Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Sarı Nokta Hastalığı Nedenleri, Sarı nokta hastalığı tedavisi hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Sarı Nokta Hastalığı Nedenleri

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir, Sarı Nokta Hastalığı Nedenleri, Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir, Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir, Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Geçer, Sarı Nokta Neden Bozulur, Sarı Nokta Hastalığı Kalıcı Mı, Sarı Nokta Bozulursa Ne Olur

Sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken bazı noktaları ve nedenlerini siz değerli dostlarımız için yazımız da hazırladık. Sarı nokta hastalığı nedenleri hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Sarı nokta hastalığı tedavisi vede sarı nokta hastalığı neden olur? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak öğrenebilirsiniz. Peki sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir? Detayları ile yazımızdan bulabilirsiniz.

Sarı nokta hastalığı bilimsel adı makula dejenerasyonudur. Genellikle bu hastalık 60 yaş vede üzeri kişilerde görülmektedir. Sarı nokta gözlerin kesin vede renkli görmesini sağlayan retine bölgesine denmektedir. Erken tedavi her hastalıkta önemli olduğu gibi bu hastalıkta da oldukça önem taşımaktadır. Sarı nokta hastalığı bir gözden diğer göze sıçrayabilmektedir. Bu hastalık yaş vede kuru olmak üzere iki şekilde görülmektedir. En sık rastlanan tipi de kuru olanıdır. Kuru sarı nokta hastalığı yavaş yavaş ilerlemekte hemen hemen her yaş grubunda yaşanır. Yaş sarı nokta hastalığı da kalıcı görme kaybının en sık yaşanıldığı’dır. Yaş olarak belirtilmesinin nedeni de kan damarlarında anormal ilerleyen büyümeler vede sıvı birikimi olmasındandır.

SARI NOKTA HASTALI NEDENLERİ NELERDİR?

SARI NOKTA HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Mesafe aralarında görüş eksikliği yaşanması.
Gözde ani kararmalar.
Bakılan noktada netlik vede renk bozukluğu.
Renklerin birden parlaması.
Düz nesneleri yamuk görme.
Nesnelerin boyutunun bozulması.
Arada sisli vede bulanık görme.
Görme bozukluğundaki ilerleme gibi nedenler sarı nokta hastalığının belirtileri arasındadır.

SARI NOKTA HASTALIĞI NEDENLERİ

Bu hastalığın aile geçmişinde olması.
Yaşlandıkça zayıflayan retina duvarı.
Direk güneş ışınlarına maruz kalma.
Vücutta yeterli miktarda A vede C vitamini olmaması.
Hareketsiz yaşam vede fazla kilo.
Tansiyon, damar, yüksek kolesterol vede şeker hastalıklarının hasarları.
Açık renkli gözlerdeki hassasiyet gibi durumlar sarı nokta hastalığı nedenleri arasındadır.

SARI NOKTA HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sarı nokta hastalığı iki yöntem ile yapılır. Birisi ilaç, biri de hem ilaç hemde lazer tedavisi olarak uygulanır. Bunlardan biri Anti-VEGF’tir. Bu uygulama 6 hafta da yapılmaktadır. Hastanın şikayetleri azaldığında bırakılır. Diğeri ise ışığa duyarlı bir ilaç damardan verilmektedir. Bu durumda anormal yolla biriken sıvı miktarı azaltılmaktadır. Sarı nokta hastalığından kurtulmak için %100 UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmalıdır. C, A, vede E vitaminlerinin yanı sıra çinko bakımından zengin besinler ile beslenilmesi gerekmektedir.

SARI NOKTA HASTALIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hasta kişinin ön kol toplardamarından özel bir boya maddesi yani floresein verilmektedir. Bu yönteme göz anjiografisinde denmektedir. Sonra özel aletle gözün arkasının fotoğrafları çekilmektedir. Sarı nokta hastalığında retina tabakaları arasında anormal damarlar görünüyor ise sarı nokta hastalığı teşhisi konur.

Hasta kişinin önüne kareli kağıt koyulur ve bu kareleri kağıda bakan hasta odaklandığı noktada şiddetli bir eğim görüyor ise sarı nokta hastalığı teşhisi konur.

Optik koherans tomografisi düşük ışıklı lazer yapılır. Bu uygulama 3 dakika sürmektedir. Bu lazer yöntemi ise hem teşhis için, hemde tedavi için uygulanmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız sarı nokta hastalığının belirtilerini ve nedenlerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pencere Önü Oturma Alanı Nasıl Dekor Edilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 12 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed