Kulak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?, Kulak tıkanıklığı nedenleri, ile alakalı bilmeniz gerekenleri yazımızda derledik.

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kulak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir

Kişilerin günlük hayatında sıklık ike karşılaştığı kulak tıkanıklığı rahatsızlığı, günümüzde her insanın başına gelebilecek sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorun çoğunlukla tek kulakta meydana gelen tıkanma, her iki kulakta birden de rastlanabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kulak tıkanıklığı nedenleri ve kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kulak tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

Kulak tıkanıklığı, dışarıdan gelen ses dalgalarının işitme kanalına düzgün biçimde iletilememesi sonucunda gelişmektedir. Anatomik olarak kulak, dış, orta vede iç kulak şeklinde 3 bölüme ayrılmaktadır. Dış kulak ses dalgalarının ilk toplandığı bölgedir. Dış kulakta toplanan ses dalgaları işitme kanalına iletilmektedir. İşitme kanalı boyunca aktarılan ses dalgaları, kulak zarı olarak isimlendirilen yapıda titreşime dönüştürülmektedir. Titreşimler, orta kulakta işlenir ve iç kulakta işitme siniri aracılığı ile beyne aktarılmaktadır. Ses dalgalarının tüm bu süreçlerden geçip, beyne ulaşması ile duyum oluşmaktadır. Dış kulaktan başlayarak, iç kulağa kadar olan kanalda herhangi bir fonksiyon bozukluğunun olması, kulak tıkanıklığına neden olmaktadır. Kulakta dolgunluk hissi ve işitme kalitesinin düşmesi gibi belirtilerle seyreden kulak tıkanıklığı, çoğunluk ile önemsenmeyen ve tedavisi geciktirilen rahatsızlıktır. Bu yüzden kulak tıkanıklığı önemsenmeli ve erken tanısı ile tedavi edilmelidir. Tedavi edilmez ise, kalıcı sağırlığa kadar gidebilir.

Kulak tıkanıklığının belirtileri, tıkanmaya neden olan faktörlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kulakta basınç ve dolgunluk hissi en yaygın görülen belirtiler arasındadır. Anatomik olarak 3 bölümden meydana gelen kulak dış kulak, orta kulak ve iç kulağın herhangi birinde görülen fonksiyon bozuklukları kulak tıkanıklığına yol açabilmektedir. Aynı zamanda, kulağa yabancı cisim kaçması, uçak yolculuğu, alerjiler ve grip gibi etkenler de kulak tıkanıklığına neden olabilmektedir. Yazımızın devamına giderek kulak tıkanıklığı belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri

Denge kaybı,
Kulak çınlaması,
Kulak akıntısı,
Kulakta ağrı,
Baş dönmesi,
Hafif işitme kaybı.

Kulak Tıkanıklığı Nedenleri

Nazofarenkste tümör oluşumu,
Östaki fonksiyon bozukluğu,
Buşon,
Seröz otitis media,
Akut otitis media,
Dış kulak iltihabı,
Kulak zarı hasarı.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır
Kulak Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır

Kulak muayenesi, çoğu durumda hekimin soracağı bazı temel soruyla başlamaktadır. Tıbbi öykünün uzmanlara eksiksiz anlatılması, tanı ve tedavi prosedürlerinin doğru biçimde planlanması açısından oldukça önem taşımaktadır. Kulak tıkanıklığına ek olarak ağrı, baş dönmesi, çınlama ve akıntı gibi sorunların görüldüğü durumlarda, hekim hastadan bazı işitme testlerini yaptırmasını isteyebilmektedir. Muayene ve işitme testlerinden sonra, kulak tıkanıklığı tanısı konabilmektedir.

Kulak tıkanıklığı basınç değişimi gibi, basit neden ile oluşabileceği gibi, önemli sağlık problemleri nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Çoğu zaman kulak tıkanıklığını ortadan kaldırmak için, östaki borusunun rahatlatılması yeterli olmaktadır. Sakız çiğneme, yutkunma ve esneme gibi yöntemler, basıncın östaki borusu üzerindeki etkisini ortadan kaldırmaktadır. Yalnız kulak tıkanıklığına denge kaybı, ağrı ve akıntı gibi durumlar eşlik ediyor ise, rahatsızlığın ortadan kaldırılması için mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin kulak tıkanıklığı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kulak tıkanıklığı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kulak tıkanıklığı belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Holter Nasıl Takılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed