Septum Deviasyon Hangi Sorunlara Neden Olur?

Septum Deviasyon Hangi Sorunlara Neden Olur? Septum Deviasyon Nedir? Septum deviasyon belirtileri hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Septum Deviasyon Hangi Sorunlara Neden Olur? Septum Deviasyon Nedir

Septum Deviasyon Hangi Sorunlara Neden Olur
Sayfa İçeriği: Septum Deviasyon Hangi Sorunlara Neden Olur

Septum deviasyon diğer ismi ile burun kemiği eğriliği olarak bilinen burun septumu, burum boşluğunu ortadan ikiye bölen duvara denir. Septumum ön kısımı kıkırdaktan, arka kısmı da kemikten oluşmaktadır. Yazımızın içeriğin de Septum deviasyon nedir? ve Septum deviasyon belirtileri ile ilgili bazı merak edilenleri derleyip hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek burun kemiği eğriliği ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Peki Septum deviasyon hangi sorunlara neden olur?

Septumum ideal koşullar da orta hatta bulunması sol vede sağ burun boşluklarının da eşit genişlik de olması gerekmektedir. Çoğu insanlar da, septum tam olarak orta hatta bulunmamaktadır. Bu durum hafif eğrilikler olarak görülmektedir. Bu tür hafif eğrilikler herhangi şikayete neden olmazlar. Septumum tamamı ya da bir parçasının belirgin eğri olup, orta hattan kaymış vede solunumu etkiler duruma gelmesi de hastalık olarak görülmektedir. Septum deviasyon ne kadar fazla ise burun tıkanıklığı da o kadar fazla yaşanmaktadır. Burun içi, boru gibi boşluk olmayıp, her iki taraf da üçer adet konka ismi verilen etler yer almaktadır. Septumda ki eğrilik ile birlikte konkalar da büyüme vede şişlik yani hipertrofi olur ise burun tıkanıklığı daha belirgin olarak yaşanmaktadır. Siz de yazımızın devamına giderek septum deviasyon sorunları ile ilgili bazı bilgilere ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Septum Deviasyon Nedenleri Nedir?

Septum Deviasyon Belirtileri

Solunum yolu enfeksiyonun, burun dokuların da neden olduğu şişlik normal de farkına varılamayan hafif dereceli tıkanıklığı belirgin olarak yaşatmaktadır. Burun kemiği eğriliğinin en sık rastlanan belirtisi de nefes alma güçlüğüdür. Tek burun ya da iki burun da nefes alma güçlüğü hissedilmesine neden olur. Hafifi septum deviasyonu bulunan bazı insanlar da belirtiler soğuk algınlıkları sırasın da görünmektedir. Burun tıkanıklığı insanın hayat kalitesini ciddi derecede bozmaktadır.

Yeni doğan bebekler yapısal olarak septum deviasyonuyla doğa bildiği gibi, doğaum da bebeğin doğum kanalından geçişi sırasın da meydana gelen travmayla da olabilmektedir. Çocukluk zamanlarında ki düşmeler, çarpmalar, yaralanmalar, o zamanlar da şikayet yapmamasına rağmen büyüme çağında septumun kemik vede kıkırdak kısımlarının farklı hız da gelişmesi sonucun da septum deviasyonu ortaya çıkarabilmektedir. Genetik olarak da bazı kişiler de, erişkin çağ da belirginleşen burun şekil farklılıkları vede septum deviasyonlar bulunmaktadır.

Septum deviasyonun da tanı, burun endoskopik olarak detaylı olarak muayene ile konulmaktadır. Rinomanometrik ölçümler ile burun solunumu objektif olarak belirlenebilmektedir. Akustik rinometriyle her burun kanalının hacmi darlıkları tespit edilebilmektedir. Beraberin de ise sinüzit konka şişlikleri vede alerji gibi başka sorunlar var ise, bunlara yönelik tomografi, filmler vede laboratuar incelemeleri yapılabilmektedir.

Septum Deviasyonun Neden Olduğu Sorunlar

Apne ve horlama,
Tek ya da çift taraflı burun tıkanıklığı,
Tekrarlayan sinüzit, bronşit vede faranjit,
Ses kalitesin de bozulma vede burundan konuşma,
Yüz bölgesin de ağrı, geniz akıntısı ve baş ağrısı,
Östaki borusu tıkanıklığı vede kulakta sıvı birikimi,
Tekrarlayan burun kanamaları.

Septum Deviasyon Hangi Sorunlara Neden Olur, burun orta hat septum deviasyonunun tek tedavisi cerrahidir. Septoplasti ismi verilen ameliyat ile burun kemiğinin de ki eğrilik düzeltilmektedir. Ameliyat ise lokal ya da genel anestezi altın da yapılmaktadır. Sıklık ile hasta konforu için genel anestezi altında uygulanmaktadır. Eğer ki sizin de septum deviasyon hangi sorunlara neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Septum deviasyon hangi sorunlara neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da septum deviasyon belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Alerji Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed