Obsesif Kompulsif Bozukluğu Neden Olur?

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluğu, Obsesif kompulsif bozukluğu belirtileri, ile alakalı tüm her şey yazımızda.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Neden Olur? Obsesif Kompulsif Bozukluğu

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Neden Olur
Sayfa İçeriği: Obsesif Kompulsif Bozukluğu Neden Olur

Obsesif kompulsif bozukluğu hastalığı son zamanlar da en çok aranan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bir çok insanı ilgilendiren bu hastalık, çoğu kişide görülmektedir. Obsesif kompulsif bozukluğu hastalığının tedavisi vede tanısı ile ilgili aramalar yapan insanlar, bu hastalığı oldukça merak etmektedir. Obsesif kompulsif bozukluğu nedenleri ve obsesif kompulsif bozukluğu tedavisi sorularının cevaplarını siz değerli dostlarımız için yazımızın içeriğinde mercek altına aldık ve ayrıntılı olarak derledik. Peki Obsesif kompulsif bozukluğu neden olur?

Halk arasında bu hastalık, takıntı hastalığı olarak bilinmektedir. Obsesif kompulsif bozukluğu hastalığı belirtileri ve obsesif kompulsif bozukluğu tedavisi insanlar arasında araştırma konusu oldu. Bu hastalık ruhsal sağlık problemlerinin ana temeli olarak görülmektedir. Eski zamanlarda bilim insanları anksiyete bozukluğu türlerinden biri olarak görmekteydi. Yalnız daha sonra bsesif kompulsif’in farklı hastalıklara neden olabilecek temel sağlık sorunu olduğu da tespit edilmiştir. Obsesif sürekli olarak aynı düşünceyi içinden tekrarlayan vede onu takıntı haline getiren insanlara denmektedir. Bu düşüncelerden kurtulmak için ise herhangi bir davranış şekli geliştirene de kompulsif denmektedir. Bu hastalık türünde kişi hem düşünsel, hem de davranış bozukluğuna sahiptir.

Hasta kişilerde kaygı, korku vede tedirgin duygularını içsel olarak sürekli tekrarladığından takıntılı ruh haline börünmekteler. Hastalar genellikle sağlık problemlerinin olduğunu kabul etmedikleri için de bu durum daha şiddetli olmaktadır. Eğer bu hastalık ileri zamanlarda tedavi edilmediğin de farklı hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Stres vede pesimist ruh halini azaltmak için farklı davranışlar sergilemeye çalışan hasta kendini zorlamaktadır. Sizde obsesif kompulsif bozukluğu hastalığı ile ilgili belirtilerine ve tedavi yöntemlerine yazımızın devamından ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Obsesfi Kompulsif Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalık üzerine en fazla araştırmalar yapılmıştır yalnız henüz kesin bir test geliştirilememiştir. Doktorun hastanın anlattıklarına bağlı geliştirdiği yöntemler bulunmaktadır. Hasta kişinin kendindeki farklılıkları keşfetmesi ile meydana gelen tanı sonrası davranış terapisi tavsiye edilmektedir. Takıntılı vede abartılı düşünceleri azaltmak için hastanın yaşadığı zorluklara yüzleşmesi sağlanmaktadır. Beyindeki serotonin hormonun seviyesini yükselterek sinir sisteminin daha rahat çalışması için ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Belirtileri

Başına kötü bir şey geleceği korkusu.
Çevresinin her zaman kirli olduğu düşünme.
Kapı vede pencereleri sürekli kontrol etme.
Temizlik konusunda aşırıya giden takıntılara sahip olma.
Duş almak veya el ve ayakları yıkama isteğinin tekrarlanması.
Yürüdüğü yerde veya oturduğu yerde bir şeyleri saymak.
İnsanların dokundukları yerleri veya eşyalara dokunmaktan kaçınma.
İnsanlara dokunmaktan hoşlanmama.
Dağınık yerlerde aşırı duygulara kapılıp ağlama, bağırmak veya hırçınlaşma gibi belirtiler.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Nedenleri
Obsesif Kompulsif Bozukluğu Nedenleri

Obsesif kompulsifte, her ruhsal hastalık olduğu gibi tam olarak neyden kaynaklandığı bilinmemektedir. Araştırmalara göre ise vitamin eksikliğine bağlı sinir sisteminde gelişen bazı olumsuz komplikasyonlardan bu tarz hastalıkların yaşanmasına neden olabilmektedir. Sinir sisteminde azalan nöronlar vücudun gerekli bölgelerine sinyaller gönderemez, bu durum ise beyindeki işleyişi olumsuz yönde etkilemektedir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Neden Olur, çevresel faktörler çok sevilen birinin ani ölümü, örneği bastırılmış duygular veya sosyal ortamda sıklıkla değişiklik yaşanması, çocukluk yıllarında yaşanılan ağır travmalar bu tür hastalığın meydana gelmesinin nedenleri arasında sıralanmaktadır. Eğer sizin de obsesif kompulsif bozukluğu neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Obsesif kompulsif bozukluğu neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da obsesif kompulsif bozukluğu belirtileri ve tedavisi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ciğerli İç Pilav Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed