Kolposkopi Neden Yapılır?

Kolposkopi Neden Yapılır? Kolposkopi Nasıl Yapılır?, Kolposkopiden sonra kanama olur mu? Hakkında merak edilen bazı bilgileir yazımızda hazırladık.

Kolposkopi Neden Yapılır? Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi Neden Yapılır
Sayfa İçeriği: Kolposkopi Neden Yapılır

Kolposkopi, bir işlemdir. Bu işlem rahim ağzı kanseri olan kadınların, erken teşhisinde oldukça önem taşımaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kolposkopiden sonra kanama olur mu? ve kolposkopi nasıl yapılır? İle ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kolposkopi neden yapılır?

Kolposkopi işlemi ışıklı alet ile, rahim ağzının görüntüsü büyütülür vede daha uygun bir teşhis ortamı oluşturmaktadır. Bu da tedaviye erken başlamak anlamı taşımaktadır. Bu işlemin yapılmasının nedeni, eğer hücresel farklılıklar var ise, bu farklılıkların nedeninin öğrenilmesidir. Bu işlem sonrasında rahim ağzı kanseir hastalığının teşhisi erken konulmaktadır. Bu işlemin ağrı yapmaması için, hasta kişi kendini olabildiğince rahat bırakması gerekmekttedir. Yoksa biraz ağzı vede kramp hissedilebilmektedir. İşlem öncesinde bağırsaklar vede idrar torbası boşaltılmalıdır. Bu sayede hasta kişi daha rahat edecektir. İşlemden 1 gün önce, duş alınmamalı vede tampon gibi şeyler kullanılmamalıdır. Yazımızın devamına giderek kolposkopiden sonra kanama olur mu, ila alakalı bilmeniz gereken bazı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopiden Sonra Kanama Olur Mu?

Kolposkopi vajina, vulva vede serviks denilen rahim ağzından, hücre alınarak büyütülerek incelenmesi işlemidir. Bu işlem oldukça basittir. İşlem esnasında kanama genel olarak yoktur. Yalnız farklı tip deri hastalıkları olan hastalarda kanama görülebilmektedir. Kolposkopi küret denilen alet ile, yapılardan hücre kazınmasıdır. Daha sonra bu hücreler mikroskop altında incelemeye alınmaktadır. Vulva vede vajina incelemesi için, anestezi kullanılmamaktadır. Serviks incelemesinde tercih edilebilir. Alınan hücreler çeşitli biçimde boyandıktan sonra incelemeye alınmaktadır. Hastalıkların belirlenmesi için, oldukça pratik işlemdir. Kolposkopi uygulanan hastaların çok küçük bir kısmında kanama olabilmektedir. Bu kanamanın nedeni, çoğunluk ile kolposkopi değil, altta yatan bir hastalık olmasıdır. Bu nedenle bu, hastalar hemen uzman hekime danışmalıdır.

Kolposkopi Ağrılı Mı
Kolposkopi Ağrılı Mı

Kolposkopi işlemi; Rahim ağzı vede yumurtalık kanserinde teşhis aleti olarak bilinmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından, rahim ağzına metal alet yerleştirilerek tümörlü hücreler tespit edilmektedir. Daha sonra özel tuzlu vede dezenfekte suyla, rahim azğı suyu temizlenerek akıntılar giderilmektedir. Vajinadan gelen bu beyaz akıntı, hasta hücrenin varlığını gelen sıvının renginin değişmesiyle belli etmektedir. Bu sıvı laboratuvar ortamında incelendikten sonra, biyopsi yapılarak kanserli hücre tespit edilerek, tedavi planlaması başlatılmaktadır.

Kolposkopi Neden Yapılır, kolposkopi yöntemi ağrılı işlem değildir. Jinekolojik muayenede olduğu gibi, hasta kişinin muayene masasına yattıktan sonra, spekülüm yerleştirilip, daha sonra vajina içi vede serviks aydınlatılarak uygulanmaktadır. Eğer ki sizin kolposkopi meden yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kolposkopi meden yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kolposkopi meden yapılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Deniz Anası Isırığına Ne İyi Gelir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed