Sarımsağın Kullanım Alanları Nelerdir?

Sarımsağın Kullanım Alanları Nelerdir? Sarımsağın Sağlığa Faydaları, Sarımsağın insan sağlığına oldukça faydaları bulunmaktadır…

Sarımsağın Kullanım Alanları Nelerdir? Sarımsağın Sağlığa Faydaları

Sarımsağın Kullanım Alanları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Sarımsağın Kullanım Alanları Nelerdir, Sarımsağın Sağlığa Faydaları, Sarımsağın Sağlık İçin Kullanım Alanları, Sarımsağın Cilde Faydaları, Sarımsağın Saça Faydaları, Sarımsağın Gribe Faydaları, Sarımsak Nasıl Kullanılır, Sarımsak Nasıl Tüketilir

Sarımsağın kullanım alanları nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken faydalarını sizler için sıraladık. Sarımsağın sağlık açısından kullanım alanları insanlar için oldukça önem taşımaktadır. Sarımsağın sağlığa faydaları hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için yazımızın devamına giderek, öğrenebilirsiniz. Günümüz de sarımsağın kokusu yüzünden kullanımı oldukça az olsada, faydalarını duyduğunuz da sizde kullanmaya başlayacaksınız. Peki sarımsağın kullanım alanları nelerdir?

Ağır bir kokusunun olması yanı sıra sarımsağın acı bir tadı vardır. Bu yüzden insanlar tarafından pek çok tüketimi yapılmamakta. Yalnız sarımsağın sağlığa bir çok faydası bulunmaktadır. Aminoasit bakımından oldukça zengin olan sarımsak, içeriğinde kükürt bileşiği, çinko, B1, A vede C vitamini bakımından da zengindir. Sarımsak çiğ olarak tüketildiğin de ise mikroorganizmalar üzerinde direk olarak iyileştirici etkisi göstermektedir. Antifungal, antiviral, antiprotozoon, antiparazitik vede antibakteriyal özellikleri bulunan sarımsağın, vücut bağışıklığı kuvvetlendirmenin yanı sıra da vücut içinde bulunan tüm toksin vede iltihaplanmayı sökerek atmaktadır. Bu özellikleri ile de damar, kalp, tansiyon, kolesterol vede üst solunum yolları ile meydana gelen tüm hastalıkları iyileştirmektedir.

SARIMSAĞIN SAĞLIK İÇİN KULLANIM ALANLARI

Cilt üzerinde bazı sebeplerden dolayı meydana gelmiş sivilcelenme vede akne gibi ağır hasarlı cilt hastalıklarının şiddetini azaltmaktadır.

Allisin anti – mikrobiyal özelliği ile saç derisin de oluşmuş kepeklenmeyi önlemekte. Saç hücrelerini kuvvetlendirmektedir. Daha yumuşak vede parlak saçlara sahip olmanızı sağlamaktadır. Saç derinize bir diş sarımsağı kesip sürdükten sonra bir saat kadar bekledikten sonra duş alabilir veya sarımsak yağını duş alırken saçınıza uygulayabilirsiniz.

Bıçak kesmesi, çivi batması yahut tahta batması gibi durumlar da bölgeye ezilmiş sarımsak koyarak, birgün boyunca beklediğiniz de hasarım iyileştiğini görebilirsiniz.

Sarımsak ağız diş bakımında her ne kadar ağız kokusuna neden olmuş olsa da, uzman hekimler, diş eti iltihaplanmasını önlediğinden sarımsak tüketimini önermektedir. Sarımsak diş yüzeyindeki mineyi de koruyarak sararmasını önlemektedir. Tükürükteki asit oranını arttırarak, akşamları arttan bakterileri de azaltmaktadır.

Antioksidan içeriği ile yüksek miktarda bulunduran sarımsak, iltihabı söküp atma da oldukça etkilidir. Genellikle kış aylarında üst solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak gelişen kulak enfeksiyonlarını da geçirmektedir. Ezilmiş bir sarımsağı ısıtın vede bir tülbent ile içinden çıkan yağ gibi sıvıdan bir damla kulağınıza damlatın.

Mantar eller vede ayaklarda sıklıkla çıkmakta vede buda aşırı kaşıntı vede deri dökülmesine sebep olmaktadır. Bu durum ise hem sağlığı, hemde yaşam kalitesini ciddi boyutta olumsuz yönde etkilemektedir. Sıcak suyun içerisin de rendelenmiş sarımsakları atın vede ellerinizi, ayaklarınızı bu suyun içinde yarım saat kadar bekletin. Kısa süre sonra mantarın gittğini görebilirsiniz.

SARIMSAĞIN VÜCUDA FAYDALARI NELERDİR?

Günde bir diş çiğ sarımsak tüketmek, unutkanlık gibi ciddi sağlık sorununun yaşanmasını engellemektedir. İçeriğinde bulundurduğu anti-inflamatuar gibi özellikleri bulunan sarımsak, sinir sisteminin hasara uğramasını engelleyerek depresyon vede strese yakalanma oranını da azaltmaktadır.

Grip vede soğuk algınlığı kış aylarında artmaktadır. Kısa süre de iyileşmek istiyorsanız sarımsak tüketmenizi öneriyoruz. Tavuğu haşladıktan sonra elde etmiş olduğunuz suya sarımsak vede karabiber atıp tüketebilirsiniz. Hastalığın semptonlarını kısa süre içinde atlatmanıza destekte bulunur.

Aileniz de eğerki kanser öyküsü bulunan kişilerin sıklıkla sarımsak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Nedeni ise, sarımsak tümörlü hücrelerin gelişimini engellediğinden vede bağışıklığı güçlendirdiğindendir.

Sarımsağın Kullanım Alanları Nelerdir, yazımız da hazırlamış olduğımız sarımsağın faydaları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğerki sizin de sarımsağın kullanım alanları nelerdir, yazımız hakkında kafanıza takılan sorularınız varsa, bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sarımsağın kullanım alanları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bacak Çatlakları Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed