Saman Nezlesi Nedir?

Saman Nezlesi Nedir? Bahar Alerjisi Hangi Hastalıklara Neden Olur? Saman nezlesi nedenleri ve neden olduğunu ile ilgili bilgileri paylaştık.

Saman Nezlesi Nedir? Bahar Alerjisi Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Saman Nezlesi Nedir
Sayfa İçeriği: Saman Nezlesi Nedir, Bahar Alerjisi Hangi Hastalıklara Neden Olur, Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir, Bahar Alerjisi Hastalıkları Nelerdir, Bahar Alerjisinden Korunma Yolları, Saman Nezlesi Neden Olur, Saman Nezlesi Belirtileri, Saman Nezlesi Tedavisi

Saman nezlesi nedir, ile ilgili bilmeniz gerekenleri yazımız da siz değerli dostlarımız için mercek altına aldık. Bahar alerjisi hangi hastalıklara neden olur? Hakkın da merak ettiklerinizi sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Bahar alerjisi belirtileri ve bahar alerjisi hastalıklarını yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Peki saman nezlesi nedir? detayları ile yazımız da paylaştık.

Her insan bahar alerjisinden etkilenmektedir. Bahar alerjisi mart ayında başlayarak, haziran ayına kadar devam etmektedir. Genellik ile polenlerden kaynaklı olarak alerjik durum aynı zaman da, değişen hava basıncı vede güneşe karşı olan hassasiyete karşıda yaşanmaktadır. Bu gibi durumlara karşı hassaslık yaşayan kişilerde bağışıklık sistemi harekete geçmektedir. Vücudun tehlike altın da olduğunu fark eden bağışıklık sisteminin göstermiş olduğu tepkime sonucu gözlerde, burun bezlerin de vede solunum yolun da iltihaplanmalara neden olmaktadır. Uyku hali, nefes darlığı, göz yaşarması, sürekli hapşırma vede iştahsızlık gibi belirtiler ile kendini gösteren bahar alerjisi bir çok insan tarafından önemsenmez. Yalnız tedavi gerektiren hastalık olan bahar alerjisi sürekli nüksetmektedir.

BAHAR ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Burun akıntısı vede sürekli öksürme.
Göz içi kızarması, kaşınması vede sulanması.
Kulak çınlaması.
Işığa karşı hassaslaşan gözler vede sese karşı hassaslaşan kulaklar.
Tek sefer de 5’ten fazla hapşırma.
Vücutta ısı farkının olması.
Sürekli yorgun hissetme vede iştahsızlık.
Göğüs vede kalp ağrılarının artması.

BAHAR ALERJİSİ HASTALIKLARI NELERDİR?

Rüzgar ile birlikte toz vede polenlerin yayılmasıyla akciğerler de birikir. Akciğerlerin zaman ile iltihaplanması ile astım meydana gelmektedir. Bronşların zaman ile tıkanmasıyla da nefes darlığı uyku sırasında aniden uyanma gibi durumlar yaşanmaktadır.

Yaygın olan diğer durumlardan biri de sinüzit vede migren hastalıklarının belirtilerine benzeyen baş ağrısının görülmesidir. Yalnız alerji sürecin de yaşanan baş ağrısının temeli vücut basıncının değişen hava durumuna ayak uyduramamasından kaynaklanmasıdır. Bu sadece baş ağrısı değil, aynı zaman da kulak ağrısına da neden olmaktadır.

Burun bezlerinin büyümesi ve burun tıkanıklığı ile birlikte bahar alerjisinde en sık görülen rahatsızlıklardır. Burun kanallarından giren vede bezlere yerleşen tozlar ile polenler tıkanmaya sebep olurlar. Tıkanma sürekli hapşırmayı tetiklemektedir. Hapşırmanın sıklığı da kan akışını vede kalp atışını olumsuz etkilediğinden ufak gibi görünen rahatsızlık ciddi hasarlar bırakabilir.

Akciğer ve burunu etkileyen alerji aynı zaman da göz kanallarını da etkilemektedir. Alerjik konjonktivit olarak adlandırılan göz hastalığı erken tedavi edilemediği taktirde görme kaybına neden olacak kadar ileri gidebilmektedir. Uykudan uyanırken gözlerin şiş olması, sürekli kaşınması vede sürekli sulanması gibi belirtiler ile kendini göstermektedir.

BAHAR ALERJİSİNDEN KORUNMA YOLLARI

Klimalar da polen filtresi kullanılmalıdır.

Bahar ayların da sıklıkla C, A, E ve D vitaminleri içeren meyveler tüketilmelidir.

El ve yüz temizliğine dikkat edilmelidir.

Polenlerin çok bulunduğu öğlen vede akşam üstü saatlerin de kıyafetler dışarı da kurutulmamalı veya toplandığında iyice çırpınmalıdır.

Kapalı alanlar sürekli havalandırılmalı, kapalı alanlar da çalışan kişilerin sürekli olarak hava alması gerekmektedir.

Su tüketimi bu mevsimler de 3 lt içilmelidir.

SAMAN NEZLESİ NEDİR?

Saman nezlesi, alerjik rinit olarak adlandırılan sinüs kanallarını tıkayarak, burundan nefes alınmasını zorlaştırır ve engeller. Genel de soğuk algınlığı belirtilerine benzer semptomlar görülmektedir. Herhangi bir virüsün neden olduğu rahatsızlık değildir. Bu neden ile bağışıklık sistemini direk etkilemez. Yalnız dolaylı yolda vücuda hasar vermektedir. Çünkü Tıkanan burun kanalları, yeteri kadar hava alamadığından vücut yeterli oksijeni sağlayamaz vede biriken havayı da vücuttan atamaz. Bu da baş ağrısına, ateşlenmeye, burun akıntısına, yorgunluğa vede yüz ağrısına neden olmaktadır.

Saman Nezlesi Nedir, yazımız da hazırladığımız saman nezlesi nedenleri ve belirtilerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki saman nezlesi nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Saman nezlesi nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kas Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed