Kızartma Yağının Zararları Nelerdir?

Kızartma Yağının Zararları Nelerdir? Kızartma Yağının Beyne Zararları, Kızartma yağı çok kullanırsak ne olur? Hakkında merak edilen bazı bilgileri derledik.

Kızartma Yağının Zararları Nelerdir? Kızartma Yağının Beyne Zararları

Kızartma Yağının Zararları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kızartma Yağının Zararları Nelerdir

Her gün tüketilen besinler ve gıdalar vücudumuz üzerinde olumlu vede olumsuz bir takım etkiler yaratmaktadır. Araştırmalara göre, yeniden kullanılan kızartma yağlarında pişen besinlerin beyinde dejenerasyona yol açabileceğini belirtilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz kızartma yağı çok kullanırsak ne olur? ve kızartma yağının beyne zararları sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kızartma yağının zararları nelerdir?

Sağlığımıza zararlı olan bir tek şey kızartma değil, kullanılan yağdır. Kızartma yağları birden çok defa kullanıldığında, eğer ki iki kullanım arasındaki zaman fazla ise kesinlik ile kanserojen olmaktadır. Araştırmalara göre, yeniden kullanılan kızartma yağında pişen gıdaların beyinde dejenerasyona yol açabileceğini belirtmiştir. Özellik ile restorantlardın tekrar tekrar kullandığı kızartma yağında pişirdiği yiyecekleri en büyük suçlulardan biri haline getirmektedir. Bu nedenle riskli olarak kabul edilebilecek, en popüler yiyecekler patates kızartması ve kızarmış tavuk ilk sırada gelmektedir.

Amerikan biyokimya ve moleküler biyoloji derneği’nin yıllık toplantısında sunulan çalışmanın bir parçası olarak, bilim insanları daha sağlıklı diyet uygulayan diğer kemirgenler ile karşılaştırıldığında, yeniden kullanılmış derin yağda kızartılmış yemek yağları tüketen fareler arasında daha yüksek düzeyde nörodejenerasyon keşfedilmiştir. Farelerin yavrularında da aynı problemlere rastlanmıştır. Araştırmacılar aynı zamanda artış gösteren nörodejenerasyonunun, yağın karaciğer, bağırsak ve beyin arasındaki çift yönlü iletişim ağ üzerindeki etkilerine bağlı göründüğünüde belirlemiştir. Yazımızın devamına giderek kızartma yağının zararları ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kızartma Yağının Beyne Zararları Nelerdir?

Kızartma Yağının Zararları

Karaciğer, bağırsak, beyin ekseni çeşitli fizyolojik fonskiyonların düzenlemesinde hayati öneme sahiptir. Bu eksendeki bozulma, nörolojik bozukluklar ile bir ilişki göstermektedir. Yüksek sıcaklıklarda ise derin kızartmanın çeşitli metabolik bozukluklar ile bağlantısı bulunmaktadır. Yalnız derin kızartmanın etkisi üzerine uzun vadeli araştırmalar henüz kesin olarak yoktur. Kızartma yağı, yiyeceklerin kızartılması sonucunda meydana gelen bitkisel atık yağlardır. Kızartma esnasında, yüksek sıcaklıkta okside olmuş yağda meydana gelen fiziksel değişimlerden dolayı tekrar kullanımı sağlık açısından oldukça zararlıdır. Kızartma yağları lavaboya dökülmesi halinde lavabo vede kanalizyon boruların tıkanmasına neden olmaktadır.

Kızartma yağlarını tekrar kullanmak isteyenler, eğerki yağın içinde atık yoksa ve yağın rengi açık ise en fazla 3 kezden fazla kullanılmamalıdır. Daha fazla kullanım, yağın yoğunlaşmasına vede patateslerin çiğ kalmasına neden olmaktadır. Atık yağı içine koyacağınız şişenin, geri dönüştürülemez olması oldukça önemlidir. Çünkü şişe veya kutudan yağın çıkarılması, geri dönüşüm sürecini zorlaştırmaktadır. Tava içinde kalan az miktardaki yağı eğer dökemiyor iseniz, bir peçete yardımıyla silip çöpe atabilirsiniz. Yanmış yağın tekrar yemeklerde kullanılması ve bu yağlar ile yemek pişirmek sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Yağın polaritesinin 25’in üzerine çıkmaya başladığı durumlarda, söz konusu yağ yavaş yavaş kanserojen madde üretmeye başlamaktadır. Bu durumdaki yağların kesinlik ile tüketilmemesi gerekmektedir.

Kızartma Yağı Kaç Kez Kullanılır
Kızartma Yağı Kaç Kez Kullanılır

Kızartma yağının bozulduğunu anlamak için, yağın yağısı her zamankinden farklı görünüyor ise, renginde turuncuya çalan değişiklikler var ise, kapağı açtığınızda kesin bir koku geliyorsa ve tadında ciddi değişikleri bulunuyorsa yağınız bozulmuştur. Bu yağı hiçbir şekilde tüketmemelisiniz. Şunu unutmayınki araştırmalara göre kızartma yağlarının tekrar tekrar kullanılması sonucu ortaya çıkan fazla sayıda parçalanma, ürünlerin sürekli olarak tüketilmesinin sağlığa önemli derece zararlı etkileri olduğudur. Kızartma yağlarının tekrar kullanılması sonucu yağların dumanlanma noktasının düştüğüde görülmektedir.

Kızartma Yağının Zararları Nelerdir, eğer ki sizin de kızartma yağının zararları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kızartma yağının zararları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı kızartma yağının zararları nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed