Reye Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Reye Sendromu Belirtileri Nelerdir? Reye Sendromu Kimlerde Görülür? Reye Sendromu Nedir? Hakkında merak edilenleri, yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Reye Sendromu Belirtileri Nelerdir? Reye Sendromu Kimlerde Görülür?

Reye Sendromu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Reye Sendromu Belirtileri Nelerdir

Genel olarak çocuklar da rastlanan reye sendromu rahatsızlığı, ender biçimde yetişkin bireylerde de görülmektedir. Bu rahatsızlık karaciğer vede beyin başta olmak üzere, pek çok organı etkilemektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için reye sendromu nedir? ve reye sendromu kimlerde görülür? Soruları ile ilgili cevapları ayrıntılı olarak derledik. Peki Reye sendromu belirtileri nelerdir?

Reye sendromu rahatsızlığı karaciğer vede başka organlar da yağ birikmesine, beyinde de basınca neden olmaktadır. Genellikle çocuklar da rastlanan reye sendromu, grip suçiçeği vede virüs oluşumundan dolayı oluşmaktadır. Bu hastalıkların yaşandığı esnada ya da hastalıklardan sonra ortaya çıktığı söylenmektedir. Reye sendroumu rahatsızlığı yaşayan çocuklar da, yanlış tanı uygulanmaktadır. Bu nedenle ebeveynler dikkatli olmalıdır. Reye sendromu genellikle türlü hastalıklar ile karıştırılır. Bunların başlıcaları da, menenjit, şeker hastalığı, beyin iltihabı, ani çocuk ölümü, aşırı dozda ilaç alımı, zehirlenme vede akıl hastalığı gibi teşhisler ile karıştırılabilir. Bunun ise en önemli nedeni belirti vede şikayetler olarak tanımlanabilmektedir. Reye sendromun da, bir çok belirtiler görülebilmektedir. Bunlar arasında uyku hali, bulantı, kusma, ilgisizlik, solunum durması, yer vede zaman bilincinin yitirilmesi, koma vede nöbetler olarak geçmektedir. Yazımızın devamına giderek reye sendromu belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Reye Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Reye Sendromu Belirtileri

İshal,
Nöbet,
Agresif hareketler,
Yoğun kas kaybı,
Görme bozukluğu,
Zor işitme,
Konuşma bozukluğu,
Asabiyet vede sinirlilik,
Uyku hali,
Bilinç kaybı,
Sıklıkla kusma durumu
Yorgunluk gibi belirtiler görülmektedir.

Reye sendromunun henüz kesin bir nedeni bilinmemektedir. Hastalık ile ilgili çalışmalar virüs hastalıkların tedavisi için kullanılan aspirin gibi bazı ilaçlarla, aralarında bir bağlantı olabileceğine işaret etmekte olduğu belirtilmektedir. Bunun dışında ise, çevre kirliliği ile ilişkili de olabileceği söylenmektedir. Genetik yatkınlık ile alakalı da olabileceği hekimler tarafından belirtilmektedir. Tıp alanında pek çok reye sendromu vakasından sonra doktorlar, gribal enfeksiyon gibi durumlar da aspirin alınmamasını önermektedir. Bunun ile birlikte reye sendromu hastalığının oranının da düştüğü gözlemlenmiştir. Reye sendromu hastalığı genel olarak, çocukluk yaşların da rastlanılan bir hastalıktır. Yalnız nadir olarak yetişkinlerde de görülmesi mümkün olmaktadır.

Reye sendromu hastalığının tedavisi genel olarak hastaneler de tedavi edilmektedir. Çocukların hastalık seviyesi, ciddi vede yüksek ise yoğun bakım tedavisine geçilmektedir. Bu rahatsızlığın henüz bir ilacı yoktur. Bu nedenle de, destekleyici tedavi yapılır. Çocuklar gözlem vede kontrol altında tutulur. Reye sendromu hastalığı bulunan hastalara, bol bol su vererek, elektrolit dengesi korunmalıdır. Dolaşım vede solunum, besin alımı gibi durumlar kontrol edilmeli ve karaciğer ile elektrolitlerin fonksiyonlarını gözlemlemek için kan testi uygulanmalıdır. Beynin gözlemlenmesi içinde, bilgisayarlı tomografi çekilmektedir. Hasta olan kişide solunum sorunu varsa, nefes filtresi veye solunum makinesi ile destek sağlanmaktadır. Beyinde bulunan şişliğin giderilmesi vede kasılma problemlerinin ortadan kalması için ilaç tedavisi uygulanır.

Reye Sendromu Belirtileri Nelerdir, bu hastalık genellik ile çocuklar da görülse de, yetişkinlerde de nadir olarak görülmektedir. Sürekli kusan, bulantısı olan, ateşi yüksek olan vede konuşamayan yetişkin kişi de, reye sendromu hastalığı görüleceği ihtimalinin göz önünde bulundurulması lazım. Eğer ki sizin de reye sendromu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Reye sendromu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da reye sendromu belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bilişsel Gelişim Özellikleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed