Parfüm Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Parfüm Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Parfüm Alerjisi Nasıl Önlenir?, Parfüm alerjisi nasıl geçer? Hakkında merak edilen, bazı bilgileri yazımızda derledik.

Parfüm Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Parfüm Alerjisi Nasıl Önlenir?

Parfüm Alerjisi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Parfüm Alerjisi Belirtileri Nelerdir

Vücudumuz parfüm alerjisi yaşadığında, bağışıklık sistemi, kokudaki reaksiyonu tetikleyen kimyasal veya bileşenlerden birine özel olarak yanıt vermektedir. Bu durum, parfüm içeriğinin, vücut tarafından yabancı madde olarak algılandığını göstermektedir. Parfüm içeriğinde, yer alan kimyasallardan dolayı vücudun alerji reaksiyon göstermesi, bireyde oldukça rahatsız edici sonuçlara yol açabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için parfüm alerjisi nasıl geçer? ve parfüm alerjisi nasıl önlenir? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Parfüm alerjisi belirtileri nelerdir?

Her parfüm değişik kokular ve güzel kokular yaysa da, bazı kişilerin doğuştan veya sonradan gelişen parfüm hassasiyeti vardır. Bu kişilerin parfüm kullanması bir yana, parfüm sıkan birinin yanında durması bile alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olur. Son derece rahat edici bir durum olan parfüm alerjisini tedavi etmek de mümkün değildir. Yalnız bu durumun önüne geçebilmek adına, bir takım önlemler alınabilmektedir. Parfüm alerjisi olan kişiler, günlük yaşamlarında sıklıkla bazı sorunlarla karşılaşabilmektedir. Özellikle kapalı vede kalabalık alanlarda parfüm sıkılan bir yerde bulunulduğu zaman nefes almakta zorluk yaşayabilirler. Yazımızın devamına giderek parfüm alerjisi nedenleri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntı olarak ulaşabilirsiniz.

Parfüm Alerjisi Nedenleri Nelerdir?

Parfüm Alerjisi Belirtileri

Burun akması,
Kızarıklık kaşıntı,
Baş ağrısı,
Astım,
Cilt ve Burunda Yanma.

Parfüm bileşenleri, hassas solunum sistemine sahip bireylerde alerjik reaksiyonlara neden olur. Ucuz parfüm türlerine, kokusuna yapay aromalar verilmektedir. Sonuç olarak, bu tür parfümler aşırı kullanıldığında alerjik reaksiyon oluşmaktadır. Sentetik vede kokulu aromaların sürekli olarak uygulanması sonucunda da, vücut alerjik reaksiyonlar göstererek kendini korumak için tepki vermektedir. Parfüm alerjisi, solunum sistemini olumsuz anlamda etkiler. Herhangi koku duyarlılığınız veya alerjiniz bulunuyorsa, söz konusu ürünün kokusu bağışıklık sisteminizin histamin salgılanmasına neden olur. Hapşırma, burun akıntısı, kaşınan sulu gözler vede baş ağrısı parfüm alerjisi belirtilerindendir. Hırıltı gibi solunum sorunları da, bu alerjinin semptomları arasında yer almaktadır. Parfüm veya koku alerjisi, bir çok farklı belirti ile meydana gelir. Bunlar kimi zaman çok tehlikeli olmaz iken, kimi zaman da dikkate alınması gereken sonuçlara yol açabilir.

Parfüm Alerjisi Nedenleri

Kolonya,
Temizlik malzemeleri,
Islak mendil,
Araba kokusu,
Oda kokusu,
Mum,
Şampuan,
Sabun,
Yumuşatıcı,
Parfüm.

Parfüm alerjisi, bazen doğuştan, bazen ise sonradan gelişebilmektedir. Tip 4 alerji ismi verilen bu durumda parfüm içerisinde yer alan alerjenik maddeler neden olur. Bu alerjiye neden olan, parfümün yanı sıra içeriğinde parfüm bulunan kimyasal vede temizlik malzemeleridir. Koku alerjisine sahip olan kişi, direkl olarak parfüm ile temas etmese dahi yeni temizlenmiş bir odadaki kokudan da olumsuz şekilde etkilenebilmektedir. Parfüm alerjisinin nedenini, net şekilde belirlemek oldukça zordur. Bir takım kalıtsal veya çevresel etkenler bu duruma yol açabilmektedir. Bazı insanlar, ciğerleri veya cildi hassas olduğundan bu durumdan etkilenebilmektedir. Bazılarında da tamamen psikolojik nedenlerden dolayı aynı olumsuz etki yaşanmaktadır. Genel olarak bakıldığında, temizlik ürünleri vede parfüm barındıran maddelerin bu alerjiyi tetiklediği bilinmektedir. Parfüm alerjisine sahip olan bireylerin, kokulu maddelerdne uzak durması gerekmektedir. Parfüm alerjisi durumunda, bireyin kendisi tarafından konan bir teşhis, yanlış sonuçlara da yol açabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka alanında uzman doktora başvurmak en doğru karardır.

Parfüm Alerjisi Nasıl Önlenir?

Parfüm alerjisini engellemek adına, ilk olarak parfümün bileşiminde yer alan hangi elemenlerin alerjik reaksiyona neden olduğunun uzman kişiler tarafından tespit edilmesi lazım. Bu tespitten sonra alerji barındıran kokuları vede diğer kozmetik ürünleri kullanaktan kaçınmak son derece önemli olmaktadır. Parfüm alerjisi oluştuğunda, bazı ilaçlar yardımı ile bu durum hafifletilebilmektedir. Genellikle ciltte reaksiyon gösteren durumlarda bazı losyonlar vede kremler koku alerjisini önlemeye yardımcı olmaktadır. Yalnız koku alerjisi, en çok solunum yolunda belirti gösteriyor ise, böyle bir durum için alınabilecek en iyi önlem temiz havada zaman geçirmektir. Bazı kapalı alanlarda direkt olarak temiz hava ile temas etmek zor olduğundan parfüm alerjisinin önüne geçebilmek adına hava temizleme cihazlarınıda tercih edebilirsiniz.

Parfüm Alerjisi Belirtileri Nelerdir, parfüm alerjisinin bilinen ve kesin tedavisi yoktur. Yalnız ciltte alerjiden kaynaklı oluşan reaksiyonların hafifletilmesi adına vede reaksiyonların geçirilmesi için tedavi edici bazı ilaçlar tercih edilmektedir. Bireyde meydana gelen alerjinin durumuna göre de, kullanılan ilaçlar değişiklik gösterebilir. Eğer ki sizin de parfüm alerjisi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Parfüm alerjisi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da parfüm alerjisi belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Evde Rutubet Nasıl Giderilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed