Omurga Kireçlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Omurga Kireçlenmesi Nasıl Anlaşılır? Omurga Kireçlenmesi Nedir?, Omurgadaki kireçlenme nasıl geçer? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Omurga Kireçlenmesi Nasıl Anlaşılır? Omurgadaki Kireçlenmesi Nedir?

Omurga Kireçlenmesi Nasıl Anlaşılır
Sayfa İçeriği: Omurga Kireçlenmesi Nasıl Anlaşılır

Kireçlenme, eklem kıkırdağının yaısının bozulmasına yol açan hastalık türüdür. Kıkırdakta vede kıkırdağın altındaki kemik dokuda değişiklikler ile kemikte şekil değişiklikleri vede eklem kenarında çıkıntılar gelişmektedir. Eklem içindeki sıvının azalması ile kemikler birbirine sürtünmeye başlamakta vede harabiyet oluşmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için omurga kireçlenmesi nedir? vede omurga kireçlenmesi belirtileri nelerdir? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Omurga kireçlenmesi nasıl anlaşılır?

Kreçlenme özellikle elleri, omurgayı, kalça vede diz eklemini tutan hastalık türüdür. 55 ila 60 yaş üzerinde kadınlarda el vede dizler, erkeklerde de kalçalar daha sık tutulmaktadır. Eldeki kireçlenmelerde, parmakların uç eklemlerinde şişlik vede kemiksi çıkıntılar, ağrı vede sabahları ellerde tutukluk biçiminde belirtiler görüleblmektedir. Diz kireçlenmelerinde ise diz ağrısı, dizlerde hareket ile ortaya çıkan sürtünme sesi, hareketlerde kısıtlık vede şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Çömelme, merdiven inip çıkma vede sandalyeye oturup kalkmada zorluk görülebilmektedir. Bazen de sıvı birikmi ile şişlik olabilmektedir. Kalça kireçlenmelerinde ise, hareketlerde zorlanma, yürümekte vede yüksek bir yere bacağı kaldırmada ağrı vede kısıtlılık bulunmaktadır. Yazımızın devamına giderek omurga kireçlenmesi ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Omurga Kireçlenmesi Nasıl Geçer?

Omurga Kireçlenmesi Nedenleri

Omurga kireçlenmesi belirtileri arasında genellik ile boyun, sırt ya da bel ağrıları, hareketlerde zorluk vede sertlik, bacağa yayılan ağrılar görülmektedir. Bacak ağrısı bu bölgeden geçip bacağa inen sinirin baskıya uğraması, kanalın daralmasına bağlı olabilmektedir. Bu şikayetler zaman zaman boyun vede bel fıtığı bulguları ile karışablmektedir. Kireçlenmenin gelişmesinde, bir çok risk faktörü önemlidir. En sık nedenler ise; Yaşın ilerlemesi, kadın olmak, şişmanlık, kalıtım, hareket azlığı, yoğun vede yanlış yapılan spor, gelişigüzel kullanılan kalsiyum vede kemik erimesi ilaçları, oturarak ya da ağır kaldırarak çalışmak, romatizmal hastalıklar vede tiroid hastalıklardır.

Omurga Kireçlenmesine Ne iyi Gelir
Omurga Kireçlenmesine Ne iyi Gelir

Şikayetler, belirtiler vede muayene bulguları, röntgen fimleri omurga kireçlenmesi teşhisinde en yararlı tetkikler olmaktadır. Eklemde şişlik var ise, bazı kan tahlilleri istenebilir. Kireçlenmeye bağlı omurilik kanal değişikliklerini görmek adına MR ya da BT gerekli görülebilmektedir. Kas iskelet sistemi hastalıklarında, ilk başvurulacak doktor fizik tedavi uzmanıdır. Değerlendirme sonrasında doktor şikayetlerinizin sebebini belirleyerek, kireçlenme söz konusu ise, o eklemi doğru kullanma şekli öğretilmelidir. Diz kireçlenmesi olan birey, dizlerine çok yük bindirici pozisyonlardan kaçınmalıdır.

Omuz Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrıyı azaltmak vede daha özgürce hareket etmeyi sağlamak adına, tedavi gereksinimlere vede yaşam tarzına göre düzen oluşturulmalıdır. Kireçlenme tedavisi günlük yaşamınızda ekleminizi korumaya yönelik değişiklikler yapmak ile başlar. Kilolu iseniz, kilo vermeniz ekleminize binen yükü azaltacağından tedaviye yardımcı olabilmektedir.Ağrıyı iyileştirmek adına, ağızdan ya da bölgesel olarak uygulanan ilaçlar vede çeşitli fizik tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Doku iyileşmesini sağlamak, kas vede bağ dokularını güçlendirerek ekleme binen yükü azaltmak oldukça önemlidir. Kireçlenmede eklem sıvısı azaldığından, kemiklerin sürtünmesi ile olan harabiyeti vede şikayetleri azaltmak için eklem kayganlaştırıcı sıvı tercih edilmektedir.

Omurga Kireçlenmesi Nasıl Anlaşılır, omuz kireçlenmesi ağrı vede tutukluk nedeni ile yaşam kalitenizi azaltabilir. Yalnız hastalıkla baş edebilmenin yolları bulunmaktadır. İlaçlarınızı hekim önerisi ile kullanmanız, uygun egzersizleri yapmanız tedavi başarısını arttırmaktadır. Eğer ki sizin omurga kireçlenmesi nasıl anlaşılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Omurga kireçlenmesi nasıl anlaşılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da omurga kireçlenmesi nasıl anlaşılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Parmak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed