Marasmus Hastalığı Neden Olur?

Marasmus Hastalığı Neden Olur? Marasmus Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Marasmus hastalığı nedenleri nelerdir? Hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Marasmus Hastalığı Neden Olur? Marasmus Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Marasmus Hastalığı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Marasmus Hastalığı Neden Olur

Marasmus diğer adı ile malnütrisyon aşırı yetersiz beslenmeye bağlı meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık daha çok çocuklar da görülmektedir. Beraberin de ise protein vede enerji eksikliği yaşayan, yetersiz diyet uygulayan vede ciddi beslenme bozukluğu yaşayan tüm herkes de görülebilir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için marasmus hastalığı belirtileri vede maramus hastalığı nedenleri ile ilgili soruların cevaplarını ayrıntılı olarak derledik. Peki Marasmus hastalığı neden olur?

Marasmus hastalığı genellik ile ilk 6 ay anne sütünden, ayrı kalan bebekler de, anne sütünün erken kesildiği bebekler de vede yetersiz ek gıda ile beslenen bebekler de görülmektedir. Marasmus hastası çocukların, cildin de pigment bozukluğu görülmektedir. Diyette besin öğelerinin bulunmaması nedeniyle etkilenirler. Bu hastalık daha çok bebekler de vede küçük çocuklar da görülmektedir. Tedavi sürecin de B vitamini ile desteklenen, diyet programı ile tedavi edilirler. Marasmus hastaları sürekli olarak kilo kaybederler. Bu hastalığı olan çocuklar sıvı kaybı yaşamaktadır. Marasmus hastaları zayıf görünürler. Bu hastalığa yakalanmış kişiler sık sık ishal yaşanmaktadır. Yazımızın devamına giderek marasmus hastalığı belirtilerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Marasmus Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Marasmus Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Marasmus hastalığının başlıca nedeni, yetersiz beslenmeye bağlı gelişimsel problemlerdir. Bu çocuklar da kalori vede protein yetersizliği gibi beslenme bozuklukları olarak görülür. Bu hastalık genel de az gelişmiş ülkeler de, kıtlık çeken vede gıda tekniğinin az olduğu yerler de görülmektedir. Aşırı çok karbonhidratlı besinlerle beslenen, sulu, şekerli vede unlu gıdalar tüketen çocuklar da büyüme vede gelişme yavaşlar, bu durumda ise marasmus hastalığı yaşanır.

Yanlış beslenmeye bağlı olarak da bu hastalık gelişebilir. Sadece belli başlı gıdalar tüketen vede diğer besinleri hiç yemeyen çocuklar da marasmus hastalığı görülebilir. Doğması gereken zamandan, daha erken dünyaya gelen bebekler vede düşük doğum ağırlıkları ile doğan bebekler, yetersiz beslenmeye daha yatkın olmaktadır. Emzirme dönemin de anne yetersiz beslendiğin de, bebek risk altında olmaktadır vede marasmus hastalığı gelişebilir.

Marasmus Belirtileri

Zayıf olduklarından, kaburgaları dışarı çıkık vede belirgin olur,
En belirgin belirtilerinden biri, gözle görülen vede ciddi derece belirgin zayıflık,
Deri renkleri solgun olup, ciltleri kurudur,
Marasmus hastalığından etkilenen kişilerin kemikleri vede damarları daha belirgindir,
Bir takım mutsuzluk, huysuzluk ve sinirlilik gibi davranış bozuklukları,
Eller, ayaklar, yüz vede gövde de ödem görülebilir,
Kronik ishaller yaşanabilir vede dışkı genel de pis kokuludur,
Yüzleri hafiften buruşuk olup, gözleri içe çöküktür,
Bu hastalıktan etkilen çocuklar da kusma meydana gelebilir vede beden sıcaklıkları düşer,
Marasmus hastalığından etkilenen çocukların, bağışıklık sistemi düştüğünden, sık sık solunum yollarında enfeksiyonlar oluşabilir.

Marasmus Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Marasmus hastalığı tedavisi, hastalığın seyrine göre uygulanmaktadır. Marasmus ağır olduğu vakalar da karaciğere yüklenmekten kaçınılmaktadır. Uzman hekim damar yolu ile vitamin vede sıvı uygulaması yapar. Çocuklar da görülen olumlu gelişmeler neticesin de yavaş yavaş ağız yolu ile beslenmeye geçilmektedir. Marasmus hastası çocuğun hayat enerjisi vede iştahı geldiğin de ağır vakalık durumundan kurtulmuş sayılır. Bu hastalık eğer tedavi edilmez ise hayatı tehdit edebilmektedir.

Marasmus hastalığına yakalanmış çocukların bağışıklık sistemi düşük olacağından, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski de oldukça fazladır. Bu neden ile beslenme ihtiyaçlarını karşılanması için uzman hekim, daha dengeli vede düzenli beslenme programı verecektir. Doktor enfeksiyonları tedavi etmek için, antibiyotik vede bazı ilaçlar reçete edebilir.

Marasmus Hastalığı Neden Olur, marasmus hastalığı ödem yapmaktadır. Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri de ödem yani su birikmesidir. Bu hastaların ayakları, elleri, yüz vede gövdelerin de ödem görülebilmektedir. Eğer ki sizin de marasmus hastalığı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Marasmus hastalığı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da marasmus hastalığı nedenleri vede belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Muz Kabuğunun Yüze Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed