Lynch Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Lynch Sendromu Belirtileri Nelerdir? Lynch Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?, Lynch sendromu nasıl iyileşir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Lynch Sendromu Belirtileri Nelerdir? Lynch Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Lynch Sendromu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Lynch Sendromu Belirtileri Nelerdir

Polipsiz kalıtsal olmayan kolorektal kanser olarak da isimlendirilen lynch sendromu, özellikle de kalıtsal kolorektal kanserin en yaygın biçimidir. Bu sendromun tanısı klinik bulgular, patolojik özellikler, aile öyküsü ve genetik testlerle koyulabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış oldığumuz lynch sendromu nedenleri ve lynch sendromu nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Lynch sendromu belirtileri nelerdir?

Lynch sendromlu bireylerde ince bağırsak, mide, karaciğer, safra kesesi kanalları, idrar yolu, beyin ve deri kanseri de bulunmaktadır. Lynch sendromlu kadınların kansere yakalanma riski, bu durumdaki erkeklere göre daha yüksek olmaktadır. Kansere yakalanan lynch sendromlu kişilerde kanser genellik ile 40 veya 50 yaşından sonra başlamaktadır. Lynch sendromu olan bireylerde genellik ile 50 yaşından önce kolon kanseri görülme riski oldukça fazla olmaktadır. Böbrek kanseri, pankreas kanseri, beyin kanseri, mide kanseri, mesane kanseri, ince bağırsak kanseri, üreter kanseri, safra kesesi kanseri, safra kanalı kanseri ve cilt kanseri dahil olmak üzere bu hastalığa neden olan diğer kanserlerin aile öyküsünün olması da belirtiler arasında bulunmaktadır.

Genetik nedenler ile kişiden kişiye aktarılabilen lynch sendromu, 40 yaşından sonra daha sık görülmektedir. Bu duruma yol açan mutasyonlar DNA’nın kendisini onarmasını sağlayan DNA mismatch repair genlerinde meydana gelen bozukluğa neden olmaktadır. Lynch sendromu ile bağlantılı olan, DNA uyumsuzluğu onarımında rol oynayan genler MLH1, MLH2, PMS2 ve EPCAM olarak sıralanmaktadır. Bu genlerdeki herhangi bir mutasyon, bireye yaşam boyu kolorektal kanser, endometrial kanser, yumutalık kanseri ve diğer ilgili kanserlere yakalanma riskinin artmasına neden olmaktadır. Lynch sendromlu bireylerin vücudunda bulunan mutasyona bağlı olarak çeşitli kanser türleri açısından farklı risklere sahip olmaktadır. Bu genlerdeki varyantlar bireyleri kansere yatkın hale getirse de, bu varyantlara sahip olan bireylerin hepsinde kanserli tümörler gelişmeyebilmektedir. Yazımızın devamına giderek lynch sendromu belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Lynch Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Lynch Sendromu Belirtileri

Mide bulantısı veya kusma,
Karın ağrısı ya da kramplar,
Kabızlık,
Dışkıda kan görülmesi,
İshal,
Genel yorgunluk ve halsizlik,
Kansızlık,
Aşırı şişkinlik ve gaz,
Hızlı kilo verme.

Lynch Sendromu Hangi Kanserlere Neden Olur?

Yumurtalık kanseri; %1 ila %40
Endometrial kanseeri; %15 ila %60
Beyin ya da merkezi sinir sistemi tümörü; %1 ila %5
Hepatobiliyer sistem anseri; %1 ila %5
İdrar yolu kanseri; %1 ila %20
Mide kanseri; %1 ila %15
Pankreas kanseri; %1 ila %7
İnce bağırsak kanseri; %1 ila %7
Kolorektal kanser; %20 ila %80

Lynch Sendromu Hangi Kanserler
Lynch Sendromu Hangi Kanserler

Lynch sendormu, bireyden kan veya tükürük yolu ile DNA örneği alınarak test yolu ile teşhis edilebilmektedir. Bu test bir kişinin Lynch sendromu ile ilişkili genlerden birinde aktarılabilen bir mutasyon taşıyıp taşımadığını belrlemektedir. MLH1, MSH2, MSH6, PMS2 ve EPCAM genleri için testler bulunmaktadır. Bunun yanında lynch sendromunda kanserli doku üzerinde tarama testleri de yapılabilmektedir. Bu testler sonucunda kanserin genetik veya kalıtsal olup olmadığı görülebilmektedir.

Lynch sendromu tedavisi ile ilgili planlama, vücutta meydana gelen kanserin tespitinden sonra gelişmektedir. Uzman hekim cerrahi müdahale ile bu kanser türünü vücutta çıkarmaya odaklanabilmektedir. Bireyde meydana gelen kanser türü kalın bağırsak olduğu durumda cerrahi müdahale ile bağırsağın tümünün çıkarılması tavsiye edilmektedir. Erken teşhis olduğu durumda tedavi de ona göre şekillenerek sağlığa kavuşma oranı artmaktadır. Tanı, geç evrelerde konur ise, iyileşme şansı da %50 ya da altına düşebilmektedir.

Lynch Sendromu Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin de lynch sendromu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Llynch sendromu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı lynch sendromu belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Peynir Kaç Günde Bozulur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed