Kirpik Dibi İltihabı Nedir?

Kirpik Dibi iltihabı Nedir? Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur? Kirpik dibi iltihabı kaç günde geçer? Hakkında merak ettiğiniz, tüm bilgiler yazımızda.

Kirpik Dibi İltihabı Nedir? Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur?

Kirpik Dibi iltihabı Nedir
Sayfa İçeriği: Kirpik Dibi iltihabı Nedir

Kirpik dibi iltihabı halk arasında sık olarak görülmektedir. Kişinin kirpik diplerin de kaşıntı, kepeklenme, kirpiklerin dökülmesi vede zayıflaması en çok belirtiler arasındadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kirpik dibi iltihabı kaç günde geçer? ve kirpik dibi iltihabı neden olur? Sorularının cevaplarını bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki kirpik dibi iltihabı nedir?

Kirpik dibi iltihabı, flora da sık yer alan mikroorganizmaların, kirpik diplerine yerleşmesiyle olabileceği gibi, seboreik dermatit denilen cilt sorunlarına sekonder olarak da görülmektedir. Bazı durumlar da ise iki durumun da birlikte yaşanması ile mixt form da olabilmektedir. Bu durum kirpik diplerin de yağ salınımı yapan bezleri de etkileyebilmektedir. Yağ bezlerinin enfekte olmasıyla arpacık da görülebilmektedir. Arpacıklar kist haline dönüşebilmekte, bu durum da ameliyat yapılarak kistlerin drenajı gerekebilmektedir. Yazımızın devamına giderek kirpik dibi iltihabı ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Kirpik Dibi İltihabı Nasıl Geçer?

Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur?

Kirpik dibi iltihabı eğer ki, uzun süre devam eder ise, yağ sekresyonu yapan bezlerin kanalları tıkanıp, kuru göze neden olabilmektedir. Bu durum da ise hastanın gözlerin de batma, yanma, gün içerisin de artan kızarıklık oluşmaktadır. Kirpik dibi iltihabı tedavisin de, en önemli etken ise kirpik dibi hijyenini sağlamaktan geçmektedir. Kirpik diplerinin temizlenmesi için ise özel şampuanlar tercih edilmelidir. Eğer enfeksiyon bunuyor ise, antibiyotik damla vede merhemler tercih edilebilir.

Kirpik dibi iltihabı tedavisi uygulandıktan sonra ki süreçte, önemli olan durum kirpiklerin temizliği önem taşımaktadır. Bunun için ise hastaların, kirpik dibi iltihabı düzeldikten ve tedavileri uygulandıktan sonra ki süreçte bile kirpik diplerini temizlemeleri lazım. Bazı durumlar da cilt sorunlarına bağlı olarak, kirpik diblerin de iltihap olduğundan, özellikle bu grup hastaların seboreik dermatit olan hastalar da tedavinin geçmesi için herhangi süre bulunmamaktadır. Bu tür hastaların ömür boyu kirpik diplerini temizlemeleri lazım. Kirpik dibi temizliğin de kullanılan, şampuanların tercih edilmesi uygun olacaktır.

Kirpik Dibi İltihabı Nedir

Kirpik dibi iltihabı görüldüğün de, hastalar da genellikle kepeklenme ve kaşıntı gibi bulgular görülebilir. Bu durum da özellikle kepeklerin alınması temizlenmesi lazım. Bunun için de kirpik diplerine özel şampuanlar ile kirpik diplerinin temizlenmesi gerekmektedir. Kirpik diplerin de yağ salınımı sağlayan bezler bulunduğundan, bu bezlerin kanalları kirpik dibi iltihabı durumun da tıkanabilmektedir. Eğer kirpik diplerin de yağ salınımına neden olan bezler tıkanır ise, hasta da kuru göz semptomları oluşmaktadır. Bu nedenle tedavi de kuru göze yönelik tedavilerin de kirpik dibi temizliğine eklenmesi lazım. Bu durum da suni gözyaşları verilmesi lazım. Eğer ki bir enfeksiyona sekonder kiprik dibi iltihabı mevcut ise beraberin de antibiyotik tedavisinin de uygulanması gerekmektedir.

Kirpik Dipi İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Kirpik diplerinin temizliği, antibiyotik terapi vede sunu gözyaşlarının verilmesi temel tedavi yöntemidir. Sıcak uygulamalar da yapılıp, kirpik diplerinde ki kuruluğun yumuşatılması vede bu şekilde temizlenmesi, yine sıcak uygulamalar ile yağ salınımı yapan bezlerin sertleşmiş olan yağlarının kanallardan akışkanlığının sağlanması da tedaviler arasında yer almaktadır.

Kirpik Dibi İltihabı Nedir, kirpik dibi iltihabı doktor muayenesi sonrasın da göz kapaklarının çevresin de kepeklerin olması vede kirpik diplerin de kepeklerin bulunmasıyla bulgu vermektedir. Kepeklerin bulunduğu bölge de kaşıntı da oluşmaktadır. Kirpik diplerindeki yağ salınımı yapan kanalların ağızlarının tıkanmasına bağlı da, hastalar da kuru göz görülmektedir. Eğer ki sizin de kirpik dibi iltihabı nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kirpik dibi iltihabı nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kirpik dibi iltihabı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Gözdeki İltihap Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed