Nefrotik Sendrom Belirtileri Nelerdir?

Nefrotik Sendrom Belirtileri Nelerdir? Nefrotik Sendrom Nasıl Tedavi Edilir? Nefrotik sendrom nedir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Nefrotik Sendrom Belirtileri Nelerdir? Nefrotik Sendrom Nasıl Tedavi Edilir?

Nefrotik Sendrom Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Nefrotik Sendrom Belirtileri Nelerdir

İdrar da anormal miktar da, protein kaçağı ile karakterize olan hastalığa nefrotik sendrom denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için nefrotik sendrom nedir? ve nefrotik sendrom nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede paylaşabilirsiniz. Peki Nefrotik sendrom belirtileri nelerdir?

Nefrotik sendrom; Kandaki lipit, trigliserit gibi yağ oranlarının artması, kanda albümin seviyesinin düşmesi vede beraberinde ciddi ödem rastlanabilir. Tedavi edilmediğinde, bazı türlerinde böbrek kaybına kadar gidebilecek sonuçlar oluşabilmektedir. Nefrotik sendrom tanısında, 24 saat idrardaki protein atılımına gramaj cinsinden bakılır. Tanı da şüphelenildiğin de, bazen spot idrar ismi verilen yöntem tercih edilir. Yalnız spot idrar da protein kaçağı yüksek miktar da saptanır ise, hastadan genel de 24 saat boyunca idrar toplaması istenir vede bu 24 saatlik idrardaki protein atılımının ne kadar olduğuna bakılır. Kanda albümin seviyesi ölçülür, hastaların kanlarındaki yağlarına da bakılmaktadır. Muayene esnasında tespit edilen ödem de, yine tanı açısından önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Yazımızın devamına giderek nefrotik sendrom belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Nefrotik Sendrom Nasıl Tedavi Edilir?

Nefrotik Sendrom Belirtileri

Nefrotik sendromu hastalığın en sık belirtisi, genellik ile hastalar vücutlarında yüz bölgesi, el vede ayak bileği gibi bölgeler de ani gelişen ödemden şikayet etmekteler. Bazı hasta kişilerde dikkat çekici belirti idrarın köpüklü olmasıdır. Bazı hastalarda ise, vücutta su tutulmasına bağlı olarak kilo artışı, halsizlik vede iştah kaybı rastlanmaktadır.

Nefrotik sendrom hastalığının bir çok tedavi çeşiti vardır. Genellik ile nefrotik sendrom saptanan hastalara böbrek biyopisi uygulanmaktadır. Böbrek biyopsi sonucuna göre, nefrotik sendromun alt grubu belirlenmektedir. Bir çok alt grup hastalık vardır. Bu neden ile alttaki hastalığın tam olarak ne olduğu saptanmadan herhangi bir nefrotik sendrom tedavi metodu uygulanamaz. Hastalığın alt tipine göre vede hatta hastalığın alt tipinin de kendi içerisindeki alt tipine göre çok çeşitli tedavi alternatifleri vede yöntemleri vardır. Hepsinin seyri vede tedavisi farklılık göstermektedir.

Bir tiğin de bir kaç doz kortizon tedavisi gerekebilir iken, başka bir tipin de tedavi süresi 2 yıla kadar çıkabilir. Hatta bazı tipler de ömür boyu ilaç kullanımı süreleri bulunmaktadır. Genel itibari ile, eğer hastalığın şdideti vede biyopsi sonucu hafif ise, protein kaçağını azaltıcı bazı tansiyon ilaçları öncelikli tedavi olarak uygulanır. Bununla birlikte hastaya tuz kısıtlaması gerekir ise, sıvı kısıtlaması uygulanmaktadır. Yalnız daha şiddetli olgular da kortizon tedavisi veya bağıışıklık sistemini baskılaycı tedaviler de gündeme gelebilmektedir. Çocuklar da rastlanan tipler farklı olmaktadır. Yetişkinler de görülen tipler de farklı olmaktadır.

Nefrotik Sendromu İyileşir Mi?

Bazı tiplerin kanser ile ilişkisi vardır. Bu nedenle tedavi yöntemleri de birbirinden oldukça farklı olur. Bu nokta da bilhassa kulaktan dolma bilgiler ile, doktora danışmadan vede gerekli kontroller yapılmadan bitkisel veya öneri ile kullanılan ilaçların ölümcül sonuçları olur. Nefrotik sendromdan şüphelenen ya da nefrotik sendrom tanısı alıp, henüz biyopsi uygulanmamış hastaların muhakkak bir nefroloji uzmanına giderek gerekli görüldüğü takdirde böbrek biyopsilerini yaptırmaları oldukça önemldir.

Nefrotik Sendrom Belirtileri Nelerdir, nefrotik sendrom da ödem öncellik ile altta yatan hastalığın tedavisi, daha sonra sıvı kısıtlaması, tuzsuz diyet vede idrar söktürücü ile tedavi edilir. Eğer ki sizin de nefrotik sendrom belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Nefrotik sendrom belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da nefrotik sendrom belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Cenin Pozisyonu Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed