Protez Diş Kullanmaya Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler!

Protez Diş Kullanmaya Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler, Diş sağlığının önemini nerde ise herkes dikkat etmektedir, dişleri protez olanlar dikkat.

Protez Diş Kullanmaya Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler!

Protez Diş Kullanmaya Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler
Protez Diş Kullanmaya Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Çoğu insan dişlerini belli yaştan sonra tamamen yada kısmen kaybetmektedir. Bazen erken yaşlarda kayıplarda görülebilmektedir. Bu sebepten dolayı, protez diş yaptıranların dikkat etmesi gereken bazı etkenleri sizler için derledik. Protez diş kullananlar dikkat, kullandığınız protez dişler sizi hasta yapmasın.

Aslında ağız sağlığı ile diş sağlığı günümüzde insanlar arasında çok önemli hastalıklar arasında yer almaktadır. Bir çok insan dişlerinin güzel görünmesini istemektedir. Kaybedilen dişlerin yerine dişler yapılabilmekte. Peki kaybedilen dişlere protez diş nasıl yapılır? , Protez diş tedavisi süreci nasıl işlemektedir?

Siz değerli dostlarımız için aklınıza takılacak bu tür sorulara yazımızda yer vermeye çalışacaz.

Protez Diş Nedir?

Protez diş 2 tip olarak bilinmektedir, hem tam diş, hemde kısmi olarak hareketli protez tipidir. Protez diş, dişlerini tamamen kaybetmiş hastalara köprü bağlantısı yani sabit porselen yapılamadığından uygulanan tedavi yöntemidir. Protez dişi kullanabilecek hastalar, ağzında hiç diş kalmamış yahut büyük kısmı eksik olan yada ön taraftaki ısırma dişlerinin olması gibi hastalarda uygulana bilmektedir. Rahatlıkla kullanabilirler.

Protez Diş Tedavisinde Süreç Nasıl İşliyor?

Tedavi süreci aslında pek uzun sürmemektedir. Radyolojik vede ağız içi muayenesinden sonra eğer ağızda varsa sağlam dişler belirlenerek işleme başlanır. Daha sonra ağızdan ölçüler alınır vede hastaya kaşıklar yaptırılarak, asıl protez diş ölçüleri alınır. Eğerki ağızda bulunan dişler çoksa, o dişlerin yerinede farklılık gösteren yeni tasarım iskelet protezleri yapılır. Eğerki protez tam dişsiz hastaya uygulanacaksa, protez tam damağı içine alacak şekilde dizayn edilir. Her iki protezde uygun ağız yükselliği vede ağız kapanışı ayarlanıp daha sonra uygun dişler seçilip, dişlerin dizilişinden sonra protez yapımı bitirilir.

Protez Diş Kullanmak İnsana Nasıl Bir Duygu Vermektedir?

Protez Diş Kullanmak İnsana Nasıl Bir Duygu Vermektedir
Protez Diş Kullanmak İnsana Nasıl Bir Duygu Vermektedir

– Protez diş yaptıracak hastaların tercihleri büyük önem taşımaktadır.
– Protez dişler dokular ile uyumunu belirli süreçte almaktadır.
– Çıkarılıp, takılır olmaları ise temizlikte kolaylık sağlamaktadır.
– Protez kullanmak, sabit porselen kaplama kullananlardan oranla daha farklıdır.
– Hareketli protezler, tek dişlerden destek almazlar. Dokular üzerine oturarak damaktanda yardım alır.
– Uyum süreci yaklaşık olarak (3-4) hafta kadardır.
– Zamanla alışacak vede vuruklar tamamen geçerek protez dokularınıza tamamen uyumlu hale gelecek.

Protes Dişler Gün Boyu Takılmalımıdır? Takılırsa Zararı Var Mı?

Protes dişleri gün boyu takmak aslında önerilen bir durum değildir. Uyurken çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Mesela tam dişsiz hastalar, damağın tamamen kapalı olduğu durumlarda mutlaka protez dişlerin çıkartılması vede öyle uyunması lazım. Eğer çıkarmaz iseniz dokularınız hava almaz.

Protez Dişlerin Bakımını vede Temizliğini Nasıl Yapmalıyız? Protez Dişleri Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tüm protez dişler, ağız dışında temizlenmelidir. Gerek hareketli protezler, gerekse tam damak yada iskelet protezler istersenizde kısmi protezler olsun. Çıkarıp su içine atılarak, kullanacağınız temizleme tabletleri, temizliğe yardımcı maddeler olsada, en iyi temizlik seçeneği elinize fırça alarak temizlemenizdir.

Protes Dişler Gün Boyu Takılmalımıdır
Protes Dişler Gün Boyu Takılmalımıdır

Protezleri kaynatmak yada çamaşır suyu ile temizlemek protezlerde hasar yaratmaktadır. Protezler konulan suda, gargara eklenerek gıda parçalarının dışında bakteri oluşumunuda engellemektedir.

Protez Diş Kullanmaya Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler hakkında siz değerli dostlarımıza, protez diş sağlığınızı en iyi şekilde korumanız vede protez dişlerinize önem vermeniz konusunda gerekli bilgiler verdik, yazımızı eğerki sonuna kadar okuduysanız faydalı olduğunu düşünüyorsanız arkadaşlarınızında, bu bilgiden haberdar olması için paylaşmayı unutmayın. Eğerki takıldığınız birşey olursa soru sormaktan çekinmeyin bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Her İnsanın Birgün İşine Yarayacak 21 Faydalı Bilgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed