Salmonella Hastalığı Neden Olur?

Salmonella Hastalığı Neden Olur? Salmonella Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Salmonella hastalığı nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gerekenler…

Salmonella Hastalığı Neden Olur? Salmonella Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Salmonella Hastalığı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Salmonella Hastalığı Neden Olur

Enterobacteriaceae, ailesinde bulunan vede çubuk biçiminde olan bakteriye salmonella ismi verilmektedir. Bu hastalık 2000 alt tipe sahiptir. İnsanlar da hastalıklara neden olmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için salmonella hastalığı nasıl tedavi edilir? vede salmonella hastalığı belirtileri nelerdir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Salmonella hastalığı neden olur?

Salmonella paratyphi vede salmonella typhi olarak iki farklı çeşitte rastlanılan salmonella, insanlar da enterik ateş olarak görülen, zaman zamanda salgın olarak seyredebilen bazı hastalıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Salmonella alt tipleri ise non-tifoidal salmonellalar olarak bilinmekte ve isimlendirilmektedir. İngiltere ülkesin de nerede ise 60’dan fazla çocukta tespit edilen vede ülke genelinde panik oluşturan salmonella hastalığının kinder sürpriz yumurtalarından bulaştığı tespit edildi. Salmonella hastalığının bulaş riskini artıran bazı faktörler bulunmaktadır. Yazımızın devamına giderek salmonella hastalığı belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Salmonella Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Salmonella Hastalığı Belirtileri

Bakteri vücuda girmesinin ardından 12 ila 72 saat sonra bulantı, ishal, ateş, kusma vede karın krampları gibi belirtiler ile kendini belli etmektedir. Genellik ile 4 ila 7 gün sürmekte vede bir çok kişi tedavi olmadan iyileşir. İshal belirtisi bazı durumlarda hastanın hastaneye yatmasına neden olabilecek kadar şiddetli olabilmektedir. Bebekler vede yaşlılar bunların yanı sıra bağışıklık sistemi yetersiz kişilerde de, çok daha şiddetli olmaktadır. Kesin tanı dışkı, idrar, kan vede enfeksiyon odağından alınan kültürde salmonella türlerinin izole edilmesi yöntemi ile konula bilmektedir.

Salmonella Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Hasta kümes hayvanları ile temas,
İçme vede kullanma sularının gerektiği kadar klorlanması,
Pastörize edilmemiş olan süt, meyve suyu veya peynirle,
Salmonella bakterisini taşıyan herhangi birey de, virüsün bulaşmasına neden olabilir,
Salmonella taşımakta olan vede iyi pişirilmemiş et, süt, yumurta vede süt ürünleri,
İnsan vede hayvan atıklarının uygun biçimde bertaraf edilmemesi nedeni ile kaynak sularına karışması,
Yılan, kaplumbağa vede kertenkele gibi sürüngen hayvanlar, kurbağa, kuş vede civciv gibi evcil hayvanlar ile temas sonrası hijyen kurallarına uyulmamış olması.

Salmonella hastalığı, salgın seyrinde izleyebilen hastalıktır. Tedavisi etkene yönelik olarak doktorlar tarafından uygulanmakta olan antibiyotik vede destek tedavisi ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle belirtilerden herhangi birini görenler, çok fazla zaman kaybetmeden doktora başvurmaları lazım.

Salmonella Hastalığından Nasıl Korunmalı?

Suların iyi klorlanması, kaynatılması, bunların yanı sıra besinlerin iyi biçimde pişirilmesi vede pastöreizasyon gibi durumlara karşı dayanıksız olan salmonella bakterisi, alınan bir kaç tedbir ile etkisiz hale getirilebilir. İçme vede kullanma suyu olarak kullanımı için, klorlanmış şebeke suları kullanılmalıdır. Zorunlu olarak kullanılması gerektiği durumlarda ise, suyun 10 dakikadan fazla kaynatılması lazım. Salmonella hastalığına karşı alınması gereken en önemli tedbirlerden, biri de kişisel hijyene önem verilmesidir. Ellerin yemekten önce vede sonra mutlaka sabun vede su ile yıkanması, aynı işmein lavabo ihtiyacının giderilmesi durumunda da sağlanması lazım. Civciv vede ördek yavrularının bağırsaklarında taşınmakta olan salmonella bakterisi, hayvanın çevresi vede tüm vücut yüzeyinde bulunabilir. Tutma, sarılma gibi eylemler, bakterinin insanlara bulaşmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra sürüngen hayvanlar aracılığı ile salmonella bakterisinin bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Evcil dahi olsa tüm hayvanlar ile temastan sonra ellerin mutlaka yıkanması lazım.

Çiğ veya az pişmiş et, yumurta veya kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri ve pastörize edilmemiş süt gibi gıdaların iyi biçimde pişirilerek tüketilmesine dikkat edilmelidir. Çiğ yumurta ile yapılmakta olan ev yapımı sosların kullanımında, mümkün olduğunca kaçınılması lazım. Çiğ et veya kümes hayvanları ile temas sonrası su vede sabun yardımı ile mutfak çalışma yüzeyleri ve eşyaları yıkanmalıdır.

Salmonella Hastalığı Neden Olur, salmonella bakterisine karşı aşı bulunmaktadır. Yalnız koruyuculuğu yüksek olmadığı bilinmektedir. Eğer salmonella hastalığın da tedavi doğru biçimde yürütülmez, sıvı elektrolit dengesi zamanında yerine getirilmezse, ölüm vakaları görülebilir. Eskiden ölüm oranları daha yüksek olsa da, günümüzde iyi bakım vede antibiyotik tedavisi ile ölüm oranı düşmüştür. Eğer ki sizin de salmonella hastalığı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Salmonella hastalığı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da salmonella hastalığı neden olur, yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Aft Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed