Metastatik Kanser Belirtileri Nelerdir?

Metastatik Kanser Belirtileri Nelerdir? Metastatik Kanser Nedir? Metastatik kanser nasıl tedavi edilir? Hakkında merak edilen bazı bilgiler yazımızda.

Metastatik Kanser Belirtileri Nelerdir? Metastatik Kanser Nedir?

Metastatik Kanser Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Metastatik Kanser Belirtileri Nelerdir

Kanserin kaynağını aldığı organdan, daha uzak bölgeye yayılmış olmasını metastaz ifade etmektedir. Kanser hücrelerinin orjininden, kan dolaşımı ya da lenf damarları yolu ile vücudun başka bölümüne yayıldığında vede yeni tümör odakları oluşturduğunda anlaşılabilir hale gelmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için metastatik kanser nasıl tedavi edilir? ve metastatik kanserin özellikleri ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Metastatik kanser belirtileri nelerdir?

Lenf düğümleri, kanserin metastaz yapıtğı en yaygın yer olmaktadır. Kanser hücreleri ayrıca karaciğer, akciğer, beyin vede kemikler gibi farklı organlara da yayılma eğiliminde olmaktadır. Bazı kanser türlerinin belirli organlara yayılma olasılığı daha yüksektir. Mesela; Prostat kanseri en sık olarak kemiklere yayılır. Kemik dokusundan kaynaklanan kanser hücreleri de, en sık olarak akciğer dokusuna yerleşme eğiliminde olmaktadır. Metastatik kanser üç yoldan biri ile yayılabilir. Doku yolu, lenf sistemi aracılığı vede kan yolu. Yazımızın devamına giderek metastatik kanser belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Metastatik Kanser Özellikleri Nelerdir?

Metastatik Kanser Belirtileri

Metastatik kanserin hasta da yaratmış olduğu semptomlar, kanserin türüne vede nereye yayıldığına bağlı olarak değişmektedir. Mesela; Beyne yayılmış kanser yani, beyin metastazlarının ortak belirtileri;

Nöbet geçirmek,
Görme sorunları,
Baş ağrısı,
Baş dönmesi.

Karaciğer Metastatik Belirtileri;

Sarılık,
Hazımsızlık,
Erken doygunluk,
Şişkinlik,
İştah kaybı.

Metastatik Kanser Özellikleri

İkincil dokuları kolonize etme yeteneği,
Plastisite,
İkincil bölgeleri değiştirme yeteneği,
Hareketlilik ve istila.

İkincil dokuların kolonizasyonu, metastatik kanserin öne çıkan özelliği olmaktadır. Hurst-Welch çalışmasın da, bir tümör hücresi ya da hücreleri birincil tümörden kopar vede hayatta kalırsa, vücudun başka yerinde kök salamaz ise, metastatik kanser gerçekleştiremez. Plastisite, birincil vede ikincil tümörler statik değildir. Hücresel düzey de aslında çok dimaikler. Kanser hücreleri, birincil tümörün hızlı büyümesine vede farklı metastatik bölgelerin kolonizasyonuna eşlik eden talepleri karşılamak adına metabolizmalarını uyarlamalıdır. Dahası, neoplastik hücreler diğer hücrelerin büyüme oranlarını, ilaç direncini vede metastatik kapasiteyi değiştirebilmektedir.

Kanser hücreleri, yerel mikro çevreye yeni hücreler toplar, bağışıklık enflamatuar hücrelerin mobilizasyonunu sağlar. Diğer dokuları yeniden yapılandırır. Çevredeki stroma metabolizmasını değiştir, bağışıklık sisteminin tüm antitümör eylemlerini engeller. Diğer kanser hücrelerinin davranışını manipüle eder vede değiştirir. Hücre dışı matris vede diğer hücrelerin normal davranışlarını yeniden yapılandırmaktadır.

Metastatik kanseri tedavi etmek, erken evre kansere göre daha zor olmaktadır. Tedavi seçenekleri her kanser türü için, büyük ölçü de farklıdır. Kansere ya da metastaza yönelik tanımlanmış tek tedavi yöntemi yoktur. Araştırmacılar tedavi de ilerleme kaydetmeye devam ettikçe, belirli metastatik kanser türleri giderek daha fazla tedavi edilebilmektedir.

Beyin metastatik kanser tedavisi için, tümörlerin sayısına vede vücudun geri kalan kısmındaki hastalığın boyutuna bağlı olarak tedavi seçenekleri cerrahi, radyoterapi, gama bıçağı ameliyatı, akıllı tedaviler, kemoterapi ya da steroidleri barındırmaktadır. Kemik metastatik kanser tedavisi için, kemik metastazları ağrı ya da kırılma tehlikesine neden olmuyor ise, bunlar sistemik tedavi sırasında izlenebilir ya da ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir. Şiddetli ağrı mevcut ise ya da kemik kırılgansa, hasarın bulunduğu yer için cerrahi ya da radyoterapi uygulanabilir. Kemik metastazlarına bağlı ağrı vede kırık riskini azalttığı bilinen kemoterapi dışı ilaçlar bulunmaktadır.

Metastatik Kanser Tedavi Yöntemleri

Akciğer metastatik kanser tedavisi için, metastazların sayı, boyutuna vede birincil kanserin tedavi edilme durumuna bağlı olmaktadır. Çoğu senaryo da birincil kanser ile aynı şekil de tedavi edilmektedir. Metastaz akciğer çevresin de sıvı oluşmasına neden oluyor ise, nefes almayı kolaylaştırmak adına sıvıyı çıkarmak için bir işlem vede tekrar sıvı oluşmasını engellemek amacı ile akciğer zarlarının yapıştırılması işlemi uygulanabilmektedir. Karaciğer metastatik kanser tedavisi için, birincil kanserin türü vede kapsamının yanı sıra karaciğer metastazlarının sayısı vede boyutuna bağlı olarak çeşitli yolları bulunmaktadır. Çoğu durum da, karaciğer metastazları birincil kanser ile aynı biçimde tedavi edilmektedir. Hem birincil, hem de metastatik olmak üzere sınırlı hastalığın olduğu durumlar da, mesela cerrahi vede radyofrekans ablsyonu, radyo ya da kemoembolizasyon, mikroküre tedavisi gibi farklı yeni yaklaşımlar bulunmaktadır. Karaciğer nakli genellikle metastatik hastalık için, seçenek değildir.

Metastatik Kanser Belirtileri Nelerdir, metastatik kanserin tedavi edilemediği durumlar da, tedavinin temel dayanağı kanserin büyümesini yavaşlatmak ya da neden olduğu semptomları azaltmak vede hafifletmektir. Eğer ki sizin de metastatik kanser belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Metastatik kanser belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da metastatik kanser belirtileri, yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Meme Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed