Neoadjuvan Tedavi Nasıl Uygulanır?

Neoadjuvan Tedavi Nasıl Uygulanır? Neoadjuvan Tedavi Nedir?, Neoadjuvan tedavi kimlere uygulanır? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Neoadjuvan Tedavi Nasıl Uygulanır? Neoadjuvan Tedavi Nedir?

Neoadjuvan Tedavi Nasıl Uygulanır
Sayfa İçeriği: Neoadjuvan Tedavi Nasıl Uygulanır

Radyasyon, kemoterapi ve hormon tedavilerindne oluşabilen neoadjuvan tedavi, ana tedavide başarıya ulaşmak adına ana tedavi aşamasından önce uygulanan tedavi yöntemidir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için neoadjuvan tedavi kimlere uygulanır? ve neoadjuvan tedavi nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Neoadjuvan tedavi nasıl uygulanır?

Adjuvanın kelime anlamı yardımcıdır. Adjuvan kemoterapi birincil tedavi yaklaşımından sonra, hayatta kalan kanser hücrelerine yönelik uygulanmaktadır. Neoadjuvan tedavi de, birincil tedaviden önce ekstra olarak uygulandığında adjuvan tedaviden ayrılmaktadır. Bununla birlikte 2 tedavi de benzer özellikler taşımaktadır. Neoadjuvan kemoterapi, sık tercih edilen yöntem olmak ile birlikte, ameliyat gibi diğer tedavi seçeneklerine geçmeden önce tümör yapısını küçültmek için uygulanan ilaç tedavisini kapsamaktadır. Aynı zamanda çok büyük boyuttaki tümörlerin hayati önem taşıyan organlarda baskı oluşturarak ve fonksiyon kaybına neden olduğu durumlarda tercih edilebilmektedir. Kanser tedavisinde tek bir yöntem yerine, birden fazla yöntemin birlikte tercih edilmesi genellik ile kolon, meme ya da akciğer kanseri gibi durumlara yaklaşımın temeli olmaktadır. Adjuvan ya da neoadjuvan tedavi tercihleri çoğu kanser türünde iyileşme genellik ile artırılmaktadır.

Neoadjuvan tedavinin en önemli avantajlarından biri dolaşımda uzak doku ve organlarda bulunan, tam sürecinde görüntüleme teknikleri ile gözden kaçan kanser hücrelerine ulaşabilmesidir. Tanı anında gözden kaçmış olan kanser hücreleri tedavi edilmediğinde kanserin tekrarlama ve kanser tedavisinin başarısız olma riski bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda kanser tedavisinin başarılı olması adına, neoadjuvan tedavi oldukça değerli yaklaşımdır. Neoadjuvan kemoterapi, kanser hücrelerinin daha kolay hedeflenmesini sağlar ve tedavinin başarılı olma olasılığını artırmaktadır. Bazı vakalarda ameliyat öncesinde tümörün küçütülmesi amacı ile neoadjuvan radyasyon tedavisi de tercih edilebilmektedir. İndüksiyon kemoterapisi, neoadjuvan kemoterapiyle sıklıkla karışan kavramdır. Kanser tedavi planlamasında ana tedavi yklaşımı yalnızca kemoterap uygulaması da , bu indüksiyon kemoterapisi ismini almaktadır. Neoadjuvan tedavi de, asıl tedaviden önce farklı tedavi yöntemi uygulanması olayıdır. Ameliyat öncesi uygulanan tedavi yöntemi de genellik ile kemoterapidir. Yazımızın devamına giderek neoadjuvan tedavi ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Neoadjuvan Tedavi Ne Kadar Sürer?

Neoadjuvan Tedavi Kimlere Uygulanır?

Neoadjuvan kemoterapinin, birden fazla uygulama biçimi vardır. Neoadjuvan kemoterapi oral, intravenöz ve enjeksiyon ile uygulanabilmektedir. Uygulama yöntemlerinde değişiklik görülmesinin nedeni, çeşitli faktörlele açıklanabilmektedir. Bu faktörlerin en önemlileri kanserin türü, evresi ve uzman hekimin uygun gördüğü ilaç türüdür. Neoadjuvan kemoterapi kanser türüne ve tedavi planlamasına göre hekim polikliniğinde, hastanede veya evde uygulanması mümkün olabilen bir prosedürdür.

Neoadjuvan kemoterapinin tamamlanmasından sonra, hastalıkta gerileme yoksa veya kemoterapiye rağmen ilerleyen kaser türlerinde radyasyon tedavisine başvurulabilmektedir. Tümörün cerrahi olarak çıkarılmasından sonra, adjuvam radyoterapi, hasta kişinin semptomlarına ve kanserin seyrine göre en uygun zamanda planlanmaktadır. Hormon terapileri veya neoadjuvan endokrin tedaviler, kemoterapiye uygun özellikler göstermeyen hastalarda tercih edilebilmektedir. Yalnız bu tedavilerde başarı şansı kemoterapiye oran ile oldukça düşük olmaktadır.

Neoadjuvan Kemoterapi Kimlere Verilir
Neoadjuvan Kemoterapi Kimlere Verilir

Kanser tedavi yaklaşım belirlenir iken bireye özgü oluşturulan planda neoadjuvam kemoterap var ise, cerrahi operasyonun hızlıca uygulanabilmesi adına vakit kaybetmeden kemoterapi uygulanması tavsiye edilmektedir. Neoadjuvam tedaviler genellik ile, her tedavi periyodunu takiben bir miktar dinlenme süresi ilave edilerek aralıklarla uygulanmaktadır. Mesela; meme kanserinde kemoterapi uygulaması genellik ile 3 ila 6 ay kadar devam etmektedir. Hasta kişinin özelliklerine, kanserin karakteristiğine, ilerleyişine ve tedaviye alınan yanıta göre kür sayısı artırılabilir veya azaltılabilmektedir. Tedaviye verilen yanıt iyi olduğunda genellik ile kür miktar azaltılır ve tedavi süresi kısalmaktadır. Neoadjuvam tedaviye verilen cevap tümör boyutlarının takibi, görüntüleme teknikleri ile elde edilen görüntülerde tümörde küçülme veya büyüme, tümörden alınan parçaların mikroskop altında incelenmesiyle değerlendirilmektedir.

Neoadjuvan Tedavinin Yan Etkileri Var Mı?

Huzursuzluk, halsizlik ve çökkün ruh hali,
Ağız, dil ve dişeti yaraları,
Kabızlık ya da ishal gibi bağırsak alışkanlıklarında değişiklik,
Kilo kaybı, ağırlık değişikleri, yağ, kas ve protein dengesinin bozulması,
İştah kayıpları,
Tırnaklarda, cilt ve dişlerde değişiklikler,
Saç dökülmesi,
Mide bulantısı ve kusma.

Kanser hastalığının tanısında, gözden kaçan ya da çok küçük kanser hücrelerinin yayılımının önüne geçmek vede tedaviyi ilk fırsatta tamamlayabilmek, neoadjuvam tedavinin tercih edilmesindeki esas nedendir. Kanser tedavisi sonrasında, ek tedavi yöntemlerinin uygulanmasını önleyebilecek komplikasyonlar gelişir ise, iyileşme zorlaşır ve süreç uzamaktadır. Neoadjuvam tedavi bu anlamda daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Neoadjuvam tedaviyle hastalığın vücuttaki sistemik etkileri uzun vadede daha doğru gözlenebilmektedir. Bazı kanser türlerinde büyük boyutlardaki tümörlerin küçültülebilmesi, kanserin seyrini iyileştirmektedir. Tümörün küçülmesi ile ameliyatın kolaylaşmasını sağlayan, neoadjuvan tedavi, ameliyat ile müdahale edilmesi mümkün olmayan bazı kanserlerde umut verici yaklaşım olmaktadır.

Neoadjuvan Tedavi Nasıl Uygulanır, eğer ki sizin neoadjuvan tedavi nasıl uygulanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Neoadjuvan tedavi nasıl uygulanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da neoadjuvan tedavi nasıl uygulanır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mol Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed