Kranial Sinir Türleri Nelerdir?

Kranial Sinir Türleri Nelerdir? Kranial Sinirlerin Amacı Nedir?, Kranial sinirlerin görevi nelerdir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Kranial Sinir Türleri Nelerdir? Kranial Sinirlerin Amacı Nedir?

Kranial Sinir Türleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kranial Sinir Türleri Nelerdir

Beynin arka tarafında bulunan gövdeye, boyna, yüze vede beyne elektrik sinyalleri gönderen 12 çift sinire kranial sinirler denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz kranial sinirlerin görevi nelerdir? ve kranial sinirlerin amacı nedir? İle ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kranial sinir türleri nelerdir?

Kranial sinirler ile 5 duyu çalışmaktadır. Farklı yüz ifadeleri yapılabilir, göz kırpma, dili hareket ettirme gibi doğal reaksiyonlar gerçekleşmektedir. Bu neden ile kranial sinirler, sinir sisteminin önemli parçası olmaktadır. 12 kranial sinirin her birinin ayrı bir işlevi vede yaısı vardır. Buna bağlı oalrak vücutta farklı görevleri bulunmaktadır. Koku alma siniri, koku alma duyusudur. Burun boşluğunun üst kısmında burnun içini kaplayan epitel dokuda bulunmaktadır. Koku siniri, bireyde koku alma duyusuna ilişkin bilgilerin beyne iletilmesinde görevlidir. Koku alma ön loba vede beynin hafızasında rol oynayan diğer bölgelerine iletilmektedir. Görme yeteneğini etkileyen sinir türüne optik sinir denmektedir. Retinadaki ganglion hücrelerin meydana getirdiği sinirdir. Optik sinirin liflerinin çoğu optik kiazma ismi verilen bir yapıya geçmektedir. Optik sistem daha sonra beynin arka tarafında bulunan, görsel bilginin işlendiği alana aktarılmaktadır.

Okülomotor sinir, gözlerin hareket etmesinde vede göz kırpmada etkili olan sinirdir. Okülomotor sinir, gözün vede üst göz kapağını hareket ettiren kasların çoğunun hareketini sağlamaktadır. Troklear sinir ise, gözlerin yukarı aşağı ya da ileri geri hareket ettirilmesini etkileyen sinir türüdür. Bunun yanında troklear sinirin göz hareketinde de rolü vardır. Gözün aşağıya vede içeriye bakmasını sağlayan kontralateral superior oblik kasına güç vermede de etkilidir. Yazımızın devamına giderek kranial sinirlerin amacı, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirisiniz.

Kranial Sinirlerin Görevi Nelerdir?

Kranial Sinirlerin Amacı

Trigeminal sinir, yüzde vede yanaklarda meydana gelen duyumlar, tat vede çene hareketlerinin kontrolünde görevlidir. Trigeminal sinir, en büyük kraniyal sinir olarak bilinmektedir. Hem motor, hem de duyusal fonksiyonlara sahip yapıdadır. Gözleri hareket ettirmede vede kontrol etmede etkili olan 6. sinire abducens siniri denmektedir. Göz dışı kaslardan biri olan lateral rektus kasının bakışı dışarıya çevirmesine yardımcı olan sinir türüdür. 12 çift kraniyal sinirlerin 7.ci olan fasiyal sinir, yüz ifadeleri vede tat alma duyusunda etkilidir. Fasiyal sinir, yüz ifadesini oluşturan kasların hareketi, dış kulak hissi, tat hissi vede lakrimal, submaksiller vede submandibular bezlerin hareketi olmak üzere 4 çekirdekten meydana gelmektedir.

Kranial Sinirler Nedir
Kranial Sinirler Nedir

8. kranial sinir olan vestibüler sinir, işitme vede denge duyusunda etkili olan sinirdir. Vestibüler sinir, vücudun yer çekimine göre başın pozisyonundaki değişiklikleri algılamasına yardımcı olur. Vücut bu bilgiyi dengeyi korumak adına kullanmaktadır. Glossofaringeal sinir, beyidnen dilin arka bölümüne, boğaza vede kulak yönüne doğru ilerleyen tat alma vede yutma yeteneğini etkileyen sinir türüdür. Vagus siniri, sindirim vede kalp atış hızını etkilemektedir. Bunun yanında vagus sinirinin motor, duyusal vede parasempatik işlevler sağlayan bir dizi işlevi bulunmaktadır. Boğaz vede yumuşak damağın hareketini sağlamaktadır. Kranial sinirler arasında bulunan aksesuar sinir, omuz vede boyun kas hareketleirni etkilemektedir. Bir bireyin boynunu vede omuzlarını döndürmesine, uzatmasına vede esnetmesine izin veren sternokleidomatoid vede trapezius kaslarını kontrolünü sağlamaktadır. Kranial sinirlerin 12.ci olan hipoglosasal sinir, dilin hareket ettirilmesinde etkilidir. Hipoglossal sinir bozukluğu yaşandığı durumda, çoğunluk ile tek tarafta meydana gelen dil felci görülebilmektedir.

Kranial Sinir Nereden Çıkar?

Kranial sinirler, duyuların vede motor becerilerinin kontrolünde etkili sinir grubudur. Bu sinirler bireyin dokunma hissini, duymasını, görmesini, koku almasını vede tatmasını etkilemektedir. Bunun yanında motor sinirleri yüz kaslarının ya da bezlerin kontrol edilmesinde etkilidir. Bazı kranial sinirlerin hem duyusal, hem de motor işlevleri bulunmaktadır. 12.ci kranial sinirden biri olan vagus siniri, beynin alt bölümü olan medullada başlayıp, karın bölgesine kadar uzanan en uzun sinirlerdne biridir. Dilin, boğazın, kalbin vede sindirim sisteminin de dahil olmak üzere vücudun bir çok bölgesinden geçmektedir. En kısa kraniyal sinir, en az sinir lifi olan akson sayısına sahip olan troklear sinir olarak bilinmektedir.

Kranial Sinir Türleri Nelerdir, eğer ki sizin de kranial sinir türleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kranial sinir türleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı kranial sinir türleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Buji Nedir Ne Kadar Dayanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed