Omurga Kanal Daralması Nedir?

Omurga Kanal Daralması Nedir? Omurga Kanal Daralması Belirtileri, Omurga kanal daralması tedavisi hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri hazırladık.

Omurga Kanal Daralması Nedir? Omurga Kanal Daralması Belirtileri

Omurga Kanal Daralması Nedir
Sayfa İçeriği: Omurga Kanal Daralması Nedir

Omurga kanal daralması, bacakları doğrudan etkileyen hastalıktır. Bacaklara giden, tüm sinirlerin sıkışmasına neden olduğu için, her ikiğ bacakta da uyuşma oluşmaktadır. Genellik ile tedavi edilmediğinde, bu rahatsızlığın ilerlemesi söz konusudur. İlerleyen yaşlarda ise kireçlenme ve kemik erimesine de bağlı daha fazla görülür görülmektedir. Yalnız nadiren de olsa doğuştan gelen yatkınlıkta bulunmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için omurga kanal daralması tedavisi ve omurga kanal daralması belirtileri ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Omurga kanal daralması nedir?

Omurga kanal daralması tedavi edilmediğinde, hasta kişinin yaşam kalitesini yaşanılmaz hale getirmektedir. Bu durum ise kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Omurga kanal daralması, tipik belirtileri bacaklardaki, güçsüzlük ve uyuşma olsa da ağrının yeri vede karakteri zaman içinde farklılık gösterebilmektedir. Hastaların özellik ile yürür iken bacaklarında aniden meydana gelne bir boşalma vede güçsüzlük hissi oluşmaktadır. Sıkışan sinirlerden dolayı omurgada eğrilik meydana gelmektedir.

Hasta kişiler bu rahatsızlığı bacaklarındaki uyuşmalar ile hissetmektedir. Özellik ile yürür iken mesafe kısa olsa bile hasta kişide dinlenme ihtiyacı doğurmaktadır. Bel fıtığı ile karıştırmamak gerekir. Bel fıtığında bacağa giden tek bir sinirin bas altında kalması sonucu meydana gelir. Yalnız omurga kanal daralması ise, bacağa giden bir grup sinirlerin sıkışması sonucu meydana gelmektedir. Böylece bel fıtığı ile omurga kanal daralması arasında kısmen de olsa benzerlik vardır. Bazı hasta kişiler, bel fıtığı şikayeti ile doktora gitmektedir. Yalnız uzman doktor tarafından omurga kanal daralması tanısı konmaktadır. Bel fıtığında bacaklarda ani ağrı olur iken, kanal daralmasında bacaklarda uyuşma ve yavaş yavaş ağrı oluşmaktadır. Yalnız omurga kanal daralması şikayetleri kendini, bel fıtığındaki gibi açıkça belli etmez. Bunun yerine bazı semptomlar göstermektedir. Yazımızın devamına giderek omurga kanal daralması belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Omurga Kanal Daralması Nasıl Tedavi Edilir?

Omurga Kanal Daralması Belirtileri

Cinsel güçte azalma,
İdrar kaçırma,
Bağırsak sorunları,
Dik durmakta zorluk çekmek,
Bacaklarda meydana gelen kramplar,
Bacaklarda oluşan ağrı,
Bacaklarda uyuşukluk ve his kaybı,
Belirli mesafede yürüdükten sonra bacakta oluşan güç kaybı ve ağrı.

Omurga kanal daralması genellik ile, 50 yaş üzeri bireylerde daha yaygın rastlanmaktadır. Yaşlandıkça vücut esnekliğini kaybeder ve kireçlenme meydana gelmektedir. Böylelikle omurgadaki dokular kalınlaşmaya başlayarak sinirleri sıkıştırmaktadır. Doğuştan bu rahatsızlığa sahip olan hastalarda da 30 yaşından sonra belirtiler kendini göstermeye başlamaktadır. Doğuştan gelen omurga kusurları, omurg eğriliği veya skolyoz ve fıtıklı diskler, dar omuriliğe sahip olunması ve kemik tümörleri, omurga kanal daralmasına neden olan faktörler arasındadır. Yalnız erken teşhis ile bu tür sorunların ciddi sorunlara dönüşmesi önlenebilmektedir. Omurga kanal daralması, tedavi edilmediğinde, hasta kişinin hayatını ciddi oranda etkilemektedir.

Omurga Kanal Daralmasını Tetikleyen Durumlar

Genetik faktörler,
Bel fıtığı,
Sigara kullanımı,
Yaşlanmaya bağlı omurilikte kireçlenmeler oluşması,
İdeal kilonun üzerinde olmak,
Ağır bir işte çalışmak.

Omurga Kanal Daralması Tedavi Edilir Mi?

Eğerki omurga kanal daralması belirtileri görülüyor ise, mutlaka uzman doktora başvurulması lazım. Omurga kanal daralması tanısı, öncellik ile geniş çaplı nörolojik muayene vede sonrasında ise MR, bilgisayarlı tomografi, röntgen filmi gibi yöntemler sonucu netleştirilmektedir. Omurga kanal daralması tanısı netleştikten sonra, uzman doktor tarafından öncelik ile dar kanal ameliyatsız tedavi yapılmaktadır. Eğerki hasta kişinin hayat kalitesini etkileyecek kadar şikayetler var ise, cerrahi tedaviye başvurulmaktadır. Ama öncelik olarak cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile iyileşme süreci başlatılmaktadır.

Omurga Kanal Daralması Tehlikeli Midir
Omurga Kanal Daralması Tehlikeli Midir

İlk aşama olarak ilaç tedavisi yanında egzersizler tavsiye edilmektedir. Bunun yanında hasta kişi ideal kilosunun üzerinde ise kilo vermesi istenmektedir. Tüm bunlar soncunda ağrı devam ediyor ise, fizik tedavi uygulanmaktadır. İlerleyen aşama da tedaviden sonuç alınmaz ise omurilik çevresine enjeksiyonlar ile tedavi uygulanmaktadır. Eğer hastalık tüm çözüm yöntemlerine rağmen cevap vermiyor ise cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Omurga Kanal Daralması Nedir, eğer ki sizin omurga kanal daralması nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Omurga kanal daralması nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da omurga kanal daralması nedir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Boyun Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed