Lyrica Niçin Kullanılır?

Lyrica Niçin Kullanılır? Pregabalin İçeren İlaçlar Hangileri? Lyrica nedir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Lyrica Niçin Kullanılır? Pregabalin İçeren İlaçlar Hangileri?

Lyrica Niçin Kullanılır
Sayfa İçeriği: Lyrica Niçin Kullanılır

Genellikle hasarlı sinir kaynaklı nöropatik ağrıların tedavisin de kullanılan yeşil reçeteli ilaca lyrica adı verilmektedir. Bu ilacın etken maddesi pregabalindir. Sinirlerin iletişimini değiştirerek ağrıları vede nöbetleri azaltmaya yardımcıdır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için lyrica nedir? ve pregabalin içeren ilaçlar hangileri? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Lyrica niçin kullanılır?

Sinir ağrıları, genellikle zona ve diyabet gibi hastalıklar da rastlanmaktadır. Romatizmanın bir türü olan fibromiyalji vede anksiyete bozukluğu bulunan hastalara verilmektedir. Epilepsi nöbetlerinin şiddetini azaltmak için kullanılan diğer ilaçların yanı sıra, ek tedavi olarak tercih edilmektedir. Bu ilaç oldukça dikkatli kullanılmalıdır. Yalnız uzman doktor tarafından reçete edilmekte. Doz değişikliği veya bırakma süreci de doktor kontrolün de olmalı. Yazımızın devamına giderek lyrica ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Lyrica Nasıl Kullanılmalı?

Lyrica İçeren İlaçlar Hangileri?

Genellikle lyrica nöropatik ağrı, anksiyete bozukluğu vede fibromiyalji tedavisin de tercih edilen turuncu-beyaz sert jelatin kapsül formun da yeşil reçeteli ilaçtır. Epilepsi hastalığın da ek tedavi olarak da kullanılmaktadır. Ana etken maddesi pregabalin, sinirlerin birbirleri ile iletişim kurmak için kullandığı kimyasalların salınımını değiştirerek ağrı vede nöbetleri azaltmada yardımcıdır. Barındırdığı yardımcı maddeler ise mısır nişastası, monohidrat, talk, jelatin, titanyum dioksit, kırmızı demir oksit, sodyum lauril sülfat, sususz koloidal silika, şellak, siyah demir oksit, propilen glikol vede potasyum hidroksittir. Bu ilaç da en yaygın olarak görülen yan etkiler baş ağrısı, baş dönmesi vede uyku hali olmaktadır.

Lyrica Kullanımı:

Ağız yolu ile vede bir bardak su ile bütün olarak yutulur. Aç ya da tok karnına kullanılabilir. Her gün aynı saatte alınmalı. Eğer saati atladıysanız ve diğer dozun zamanı yaklaşmadı ise hatırlar hatırlamaz alınmalıdır. Unuttuğunuz dozları dengelemek için, asla çift doz kullanmayın. İlacın etkisinin oldukça güçlü ya da zayıf olduğunu düşünürseniz, doktora danışmadan kesinlikle doz değişikliği uygulamayın. İlacı doktora danışmadan, aniden bırakmayın. Bu gibi durumlar da baş ağrısı, uykusuzluk, yoksunluk, bulantı, kendini hasta hissetme, kaygı, aşırı terleme ya da ishal gibi yan etkilere rastlanır. Alkol, ilacın uyku hali vede baş dönmesi gibi yan etkilerini daha çok arttırmaktadır. Bu nedenle ilacı kullanırken alkol içmeyin. Bu ilacın, ne zaman vede ne kadar alınacağı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle doktorun talimatına uyarak ilaç kullanılmalıdır.

Lyrica ilacı genellikle; Uzun süreli kaygı vede endişe hali bulunan yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisin de tercih edilir. Kaslar ile kasların kemiğe yapıştığı bölgeleri etkileyen bir çeşit yumuşak doku romatizması olan fibromiyalji hastalığından kaynaklanan şiddetli ağrılar da kullanılır. Diyabet vede zona gibi hastalıkların sinirlere zarar vermesi ile gelişen sinir hasarına bağlı nöropatik ağrılar da tercih edilmektedir.

Lyrica Yan Etkileri Nelerdir?

Baş ağrısı,
Baş dönmesi,
Uyku hali,
Sinüzit,
Yutak vede gırtlak da ağrı,
Anksiyete,
İstemli kas hareketlerin de düzensizlik,
Göğüs de ağrı,
Boğaz kuruluğu,
Kas krampları, eklem ağrısı, sırt ağrısı, kol ya da bacaklar da ağrı, boyun bölgesin de kramp,
Vücutta kollar-bacaklar dahil şişlik ve ödem,
Sarhoşluk hissi, yürüyüş de anormallik,
Penis de sertleşme bozukluğu,
Ağız kuruluğu, kabızlık, kusma, gaz, ishal, bulantı, karın boşluğun da şişkinlik,
Vertigo, denge bozukluğu, düşme,
Uykusuzluk, aşırı halsizlik, anormallik hissi,
Uyuşukluk, sersemlik,
Konuşma bozukluğu,
Yanma, batma, karıncalanma hissi, uyuşma,
Titreme,
Konuşma bozukluğu,
Dikkat bozukluğu, sakarlık, hafıza bozukluğu ya da kaybı,
Yer-zaman kavramının yitirilmesi,
Çevresel uyarılara karşı aşırı hassasiyet,
Cinsel isteksizlik,
Bilinç bulanıklığı,
Abartılı şekilde kendini iyi hissetme,
İştah vede kilo artışı,

Lyrica Niçin Kullanılır, lyrica ilacı ayrıca yetişkinler de rastlanan epilepsi nöbetlerinin bir çeşidin de tercih edilen, ilaçlar ile nöbetler kontrol altına alınamadığında ek tedavi olarak reçete edilmektedir. Eğer ki sizin de lyrica niçin kullanılır, yazımız hakkın da sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Lyrica niçin kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da lyrica kullanımı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pastörize Süt Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed