Renk Körlüğü Neden Olur?

Renk Körlüğü Neden Olur? Renk Körlüğü Tedavi Edilir Mi? Renk körlüğü nasıl iyileşir? Hakkında merak ettiğiniz, bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Renk Körlüğü Neden Olur? Renk Körlüğü Tedavi Edilir Mi?

Renk Körlüğü Neden Olur
Sayfa İçeriği: Renk Körlüğü Neden Olur

Belirli renklerin ya da renklerin arasındaki farkların algılanamadığı, kalıtsal görme bozukluğuna renk körlüğü denir. Renk körlüğü genellik ile kırmızı yeşil vede mavi renklerden bir veya birden fazlasını ayırt edememe ile meydana gelir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için renk körlüğü nasıl iyileşir? ve renk körlüğü tedavi edilir mi? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Renk körlüğü neden olur?

Görme merkezin de özel pingment molekülünün bulunmaması ya da gerektiğinden az bulunması sonucu renk körlüğü gelişmektedir. Genellik ile X’e bağlı çekingen genden kaynaklanmaktadır. Bu neden ile renk körlüğünün anneden vede babadan çocuklara geçişi farklılık gösterebilir. Mesela; Renk körlüğü olmayan erkeklerin kız çocukları renk körü olmamak ile birlikte, renk körlüğünün taşıyıcı durumunda olmaktadır. Taşıyıcı kadınların erkek çocuklarının yarısı da, renk körü olarak doğar. Annenin renk körü olduğu durumda da, erkek çocuklar renk körü olarak doğar. Baba renk körü, anne taşıyıcı ise doğacak her çocuk %50 olasılık ile renk körü olur. Genetik geçiş dışında renk körlüğünün meydana gelmesindeki diğer etkenler de makular dejenerasyon, optik nevrit, kafa yaralanmaları, sinir harabına neden olan sistemik hastalıklar, ağır metal zehirlenmeleri vede bazı ilaçlar olmaktadır. Yazımızın devamına giderek renk körlüğü belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Renk Körlüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Renk körlüğünün ilaç ile ya da ameliyat ile tedavisi yoktur. Yalnız renk körlüğü sorunu olanlar için, üretilmiş chromagen adlı özel tasarım kontakt lensler vardır. Bu tedavi de özel renk filtreleri ile göze gelen ışığın dalga boyu değiştirilerek hastanın renkleri daha net algılaması vede ayırt etmesi sağlanır. Renk körlüğü olan insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş, bu özel lenslerin denemeler de %97 oranında başarılı olduğu tespit edilmiş ve belirtilmiştir.

Renk körlüğü, toplum da en yaygın görülen rahatsızlıktır. Kırmızı-yeşil renk körlüğü en yaygın görülenler arasındadır. Bu tip renk körlüğün de yeşil, sarı, turuncu vede kırmızı aynı biçimde algılanmaktadır. Renk körlüğünün nadir vede ciddi türünde ise görüş bozukluğu ilerleyici olmaktadır. Hasta birey tüm renkleri siyah – beyaz görmektedir. Genel olarak, renk körlüğü günlük yaşam da önemli sorun teşkil etmez. Yalnız kırmızı- yeşil renkler bütün dünyanın kara vede deniz işaretlerinde yaygın olarak kullanıldığından vede bu renklerden önemli uyarılar yapıldığından, bu renklerin algılanmaması yaşamsal tehlike yaşatabilir. Bunun yanı sıra, ciddi düzeyde renk körlüğü sorunu bulunan bireyler renkler ile ilgili belirli işlerde çalışamazlar.

Renk Körlüğü Neden Olur, renk körlüğünün tipini vede derecesini tespit edebilen farklı testler vardır. Bunlar içerisinde en yaygın tercih edilen de Ishihara testidir. Bu testler özellik ile ehliyet, polislik vede askeriye sınavları gibi önemli belgelerin alınması esnasında kullanılmaktadır. Eğer ki sizin de renk körlüğü neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Renk körlüğü neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da renk körlüğü belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Burun Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed