Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır? Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Östaki borusu neden tıkanır? Hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır? Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır
Sayfa İçeriği: Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır

Burun vede boğazla orta kulağı, birbirine bağlayan boruya östaki tüpü denir. Östaki tüpü, orta kulak içindeki basıncın, orta kulak dışındaki hava basıncı ile dengeli olmasını sağlamaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için östaki borusu neden tıkanır? vede östaki tüpü tıkanıklığı nasıl açılır? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Östaki tüpü tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Kulak zarı arkasında ki, bölüm de yer alan östaki tüpü, orta kulakla, burun vede boğazın birbirine bağlanmasını sağlayan boru olarak tanımlanır. Östaki tüpünün fonksiyonu, orta kulak dışında ki vede orta kulak içinde ki basıncın dengelenmesini sağlar. Hava basıncı dengesinin, sağlanamaması durumunda da, orta kulak hasar görebilir. Östaki tüpü tıkanıklığı sorunları, bir çok faktör neden olabilir. Günlük yaşam da, östaki borusu tıkanıklığı sorunu, pek çok şikayete yol açabilir. Özellik ile kulak da, yaşanan şikayetler esneme, yutkunma veya çiğneme gibi aktiviteler ile geçmemektedir. Östaki tüpünün tıkanıklığı sorunda, öncelik ile ayrıntılı muayene vede tetkik süreci vardır. Bu süreç de, fizik muayene vede genel sağlık öyküsünün değerlendirilmesinin yanı sıra bilgisayarlı tomografi, işitme testi vede MR çekimi tekniği ile uygulanır. Östaki tüpü tıkanıklığı, tek kulak da yaşanabileceği gibi, aynı anda iki kulakta da rastlanabilir. Doğumsal nedenler ile, östaki tüpünde yaşanan şekil bozukluklarının tedavisinde mutlaka, her iki kulağın da tedavi planlaması içerisine alınması lazım. Yazımızın devamına giderek östaki tüpü tıkanıklığı nedenleri ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nedenleri

Östaki tüpünün dar olması,
Soğuk algınlığı,
Lenf bezlerinin büyük olması,
Geniz de tıkanıklık,
Doğumsal nedenler,
Mide reflüsü,
Kulak direğinin sapması,
Kulak da su birikmesi,
Alerjik reaksiyonlar,
Hava basıncında ki, ani değişimler,
Kulak enfeksiyonları,
Sinüslerin enfeksiyona maruz kalması,
Östaki tüpünün, çevresin de meydana gelen yapılar.

Östaki tüpü tıkanıklığı belirtileri arasında baş dönmesi, işitme yetisin de azalma, kulak ağrısı, kulak zarı çökmesi, kulak çınlaması vede kulak içerisin de dolgunluk vede basınç hissi gelmektedir. Östaki tüpünün tıkanıklığı sorunlarına, neden olan faktörlere de yönelik tedavi planlamaları mevcuttur. Bazı tedavi yöntemleri;

Burun spreyleri vede dekonjestanlar, burun tıkanıklığın da tercih edilebilir,
Antibiyotik etkisi bulunan ilaçlar, enfeksiyona maruz kalma durumunda kullanılır,
Cerrahi yöntemler, diğer yöntemlerin faya sağlamaması durumunda tercih edilir,
Antihistaminikler, eğer alerjik reaksiyon durumu bulunuyor ise, tercih edilmektedir.

Östaki Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır, östaki tüpü tıkanıklığın da, valsalva manevrası uygulanabilir. Bunun için burun delikleri kapatılır, ağız kapalı biçimde, karın kasınızı gererek burnunuzdan üflüyormuş gibi nefes verilir. Bu hareket ile östaki tüpünü açarak, basıncın dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer ki sizin de östaki tüpü tıkanıklığı nasıl anlaşılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Östaki tüpü tıkanıklığı nasıl anlaşılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da östaki tüpü tıkanıklığı nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Muvafakatname Nasıl Alınır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed