Kulak Neden Kızarır?

Kulak Neden Kızarır? Kulak Neden Isınır? Kulak Kızarmasının Nedenleri, İle ilgili merak ettiğiniz, tüm soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kulak Neden Kızarır? Kulak Neden Isınır? Kulak Kızarmasının Nedenleri

Kulak Neden Kızarır
Sayfa İçeriği: Kulak Neden Kızarır

Kulaklar da kızarma ara sıra olan durumdur. Genellikle de dış kulak hassas cilde sahip olduğundan vede ses dalgalarını topladığı için onları işitsel kanala ileten tepeler vede vadilerden meydana gelmektedir. Yalnız bazı durumlar da kanın dış kulağa aktığı vede kırmızı, sıcak vede tahriş olmuş görünmesine neden olan vazodilatasyon ismi verilen rahatsızlığa neden olmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için derlediğimiz kulak neden ısınır? ve kulak kızarmasının nedenleri ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kulak neden kızarır?

Kırmızı kulak, kendi kendine çoğu zaman normale dönmektedir. Kulak aşınması daha da kötü olmaz. Bunun ile birlikte, bazı durumda doktora gitmeyi vede olası reçeteyi gerektirecek tıbbi endişe ile alakalı da olabilmektedir. Sıcak vede kırmızı kulakların çoğu nedeni, normal olaylar olsa da, iltihaplı kulaklar da karakterize edilen bir kaç önemli hastalık ya da rahatsızlık bulunmaktadır. Doktor tarafından dikkat gerektirir vede tedavi süresince ağrı vede semptomları yönetmek için reçetesiz satılan ilaçlar ya da reçeteler barındırabilir. Yazımızın devamına giderek kulak kızarmasının nedenleri ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Kulak Kızarması Nasıl Geçer?

Kulak Kızarmasının Nedenleri

Eritermalji,
Seboreik egzama,
Trigeminal sinir ağrısı,
Kırmızı kulak sendromu,
Kulakta yaralanma ya da travma,
Kulak enfeksiyonu ya da otitis media,
Hormonal değişiklikler ya da ilaçlar,
Güneş yanığı,
Sıcak ya da soğuk sıcaklıklar,
Duygusal bir tepki.

Sıcak havalar ya da egzersiz ile meydana gelen, bu son derece nadir durum ya da rahatsızlık, kulaklar dahil olmak üzere ekstremiteleri etkilemektedir. Yanma sıkıntısına, kızarıklığa vede cilt sıcaklığında artışa neden olmaktadır. Bu bozukluk, semptomları hafifletmek ya da doktor tarafından teşhis edilmelidir. Seboreik egzama, daha yaygın görülmektedir. Kulaklar da, kafa derisinde, sırtın üst kısmında vede yüzde kırmızı, sıcak, pullu lekelere neden olmaktadır. Cilt rahatsızlığı olarak karşımıza çıkar. Stres, hormonal değişikler vede sert deterjanlar tarafından tetiklenebilse de, genellik ile bir kaç yıl sürebilen alevlenme vede ardından temizleme modelini takip etmektedir.

Kulakların yanı sıra, alt yüz, boyun vede çeneyi de etkileyen trigeminal nevralji, hafif düzeyde başlayabilmektedir. Yalnız tedavi edilmez ise giderek kötüleşebilir. Yemek yemek ya da diş fırçalamak gibi rutin işlerin tetiklediği ağrı dayanılmaz olabilir. Mümkün olan en kısa sürede doktor tarafından tedavi edilmelidir. Kırmızı kulak sendromu, bir ya da iki kulakta şiddetli yanma hissi olarak meydana gelir vede genellikle migren ya da küme baş ağrılarının eşlik ettiği nadir durumdur. Sendrom ile ilgili çok fazla şey bilinmemekle birlik de, bir saatten bir kaç saate kadar sürer vede her gün tekrarlar. Kulak da herhangi yaralanma ya da travma olduğun da, genellik ile kızarır vede ısınır. Piecingler, çizikler vede böcek ısırıkları kulağa zarar vermenin yollarından sadece bir kaçıdır. Ağrı kesici ilaç kullanımı yaralanma çözülene kadar en iyi çözümdür. Bisiklete binme ya da kaykay gibi sporlara katılır iken, kulakları kapatan vede koruma sağlayan kast takmak da en iyi önleyici fikirler arasındadır. Kulak enfeksiyonları, orta kulak da biriken sıvının iltihaplanma vede ağrıya neden olması ile meydana gelir. Çocuklar da vede gençler de kırmızı, sıcak kulakların başlıca nedenleridir.

Kulak Neden Isınır?

Kırmızı vede sıcak kulaklar, neler olduğunu sözlü olarak açıklayamayan bebekler de vede küçük çocuklar da tıbbi tedavi ihtiyacını anlamanın en iyi yolu olabilmektedir. Ağrıyı azaltmak için reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları vede sıcak kompresler deneyin. Eğer işe yaramaz ise doktor enfeksiyonu durdurmak için antibiyotik reçete edebilir. Bazı durumlar da kulağın kızardığını fark ettiğiniz de, bu hormonal değişiklerin ya da ilaçların işareti olabilir. Sıcak basması, menopoz, kemoterapi tedavileri kulakların kızarmasına vede ısınmasına neden olabilmektedir. Bu durum da kat kat giyinmeyi deneyin vede sıcaklığınızı daha iyi düzenlemenin yolu olarak alkol vede kafeinden tüketmeyin.

Güneş yanığı, dış kulağın ısınmasının vede kızarmasının yaygın nedenleri arasındadır. İster egzersiz yapın, ister bahçe ile uğraşın ya da spor yapın kulaklarınızın güneşten yanmasını önlemek için güneş kremi ya da şapka veya kask takmanız iyi fikirdir. Çok sıcak ya da soğuğa maruz kalındığında kulaklar sıklıkla kızarır vede ısınır. Kayakçıların vede snowboardcuların bildiği gibi, yamaçlarda şapka takmak, dalgalanan sıcaklardan kaçınmanın iyi yoludur.

Kulak Neden Kızarır, kaygı, öfke ya da utanç gibi duygusal tepkiler de, cildiniz kızarır vede kulaklarınız da kızarır ve ısınmasına neden olur. Kızarık kendiliğinden oluşmaktadır vede hızlı şekilde normale dönmektedir. Eğer ki sizin de kulak neden kızarır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kulak neden kızarır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kulak kızarmasının nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İncir Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed