Konjestif Nedir?

Konjestif Nedir? Konjestif Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir? Konjestif kalp yetmezliği nedenleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri yazımızda hazırladık.

Konjestif Nedir? Konjestif Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Konjestif Nedir
Sayfa İçeriği: Konjestif Nedir, Konjestif Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir, Konjestif Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir, Konjestif Kalp Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir, Konjestif Kalp Yetmezliği Nedenleri, Kalp Sağlığını Korumanın Yolları, Kalp Yetmezliğinin Evreleri, Kalbi Korumanın Yolları, Konjestif Kalp Yetmezliği Tedavisi

Konjestif nedir ile ilgili bilmeniz gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Konjestif kalp yetmezliği belirtileri nelerdir? Hakkın da yazımızın devamına giderek tüm her şeye ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Konjestif kalp yetmezliği neden olur? ve Konjestif kalp yetmezliği nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevaplara da sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Peki konjestif nedir? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Kalp atışları, anne karnından itibaren yaşam belirtisi vermektedir. Bu durum ise vücudun sağlıkla geliştiğini göstermektedir. Diğer organlar, damarlar kalp etrafında işlevselliklerini arttırmaktadır. İnsan vücudundaki kalp kan akımını sağlamaktadır. Bu akım ile beyin gelişimi bile etkilenmektedir. Vücudun fiziksel aktivitesi arttıkça kalbin aış hızı da yükselmektedir. Bu sebeple vücutta en güçlü kaslar kalpte bulunmaktadır. Yalnız kalp kaslarının çeşitli nedenlerden dolayı zayıflaması ile kalbin kanı alıp pompalayamamasına neden olmaktadır. Bu duruma ise konjestif denir. Yani kalp yetmezliği olarak bilinmektedir. Bu hastalığın hemen hemen her kişide görülme ihtimali yüksektir. Konjestif kalp yetmezliğine neden olan en önemli etken koroner kalp hastalığıdır. Bu hastalık da yüksek tansiyon, sağlıksız beslenme, şeker hastalığı, fiziksel hareketsizlik, sigara vede dengesiz kilo alımı gibi durumlarla meydana gelir. Kalp yetmezliği, ileri yaşlarda sıkça rastlanan bir hastalıktır. Kalp yeteri kadar kan pompalamadığında el vede ayaklarda şişme görülmektedir.

KONJESTİF KALP YETMEZLİĞİ NEDENLERİ NELERDİR?

KONJESTİF KALP YETMEZLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bu hastalık için öncelikle neyin neden olduğu durumlar tespit edilir. Altta yatan hastalıkların tedavisiyle birlikte kalbin kasları güçlendirici ilaç tedavisi uygulanır. İleri boyuta gelen kişilerde kalp pili yerleştirilerek atışlar kontrol altına alınmaktadır. Hastalık kalp kapaklarından kaynaklı oluyorsa kapakların değişmesi için cerrahi müdahalede yapılır. Kalbin damarları da kontrol edilir. Sodyum kan akışını hızlandırdığından sodyum vede su miktarı dengelenmeye çalışılarak tedavi uygulanır. Bu hastalıkta en son müdahale ise kalp naklidir.

KONJESTİF KALP YETMEZLİĞİ NEDENLERİ

Vücudun enfeksiyon kapması neden ile yaşanan kalp kası iltihabı da konjestif kalp yetmezliği nedenleri arasındadır.

Kandaki artan basınç kalbin daha hızlı atmasına bu da kasların çabuk yorulmasına ve yıpranmasına sebep olmaktadır. Bu durum genellik ile yüksek tansiyon gibi sorunlarla ortaya çıkmaktadır.

Vücudun genelindeki kaslarda büyüme, kalınlaşma vede sertleşme gibi yapısal değişikler de bu hastalığa neden olur.

Kalbin kapaklarında görülen her hangi bir hasar kalbin kanı geri pompalamasına neden vermektedir.

Doğum sırasında ortaya çıkan kusurlu kalpten dolayı kalp yetmezliğinin yaşanma ihtimali artmaktadır.

Bazı kişilerde enfeksiyon, anemi, böbrek yetmezliği vede akciğer hastalıklarının da bulunması konjestif kalp yetmezliğine davetiye çıkarmaktadır.

KONJESTİF KALP YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

El vede ayaklarda ödem birikmesi.
Kalp atışlarında dengesizlik görülmesi.
Vücudun hızla yağ biriktirmesi.
Azalan iştaha rağmen kilo alma.
Sol kolda vede göğüste uyuşma.
Boğazda sürekli olarak kuruluk ve öksürme bunlara bağlı ağrılar.
Yemek sonrası karında hazımsızlık vede şişkinlik yaşanmasına artış görülmesi.
Sindirim sisteminin yeterli çalışamamasından dolayı kabızlığın artması.
Vücut hareketlerinde azalma görülmesi.
Fiziksel hareketler sonrası artan yorgunluk.

KALP SAĞLIĞINI KORUMANIN YOLLARI

Kötü alışkanlıklardan uzak durarak kırmızı et vede yeşillik tüketimi yapılmalıdır.

Gece uykusu kalp sağlığı için oldukça önemlidir.

Diyet ile birlikte vücudun yağlarını yakmak yerine düzenli yürüyüş vede sağlıklı beslenmeye önem vermek.

Ruhsal problemler aşırı stres gibi durumlarda mutlaka rahatlama çalışmaları yapılmalı vede gerekirse de destek alınmalıdır.

Gıdaları kalori miktarlarına göre değil, sindirimi nasıl etkilediğine dikkat edilerek tüketilmesi kalp sağlığı için oldukça önemlidir.

Konjestif Nedir, yazımız da hazırladığımız konjestif kalp yetmezliği nedenlerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki konjestif nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Konjestif nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İran Pilavı Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed