Lyme Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lyme Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Lyme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Lyme hastalığı nedenleri ile ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda…

Lyme Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Lyme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Lyme Hastalığının Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Lyme Hastalığının Belirtileri Nelerdir, Lyme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir, Lyme Hastalığı Nedenleri Nelerdir, Lyme Hastalığı Neden Olur, Lyme Hastalığı Nedir, Lyme Hastalığı Kimlerde Görülür

Lyme hastalığının belirtileri nelerdir ile ilgili bilmeniz gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımız da hazırladık. Lyme hastalığı nasıl tedavi edilir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Lyme hastalığı nedenleri ve lyme hastalığı kimlerde görülür? Sorularının cevaplarına sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki lyme hastalığının belirtileri nelerdir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Lyme, özellikle lxodes ricinus kene türünün ısırmasıyla vücuda yerleşen borrelia burgdorferi sensu lato virüsününün neden olduğu hastalıktir. Bu hastalık grip benzeri belirtiler ile kendini göstermektedir. Yalnız ilerleyen süreçte ciddi nörolojik problemler çıkmasına neden olmaktadır. Bu hastalık ilerleyen süreçte ağır eklem ağrıları ile devam etmektedir. Hastalık bazı hastalıkları taklit ederek ilerlemektedir. Bu nedenle erken tespit edilmesi mümkün değildir. Hastalığa yakalanan insanlar, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu vede depresyon gibi sağlık problemleri yaşadığı düşünülmektedir. Lyme hastalığı ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşmak için yazımızın devamına gidebilirsiniz.

LYME HASTALIĞI NEDENLERİ NELERDİR?

LYME HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Yeşillik vede ağaçların fazla bulunduğu yerlerde yaşayan kenelerin ısırılması sonucu insan vücuduna geçen virüsün neden olduğu hastalık türüdür. Bu hastalığın hızla ilerlemesindeki en büyük etken ise 1 kenenin en az 24 saat boyunca ciltte kalması gerekmektedir. Kenenin vücutta kalma süresi arttıkça hastalığın yerleşik yaygınlaşması da o kadar artmaktadır. Ormanlık alanlar dışında, hayvanlarla birlikte yaşayan kişilerin de bu hastalığa yakalanma oranı oldukça yüksektir.

LYME HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Bu hastalığın belirtileri her kişide farklı olmaktadır. Bu süreç ise kimisinde sadece bir bölgede olur iken, bazı insanlarda tüm vücudu kaplamaktadır.

Kenenin ısırdığı bölgede göz büyüklüğünde bir kabarıklık vede şişlik meydana gelir. Kabarıklık yavaş yavaş delinir ve orta kısmı da beyaz olur.

Ortalama olarak 3 veya 30 gün içinde cilt yüzeyinde isilikler meydana gelir. İsilikler de kaşıntı veya ağrı olmamaktadır.

Belirtiler gözle görülür olmaktadır. Yalnız gözle görülmeyen vede gribe benzer belirtilerde görülmektedir. Titremeler, kısa ataklar, yorgunluk vede baş ağrısı gibi sağlık problemleri yaşanmaktadır.

LYME HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bu hastalığın belirtilerini hisseden hasta bir uzmana hekime gözükmelidir. Doktor ilk önce kan testi yapar. Lyme hastalığından şüphe duyulursa doktor virüsü tespit etmek için ise ELISA testleri, western blot testleri vede PCR gibi testler de yapar. Yalnız büyük sorun bu testler sonucu bile virüsün çıkma olasılığı fazla değildir. Bunun nedeni ise virüs ilk etapta bağışıklık sistemini etkilememesidir. Kişiden daha sonra idrar örnekleri alınmaktadır. Bu hastalık erken teşhis edildiğin de antibiyotik tedaviye başlanmaktadır. Yalnız bu süreç yaş vede cinsiyete göre de değişmektedir. Hamile vede çocuklarda farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hasta kişiye antibiyotik ilaçlar dışında başka, ilaçlar verilerek de virüsün neden olduğu şiddet azaltılmaya çalışılmaktadır.

Lyme Hastalığının Belirtileri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız lyme hastalığının belirtileri ve nedenlerini bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki lyme hastalığının belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Lyme hastalığının belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed