Muz Faydaları Nelerdir

Muz Faydaları Nelerdir Muzun Besin Değeri Nedir? Muzun bir çok faydası bulunmakta, faydalı olan muz hakkında yararlarını sayfamızdan bulabilirsiniz.

Muz Faydaları Nelerdir Muzun Besin Değeri Nedir?

Muz Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Muz Faydaları Nelerdir, Muz Faydaları, Muz Yararları Nelerdir, Muzun Besin Değeri Nedir, Muzun Besin Değeri, Muz Yararları, Muz Hakkında Merak Edilenler, Muzun İnsan Sağlığı İçin Önemi

Muzun bir çok faydası bulunmakta, faydalı olan muz hakkında yararlarını sayfamızdan bulabilir vede muz hakknda merak ettiklerinize yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Muz, nerde ise her zaman tüketmekteyiz. Genellikle, meyve suların da, pastalar da bulunan muz bir çok faydasının olduğunu da bilmeden geçmemek lazım. Muz meyvesinin yararlarını duyduğunuz da siz de artık muz tüketimini daha çok arttıracaksınız. Peki muzun yararları nelerdir? Muz faydaları nelerdir sorularının cevabını merak edenler için yazımızı takip edebilirler.

Muz aslında sanıldığı gibi yüksek kalorili değildir. O yüzden diyet yapanlar genelde, muz meyvesini diyetlerine katmamaktadır yalnız bilmeleri gerekir ki, muz diğer meyvelere oranla daha fazla kalori vede karbonhidrat içeriyor olsada asla yükek kalorili besin değildir.

MUZUN YARARLARI

Yüksek kalorili değildir.
Ülsere iyi gelir.
Yüksek potasyoum oranıdır.
C vitamini içerir.
B6 vitamini içerir.
Mangan ve Magnezyım kaynağıdır.
Lif kaynağı.
Sindirilebirlik oranı kolay.
Diğer besin öğelerinden küçük oranda barındırır.
Karbonhidratlar ve daha fazla enerji

Muz aslında, 118 gram ağırlığında yaklaşık 10 kaloriye denk gelmekte. Diyetinizi bozmadan, şeker ihtiyacınızı muz ile karşılayabilirsiniz. Düzenli olarak muz tüketimi, mide ülserine karşı koruma sağlamakta. Midede ki bazı bakterilerin temizlenmesini sağlayan muz içindeki proteaz inhibitörü, bakteriler mide ülserinin temel sebebi olduğu için muz tüketimi ise bu hastalığının önlenmesinde büyük rol sağlar. Potasyum oranıyla bilinen muz, ortalama büyüklükteki bir muzda 422 mg potasyum bulunmakta. Günlük olarak tüketilmesi gereken potasyum miktarının %12’sine eşittir. Potasyumun görevi ise, kalp fonksiyonlarının düzenli olarak işlemesinde vede normal kan basıncının oluşumunda hayati rol sağlamakta. Muz besininde, diğer meyveler gibi yüksek miktar da C vitamini bulunmakta. Bir muzda 10 mg C vitamini bulunmakta, bu da insan vücudunun günlük ihtiyacının %15’i demektir. C vitamini ise insan bağışıklığın düzgün çalışmasına vede güçlenmesini sağlamakta. Hücrelerde ki sağlığı arttırmakla birlikte demir gibi diğer yapı maddelerinin emilimini kolaylaştırmakta.

B vitamini genellikle hayvansal besinlerde olduğundan, muzun iyi bir B6 vitamin kaynağı olduğunu bilmeniz gerekmekte. Bir muz günlük B6 ihtiyacının %35’ini karşılamakta. B6 vitamini yeni hücrelerin oluşmasında görev sağlar. B6 vitamini, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde vede aminoasitlerinde sentezi, yıkımında rol sağlamakta. Sağlıklı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan hemoglobinin yapımına etki sağlar. Bağışık sistemi içinde yararlı olan b6 vitamini, B6 antikor üretimine katılarak vücudun enfeksiyonlarla savaşmasında önemli rol oynamakta. Lif, uzun süre tok sağlamakta vede sindirim sisteminin rahatça çalışmasını sağlamaktadır. Bir muz 3 gr kadar lif içermekte, bu da günlük alınması gereken lif miktarının %12’sine eşittir. Muz hem suda eriyebilen, hem de suda eriyemeyen lif açısından zengindir. Suda erimeyen lif bağırsak sağlığı için önemlidir, suda eriyen lif ise kalp vede kardiyovasküler sağlık açısından gereklidir.

MUZUN BESİN DEĞERİ NEDİR

Muz, diğer vitamin vede mineralleri küçük oranda barındırmakta. Bir muz içerisinde, biraz demir, kalsiyum, fosfor, A ve E vitaminleri, folik asit, karoten vede kolin bulunmakta. Muz, insanlar tarafından kolayca sindirilebilmekte. Midenizde ki sindirim bozukluğundan şikayetci kişilerin gerekli bazı besin maddelerini alabilmeleri için muz tüketmeleri iyi bir yol olacaktır. Spor yapan kişilerin, aldıkları mineralli suların, enerji içeceklerinin yanında muz tüketmeleri’de dikkat çekmekte. Tenis oyuncuları ise buna örnektir. Doğal olmayan ürünlerin içerdiği ne olduğunu bilmediğiniz kimyasal bileşenleri düşündüğünüzde muz sağlıklı bir besin olarak tercih edilmelidir.

Mide ekşimesinede iyi gelen muz, mide ilaçlarını kullanmak yerine muz tüketilmesi en doğru tercih olabilmekte. Püre halinde olan muz, ayrıca katı yiyeceklere geçiş yapacak bebekler için öncelikli besinlerden biri olarak bilinmekte.

Muz Faydaları Nelerdir sayfamız da muz hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz. Muz faydaları, muz besin değeri, muz yararları yer alan yazımız da merak ettiğiniz, sormak istediğiniz sorularınızı bizi yorum bölümünden yazabilirsiniz. Muz besininin insan sağlığı için ne kadar önemli bir rol oynadığını yazımızı okuduğunuzda anlayacaksınız. Muz Faydaları Nelerdir yazımız hakkında sorularınızı bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Muz Faydaları Nelerdir sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilir vede en güncel sağlık bilgilerinden vede muz hakkında merak ettiğiniz konulardan haberdar olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Berat Kandili Mesajları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed