Propolis Ne İşe Yarar?

Propolis Ne işe Yarar? Propolisin Faydaları Nelerdir? Propolis nedir? ve Propolis nasıl uygulanır? Hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Propolis Ne İşe Yarar? Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis Ne işe Yarar
Sayfa İçeriği: Propolis Ne İşe Yarar, Propolisin Faydaları Nelerdir, Propolis Nedir, Propolis Nasıl Kullanılır, Propolis Nerede Bulunur, Propolis Neye İyi Gelir, Propolis Kanseri Önler Mi, Propolis Nasıl Yapılır, Propolis Nereden Alınır, Propolis Nasıl Elde Edilir, Propolis Nasıl Tüketilir

Propolis ne işe yarar ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımızın devamında hazırladık. Propolisin faydaları nelerdir? Hakkında merak ettiklerinizi sayfamızdan yardım alarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Propolis neye iyi gelir? ve Propolis nasıl kullanılır? Soruları ile ilgili cevaplara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Sizde propolis hakkında tüm merak edilenleri sayfamızdan bulabilirsiniz. Peki propolis ne işe yarar? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Propolis, arıların bitkiler aracılığı ile bal kovanlarının içini temizlemek vede dış etkenlere karşı korumak için ürettikleri maddeye denmektedir. Turuncu, sarı, siyah vede kahve renklerde bulunur. Propolis, reçinemsi madde’dır. Kozalaklı vede karaağaçlarda vardır. M.Ö. 350 yıllara kadar dayanan bir tarihçesi bulunmaktadır. Keşfedildiği zamandan itibaren alternatif tıpta enfeksiyonu önleyen en etkili besindir. Yunanlılar apse tedavisinde, Mısırlılar cesetlerini mumyalamada vede Asurlular ise yaraları temizlemede doğal ilaç olarak kullanmaktaydı. Propolisi arılar kovanın dışından içeriye doğru düzgün sisteme göre inşaa etmektedir. Özellikle peteklerin ağızlarını kapatarak başka canlıların içeri girmesi de önlenir. Güçlü antibiyotik etkisi bulunan madde dışarıdaki herhangi bir canlının temas etmesini engellemektedir. Tıpkı bal gibi propoliste toplanılan çiçeklere göre farklılık göstermektedir. Bal kovandan çıkarıldıktan sonra propolis kazınarak alınmaktadır. Bazı işlemler uygulanarak kullanıma uygun hale getirilmektedir. İçeriğinde bulunanlar fenolik asitler, polifenoller, steroitler, terpenler, B2, B1, C vede E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler bulunmaktadır. Hastalıklara karşı güçlü antibakteriyel, antiviral vede antifungal etki göstermektedir. Sizde propolis hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz.

PROPOLİS NEDİR?

PROPOLİSİN FAYDALARI NELERDİR?

Bazı hayvanlardan kişilere geçen virüsler viral hastalıklara neden olmaktadır. Bu hastalıklar kişinin sağlığını ciddi boyutta olumsuz yönde etkiler. Yalnız propolisin antiviral ilaçlardan daha etkili olduğu vede kimyasal içermediği için vücut fonksiyonlarını koruyarak bu virüsleri temizlediği araştırmalarda ortaya konmuştur.

Araştırmalara göre propolisin saf hali vücuttaki tüm bakteri, virüs vede mantarı temizler. Bağışıklığa koruyucu etki sağlamaktadır. Antibakteriyel etkisi ile iltihaplanmanın önüne geçmektedir.

Vücuttaki hücreler çeşitli etkiler ile mutasyona uğramaktadır. Sonra tümör denilen kanser başlangıcı yaşanmaktadır. Gerekli zamanda müdahale edilmediğinde ise kansere hatta ölüme neden olabilmektedir. Yalnız propolis hücrelerin yapısını koruyarak hasar almasının önüne geçmektedir. Antioksidan vede anti kanser özellikli propolisin pankreas, beyin, cilt, böbrek, prostat, kolon, meme vede karaciğer gibi kanser türlerinin tedavisinde olumlu sonuçlar göstermiştir.

Propolis sindirim sisteminde en hassas olan mide vede bağırsaklardaki iltihaplanmayı temizlemektedir. Mide duvarını güçlendirir vede asitten kaynaklı yaşanan mide ülseri vede delinmesi gibi riskli hastalıkları engeller. Midedeki su vede asit oranını da dengelemektedir. Fazla gaz oluşumunun önüne geçerek bağırsakların işlevselliğini arttırmaktadır.

Ağız vede diş sağlığında da olukça etkili doğal ilaçtır. Tükürükteki enfeksiyonu azaltarak diş eti iltihaplanmasını vede diş kaybını önlemektedir. Çürük dişlerdeki enfeksiyonun etkisini ortadan kaldırır. Özellikle de ağız kokusunun önüne geçmektedir.

Anti oksidan özelliği aynı zamanda cilt hastalıklarını etkilemektedir. Cilt hücrelerini yenileyerek kırışıklığı vede yaşlanmayı önlemektedir. Sivilce, akne ve siyah nokta oluşumlarını engeller. Sadece cilde değil, saç köklerini de yenileyerek dökülmesini vede yıpranmasını önlemektedir. Yanık tedavide ciltte iz kalmadan antimikrobiyal etki oluşturarak hızla iyileşmesine yardımcı olur.

PROPOLİS NASIL KULLANILIR?

Propolis kozmetik, tıp vede gıda sanayisinde kullanılmaktadır. Aktarlarda tane halinde de bulur ve bazı aktarlar balla karıştırarak satmaktadır. Tablet halinde de yer almakta. Yalnız yan etkisi bulunmasa da uzman hekime danışarak tüketim miktarı belirlenmelidir.

Propolis Ne İşe Yarar, yazımız da hazırladığımız propolisin faydalarını bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki propolis ne işe yarar, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Propolis ne işe yarar, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Achromin Leke Kremi Nasıl Uygulanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 18 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed