Ağrı kesici etkisi bulunmakta ve özellikle de bel vede boyun ağrıların da kullanılır.

Kırmızı Kantaron Nedir
Kırmızı Kantaron Nedir

Kuzey Amerika, Afrika, Orta Asya ve Avrupa anavatanı olan kırmızı kantaron Türkiye’de de kolaylıkla yetişmektedir. Yüksek miktar da fenolik vede polifenol barındırır. Bu sayede güçlü bir antioksidandır ve serbest radikallere karşı vücudu vede cildi korumaktadır. Cilt sağlığına iyi gelen bu bitki hücre yeniler, leke giderici özelliği vardır ve yaşlanmayı da önlemektedir. Antibakteriyel özelliği de bulunan bu bitkinin bakteri vede mikropları öldürme özelliği vardır. Özellikle de mide vede sindirim sağlığını koruma da etkilidir. Hazmı kolaylaştırır, iştah açar ve bağırsakları güçlendirir.

Kırmızı Kantaronun Faydaları Nelerdir, kırmızı kantaron kullanmadan önce doktorunuza danışmanız da yarar var. Bilinçsiz şekilde kullanılması zararları ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu bitkinin yağı cildi yaşlanmaya karşı korumakta ve yenilemektedir. Eğer sizin de kırmızı kantaronun faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kırmızı kantaronun faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kırmızı kantaronun faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Cibar Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed