Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? Moringa Çayı Nasıl Tüketilir? Moringa çayı nedir? Hakkında merak edilen, bazı bilgileri yazımızda hazırladık.

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? Moringa Çayı Nasıl Tüketilir?

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Moringa Çayı Faydaları Nelerdir

Moringa oleifera adlı bitkinin yapraklarından elde edilen vede son dönemlerde Türkiye’de popüler hale gelen moringa çayı oldukça faydalıdır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için moringa çayı nedir? vede moringa çayı nasıl tüketilir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Moringa çayı faydaları nelerdir?

Moringa bitkisi, kökten yapraklarına kadar bütün alanları çok faydalı olduğu için, mucize bitki olarak bilinmektedir. Moringa veya tam ismi ile moringa oleifera, anavatanı Hindistan olan vede Pakistan, Nepal, Filipinler gibi başka ülkelerde de yetiştirilen şifalı bitki türüdür. Doğu ülkelerinde kalp hastalığı, diyabet, anemi, artrit gibi bir çok hastalığın önlenmesi vede tedavisinde nesiller boyunca tercih edilmiştir. Moringa bitkisinin kabuk, kök, yaprak, tohum, çiçek, koza vede meyve gibi tüm alanları tüketilebilir birer şifa kaynağıdır. Yalnız daha çok toz haline getirilen yapraklarının doğal gıda takviyesi şeklinde kullanımı daha yaygın olmaktadır. Moringa bitkisinin yaprakları dünyanın bir çok ülkesinde gerçek mucize besin olarak kabul edilmektedir. Yazımızın devamına giderek moringa çayı faydaları ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Moringa Çayı Nasıl Tüketilir?

Moringa Çayı Faydaları

Antioksidan özelliği sayesinde, karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur.
Beyin fonksiyonlarının korunmasında da, faydaları olduğu bilinir. Bu neden ile alzheimer hastalığının tedavisinde de tercih edilmektedir.
Kan kolesterol düzeyini düşürdüğü için, kalp hastalıkları vede damar sertliğine karşı koruma sağlamaktadır.
Moringa yaprağı tozu, vücut glikoz seviyelerini düşürmede vede diyabetik hastalardaki hücre hasarını azaltmada etkili olmaktadır. Düzenli tüketimde kan şekerini vede kolesterolü düşürdüğü gözlenmiştir.
Moringa yaprağı, doğal anti-aging yani, yaşlanma karşıtı üründür. Düzenli olarak moringa çayı tüketenlerde cildin yaşlanması yavaşlamaktadır. Bu bireyler, daha güzel vede genç cilde sahip olur. Çayın olumlu etkileri saç vede tırnakta da göz ile görülür şekilde fark edilmektedir. Moringa tozu, cilt maskesi şeklinde de kullanılabilmektedir.
Metabolizmayı hızlandırmakta vede vücutta yağ depolanmasını engellemektedir. Tokluk hissi de verir. Böylelikle sağlıklı zayıflama için faydalı üründür.
Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler vede kabızlık sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardım etmektedir.
Barındırdığı yüksek A vitamini konsantrasyonuyla, göz sağlığını da korumada faydalıdır.
Moringa yaprağı, zengin bir mineral, vitamin vede amino asit kaynağıdır. Önemli miktarda C, A vede E vitamini barındırır. Kalsiyum, potasyum vede protein bakımından da oldukça zengindir.
Moringa yapraklarında, çiçeklerinde vede tohumlarında flavonoidler, polifenoller vede askorbik asit ismi verilen antioksidanlar barındırır. Antioksidanlar, hücre hasarı vede iltihabı durumlar ile savaşan moleküllerdir.

Moringa, bir çok hastalıkta geleneksel ilaç olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de daha çok moringa yaprağından elde edilen moringa çayı tüketilmektedir. Genellikle zayıflatıcı özellikleri vardır. Zayıflatma özelliğinin yanı sıra, moringa yaprağının zengin mineral vede besin içeriği ile bilimsel olarak desteklenen bir çok sağlık faydası da bulunmaktadır. Özellikle moringa çayını, düzenli olarak tüketenler bu faydaları kısa sürede fark eder.

Moringa Çayı Nasıl Kullanılmalı?

Moringa çayı tüketimi; Türkiye’de daha çok poşet çay şeklinde satılır. Bu nedenle kullanımı vede hazırlanması son derece kolay vede pratik olmaktadır. Poşet çaylar, üzerine kaynar su dökülerek 4 ila 5 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra, kolaylıkla hazırlanıp tüketilebilmektedir. Her gün düzenli olarak sabah vede akşam moringa çayı tüketmek, kısa süre sonra faydalarını görmeye başlayacağınız anlamına gelmektedir. Moringa çayının son derece faydalı özellikleri bulunmaktadır. Yalnız bilenen bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bunlar çok önemli etkiler olmasa da, bilinmesi gereken yan etkilerdir.

Moringa Çayının Yan Etkileri Var Mı?

Rahimde kasılma,
Mide bulantısı,
İshal,
Midede ekşime gibi yan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir, moringa çayının nadir de olsa, rahimde kasılmaya neden olarak düşüğe yol açabileceği için, hamilelerin tüketmemesi uyarılar arasında yer almaktadır. Eğer ki sizin de moringa çayı faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Moringa çayı faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da moringa çayı faydaları nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mide Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed