Kulak Akıntısı Hangi Renk Olur?

Kulak Akıntısı Hangi Renk Olur? Kulak Kirden Tıkanırsa Nasıl Açılır? Kulaktan kanlı kir gelmesi ne anlama gelir? İle ilgili bilinmesi gereken bilgiler.

Kulak Akıntısı Hangi Renk Olur? Kulak Kirden Tıkanırsa Nasıl Açılır?

Kulak Akıntısı Hangi Renk Olur
Sayfa İçeriği: Kulak Akıntısı Hangi Renk Olur

Kulak içinden sarı renk sıvı gelmesi, serumen kulağın doğal akıntısı olmaktadır. Sarı renk sıvı koyu sarı, turuncu, açık kahvrerengi şeklinde de görülebilir. Su ile temas edildiğin de, akışkan hale geldiğinde kulak kanalından dışarı, kulak kepçesi içine de kendiliğinden akabilmektedir. Bu gibi durumda da, akıntının rengi açık sarı olarak rastlanmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kulaktan kanlı kir gelmesi ne anlama gelir? ve kulak kirden tıkanırsa nasıl açılır? Sorularının cevaplarına ulaşabilir vede ayrıntılı olarak paylaşabilirsiniz. Peki Kulak akıntısı hangi renk olur?

Kulaklarınız eğer kirden tıkanırsa, kulağa sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Tıkanmış kulağı açmak için, uygulanacak sıcak kompres östaki borusunun genişleyip, rahatlamasını sağlamaktadır. Sıcak kompresi tekniğini, kulağınıza sıcak su torbası koyarak yapabilirsiniz. Eğer sıcak su torbanız yok ise, bunu havlu ısıtarak da kulağınıza koyarak uygulayabilirsiniz. Kulak kiri, enfeksiyonu engelleyen su geçirmez astar sağlayan uzun zincirli yağ asitleri, alkol vede skualenden meydana gelmektedir. Halk arasın da, kulak kiri diye tabir edilen bu biçim, aslında kulağın temiz olmadığı manasına da gelmez. Her sağlıklı kulak, kulak kiri diye tabir edilen, bu sıvıyı üretebilmektedir. Bunun amacı, dış kulak kanalını vede zarını bakterilerden vede yabancı cisimlerden korumasıdır. Yani, kulağınızı zararlı cisimlerden uzak tutmanın yanında, ölü cilt hücrelerini yakalamaktadır. Kulak kiri yardımı ile, kulaklar temiz, sağlıklı vede işlevsel olmaktadır. Yazımızın devamına giderek kulaktan kanlı kir gelmesi ne anlama gelir ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz.

Kulaktan Kanlı Kir Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Kulak Kiri Renkleri Ne Anlama Gelir?

Islak, sarı vede yapışkan,
Yumuşak vede soluk sarı,
Koyu vede yapışkan,
Kalın vede koyu,
Beyaz, kırılgan vede kuru,
Kanlı kir,
Koyu kahverengi ya da siyah,
Islak vede akışkan,
Gri.

Kulak kiri gri ise, genellik ile daha nemli, yapışkan tür olsa da, rengin gri renk de olduğunu görürseniz, toz birikiminden dolayı olmaktadır. Gri renk olağandışı görünebilir, yalnız kulak kirinin, kulak zarını yabancı nesnelerden koruyarak, işini yaptığının işareti olmaktadır. Gri kir, kulak kanalının içinde ki çatlamaya, kuru ya da kaşıntılı cilde neden olur ise, bu seboreik egzamadan dolayıdır. Bu durum da ise, kulak burun boğaz doktoruna gözükmeniz de yarar vardır. Kulak kiri ıslak vede akışkan ise normal durumdur. Kulak kanalından bazen küçük dereceler de sızması normal karşılanmaktadır. Bu durum kulakların doğal temizleme mekanizması anlamına gelir. Bunun ile birlikte, büyük miktarda ki sıvı akışı, rüptüre ya da delinmiş kulak zarına işaret eder. Kulak zarı delik ise, orta kulak boşluğu dış çevreyle ilişkilenecek vede enfeksiyona yatkınlık meydana gelecektir. Bu durumda mutlaka kulak burun boğaz doktoruna görünmelisiniz.

Siyah ya da çok koyu kahverengi kulak kiri korkutucu görünür iken, korkulacak bir neden değildir. Koyu kulak kiri, stresin belirtisidir. Kirin kulakta, bir süre kaldığının işareti anlamına gelmektedir. Kulak tıkacındaki yağlar, oksijene tepki vermekte vede bu durum kirin koyulaşmasına neden olmaktadır. Kir kulak kanalında, ne kadar uzun süre kalır ise, o kadar oksijene maruz kalmakta ve daha koyu tona bürünmektedir. Kulak kiri eğer kalın vede koyu ise kulak tıkanıklığından dolayı yaşanmaktadır. Kulak içindeki apokrin bezler, kiri üreten yapılar olmaktadır. Stresli olduğunuz durumda ya da korktuğunuz da, bu bezler normalden daha fazla kir üreterek tepki vermektedir. Basınç altında terleme de, benzer reaksiyon göstermektedir. Kulak kiri, vücuttaki doğal olarak kulak kanalı dışına itmesinden daha hızlı bir hızda ürettiğinde, kir birikimi meydana gelmektedir. Aşırı fazla kulak kiri tıkanmaya vede geçici işitme kaybına neden olabilmektedir.

Kulak Etrafında Pul Pul Dökülme Neden Olur?

Mavi Renk Kulak Kiri Ne Anlama Gelir?

Yumuşak vede soluk sarı kulak kiri, en sık çocuklar da rastlanmaktadır. Çocukların kulaklarının yetişkinlerden daha fazla, kulak kiri üretmesi normal durumdur. Korkulacak bir şey değildir ve sağlıklıdır. Çocuklar büyüdükçe, üretilen kulak sıvısı miktarı da azalacaktır. Beyaz, kırılgan vede kuru kulak kiri, kulaklar da bulunan en yaygın kir türüdür. Kirin bu çeşidi, resefit bir gen ile bağlantılı olmaktadır. Kulak kirinin bu rengi, genellik ile vücudu daha az ter üreten insanlarda rastlanır.

Koyu vede yapışkan kulak kiri ise, vücudun ter atma şeklini göstermektedir. Renk ne kadar koyu ise, vücudun ter üretme yeteneğinin yüksek olması, o kadar muhtemel olmaktadır. Daha koyu kulak kiri olan insanların hafif kulak kiri olan insanlara göre, vücutları daha fazla ter üretmektedir. Bunun ile birlikte, her iki çeşit de mükemmel derecede sağlıklı olmaktadır. Islak, sarı vede yapışkan kulak kiri bir çok insan da bulunan yaygın kir çeşitleri arasındadır. Islak vede yapışkan doku özellik ile kulak kanalının yağlanması açısından iyi durumdur ve korumayı vede kaşıntıyı önlemektedir.

Kulak Akıntısı Hangi Renk Olur, kulak temizleyici çubuklar, kulak kiri olarak isimlendirilen sıvının kulak içine doğru itilmesine vede dolayısı ile sıvının kulağı tıkamasına yol açmaktadır. Bu durum ise uzun süreli tıkanıklığa, ağrı vede işitme kaybına yol açabilen kulak tıkanıklığı, pek çok farklı nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Eğer ki sizin de kulak akıntısı hangi renk olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kulak akıntısı hangi renk olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kulaktan kanlı kir gelmesinin anlamı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Stephanie Matto Kimdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed