Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Kızıl Hastalığı Nasıl Geçer?, Kızıl hastalığı nasıl tedavi edilir? Hakkında merak edilen bazı bilgiler yazımızda.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Kızıl Hastalığı Nasıl Geçer?

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir

A grubu streptokok ismi verilen bazı bakterilerin neden olduğu ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı vede döküntü ile seyredebilen hastalığa kızıl hastalığı denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kızıl hastalığı nasıl tedavi edilir? ve kızıl hastalığı neden olur? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Kızıl hastalığı belirtileri nelerdir?

Kızıl hastalığı en yaygın olarak 5 ile 15 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Geçmişte ciddi vede ağır bir çocukluk hastalığı olarak görülse de, modern antibiyotik tedavileri ile günümüzde artık daha az tehtit içeren hastalık türüdür. Kızıl hastalığı doğru vede düzenli biçimde tedavi edilmemesi durumunda daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Kızıl hastalığı, normalde boğaz ağrısına neden olan aynı tür bakterilerden kaynaklanır vede bulaşıcı bir hastalıktır. Kızıl hastalığı sürecinde boğazı irrite eden bakteriler, deride vede dilde kızarıklığa neden olan bir tür toksin salgılamaktalar. Kızıl hastalığında enfeksiyon, enfekte bir kişi öksürdüğünde ya da hapşırdığında dışarı atılan damlacıklar yolu ile taşınan bakteriler ile kişiden kişiye bulaşır. Kızıl hastalığının kuluçka süresi, yani hastalığa neden olan bakterilere ilk maruz kalma ile hastalık belirtilerinin görülmesi arasındaki süre genellik ile 2 ila 4 gün olmaktadır. Araştırmalara göre 5 ila 15 yaşındaki çocukların kızıl hastalığına yakalanma olasılığının diğer yaş gruplarındaki kişilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kızıl hastalığı mikropları, aynı aile bireyleri ya da sınıf arkadaşları gibi sık sık yakın temas içine giren kişiler arasında daha kolay bulaşmaktadır. Yazımızın devamına giderek kızıl hastalığı belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kızıl Hastalığı Nasıl Geçer?

Kızıl Hastalığı Belirtileri

Boyunda lenf düğümlerinde genişleme ve dokunmaya karşı hassasiyet,
Mide bulantısı ve kusma,
Yutkunmada güçlük,
Beyaz vede sarı lekelerin görüldüğü kızarmış boğaz,
Titreme,
Boğazda hassasiyet,
Baş ağrısı,
38 derecenin üzerine ateş.

Kızıl Hastalığı Bulaşıcı Mı
Kızıl Hastalığı Bulaşıcı Mı

Kızıl hastalığının en yaygın görülen belirtisi, deride görülen vede hastalığa ismini veren kızıl döküntüler olmaktadır. Bu kızarıklık deride güneş yanığı gibi görünür vede temas edildiğinde zımpara kağıdı gibi hissedilmektedir. Tipik olarak yüzde ya da boyunda başlar ve gövdeye, kollara vede bacaklara yayılmaktadır. Kızıaran bölgelere baskı uygulandığında kızarıklık geçici olarak solar. Kasıklar, koltuk altları, dirsekler, dizler vede boyun çevresindeki deri kıvrımları vede çizgiler genellik ile çevredeki kızarıklıktan daha koyu kırmızı tona sahip olmaktadır. Yüz kızarır vede ağzın etrafında soluk halka meydana gelir. Dil bir çileğe benzer biçimde kırmızı vede kabarık görünür. Yalnız bir çok vakada hastalığın erken döneminde genellikle beyaz tabaka ile kaplıdır. Yüz ile dildeki kırmızılık vede kızarıklık bir çok vakada yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Belirti vede semptomların azalmasını başlamasından sonra, yaygın olarak kızıl döküntüden etkilenen cilt tabakaları sıklıkla soyulmaktadır.

Kızıl Hastalığı Komplikasyonları Nelerdir?

Kızıl hastalığı, doğru antibiyotik kullanımı ile tedavi edilmeli. Tedavi edilmeyen kızıl hastalığı, bakterileri boğazdan, vücudun başka bölgelerine yayılabilmektedir. Kızıl hastalığına neden olan bakterilerin vücut içinde yayılarak enfekte edebileceği diğer bölgeler arasında yaygın olarak bademcikler, akciğerler, böbrekler, deri, dolaışım sistemi vede orta kulak yer almaktadır. Kızıl hastalığı bazı vakalarda, daha nadiren romatizmal ateşe yol açabilmektedir. Romatizmal ateş ciddi bir durumdur vede cildi, eklemleri, kalbi vede sinir sistemini etkileyebilmektedir.

Kızıl Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kızıl hastalığı tanısının konulması için, hekim öncelik ile hasta kişinin belirtileirni dinleyecek vede bir fizik muayene gerçekleştirecektir. Bu fizik muayene sırasında hekim kişinin boğazının, bademciklerinin vede dilinin durumuna bakacaktır. Daha sonra boğaz çevresinde bulunan lenf düğümlerinin genişleyip genişlemediğini saptamak için, kişinin boynunu muayene edecektir. Son olarak gözlemnebilir kişide mevcut olan kızarıklığın görünümünü vede dokusunu değerlendirmektedir. Eğer ki hekim kişinin hastalığına işaret eden belirti vede semptomların nedeni olarak streptokokal enfeksiyondan şüphelenir ise, boğazının arkasından vede bademciklerinden bir pamukluk çubuk ile boğaz sürüntüsü almaktadır. Daha sonra alınan bu boğaz sürüntüsü örneği incelenmek için laboratuvara gönderilir.

Kızıl Hastalığı Tehlikeli Mi?

Kızıl Hastalığı Önlenir Mi?

Kızıl hastalığını önleyebilmek için, henüz aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle kızıl hastalığı önleme strateji vede yöntemleri, genel olarak enfeksiyonlara karşı alınan standart önlemler ile aynı olmaktadır. Öncelik ile ellerin doğru vede düzgün biçimde yıkanmasına dikkat edilmelidir. Özellikle çocuklara ellerini ılık sabunlu su ile nasıl yıkayabileceği gösterilmeli vede bu hijyen alışkanlığı öğretilmelidir.

Yemek kapları ya da yiyecekler paylaşılmamalıdır. Bu bir kural olarak çocuklara öğretilmeli vede çocukların bardaklarını ya da yemek kaplarını arkadaşları ile paylaşmaması gerektiği öğretilmelidir. Bu hijyen kuralı yiyecek paylaşımı için de geçerlidir. Mikropların olası yayılmasını önlemek adına, kişiler öksürürken vede hapşırırken ağızlarını vede burunlarını kapamalıdır. Yine aynı biçimde bu alışkanlık çocuklara öğretilmelidir. Hapşırma vede öksürme esnasında kullanılan mendiller, kullanımdan sonra dikkatlice çöpe atılmalı, eğer ki bir mendil kullanılması mümkün değil ise, hastalığa neden olabilecek mikropların etrafa dağılımı en aza indirmek için dirsek içine doğru öksürülmelidir.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir, kızıl hastalığı olan kişilerin kapları, bardakları vede gün içinde kullandıkları aletler ile nesnelerin yanı sıra, çocukların oyuncakları mümkün ise sıcak suda ya da bulaşık makinesinde yıkanmalıdır. Eğer ki sizin de kızıl hastalığı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kızıl hastalığı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kızıl hastalığı belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Göz Altı Maskesi Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed