Sevimli Saldırganlık Neden Olur?

Sevimli Saldırganlık Neden Olur? Sevimli Saldırganlık Görüldüğü Durumlar, Sevimli saldırganlık neden oluşur? Hakkında merak edilen bazı bilgileri derledik.

Sevimli Saldırganlık Neden Olur? Sevimli Saldırganlık Görüldüğü Durumlar

Sevimli Saldırganlık Neden Olur
Sayfa İçeriği: Sevimli Saldırganlık Neden Olur

Sevimli saldırganlık, bir bireyin yavru hayvanları ya da bebekleri gördüğünde onlara karşı yoğun sevgi hissetme dürtüsüne sahip olmasına denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz sevimli saldırganlık neden oluşur? ve sevimli saldırganlık nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Sevimli saldırganlık neden olur?

Sevimli saldırganlıkta, bu yoğun sevgi karşısında birey sevgisini göstermek adına, minik canlıyı sıkmak ya da ısırmak isteyebilmektedir. Sevimli saldırganlık psikolojisi aslında negatif ve pozitif duyguların bir birleşimi olarak meydana gelmektedir. Bir bireyin diğer bir kişiye sevimli davranışlar sergilemesine rağmen bu davranışların altında rekabetçi tutumun yatması sevimli saldırganlık olarak isimlendirilmektedir.

Sevimli saldırganlık aslında çok güçlü olumlu duygular ile negatif duyguların bir döngü içine girmesi ile meydana gelmektedir. Negatif duyguların açığa çıkmasını sağlayan da beynimizdir. Araştırmalara göre insanlar sevimli bir canlı ile karşılaştıklarında aşırı enerji harcamakta ve harcanan bu enerji karşısında aciz duruma düşmemek adına negatif duygular açığa çıkmaktadır. Ortaya çıkan negatif duygular bir mekanizmanın dişlisi gibi görev görmekte vede beyin tarafından otomatik olarak yaratılmaktadır. Yazımızın devamına giderek sevimli saldırganlık nedir ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Sevimli Saldırganlık Nedir?

Sevimli Saldırganlık ile Nasıl Başa Çıkılır?

Duyguların dimorf iadesinin bir örneği, sevimli saldırganlıkta rastlanmaktadır. Birey mutluluk ya da üzüntü gibi çok güçlü bir duygu yaşıyor. Yalnız davranışlarında bu duygunun zıttını gösterecek biçimde hareket ediyor ise, bu durum dimorf ifade şeklinde açıklanmaktadır. Mutlu olan bir insanın ağlaması ya da üzgün olan bir insanın gülmesi dimorf ifadeye örnektedir. Sevimli saldırganlıkta da kullanılan bu ifade, güçlü duygulara karşılık vermek adına, karşıt duygulardan yaralanmak duygusal düzenleme adına oldukça önemli olmaktadır. Hissettiğimzi tüm duygular, beynin vede hormonların kontrolüyle oluşmaktadır. Endorfin, dopamin, serotonin vede oksitosin kimyasalları mutluluk yaratmaktadır. Sevimli bir bebekle ya da kedi ile karşılaşıldığında beyniniz pozitif bir bağ oluşturarak bu kimyasalların salgılanmasını sağlamaktadır. Öfkeli ve mutsuz anlarınızda da Noradrenalin, kortizol, adrenalin hormanları salgılanmaktadır. Beyin sevimli bir uyaran ile temas ettiğinde hissedilen duygular amigdalayı aktifleştirir ve sınraısnda strese bir tepi vermek amacı ile kortizol ve adrenalin gibi hormonlar salgılanmaktadır.

Sevimli Saldırganlık Hastalık Mı
Sevimli Saldırganlık Hastalık Mı

Sevimli saldırganlık, karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğu davranış türüdür. Bu durum bağlama göre normal olarak kabul edileceği gibi, anormal olarak da algılanabilmektedir. Sevimli saldırganlık davranışı sosyal ilişkilerinizi ve duygusal sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyor ise mutlaka uzmandan yardım almalısınız. Sevimli saldırganlık davranışlarınız çok yoğun ya da kontrolsüz ise sosyal ilişkilerinizin olumsuz etkilenmesi de söz konusu olabilmektedir.

Sevimli Saldırganlık Görüldüğü Durumlar

Üzerinde sevimli bir kedi ya da köpek resmi olan herhangi bir yiyeceği ısırma isteği. Bir kedi yavrusunu ya da kendi kedinizi severken ona sıkıca sarılmak hatta canını yakacak derecede sıkmak. Sevimli olduğu için, bir bebeğin yanaklarını ısırmak ya da çimdiklemek. Kişilerin konserlerine gittikleri ünlü isimleri, dehşet içindeymiş gibi çığlık ile karşılamaları da sevimli saldırganlık belirtisidir. Beyniniz kendini dengelemeye çalışır iken, uç duygulardan destek alır. Sinirli iken gülmek de bu durumalardan birine örnektir. Çok sinirli olduğunuzda gülmeye başlıyor iseniz, beyniniz öfke duygusunu bastırmak adına gülmekten destek alıyor demektir.

Sevimli Saldırganlığı Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Bazı bireyler keyifli ve mutlu bir film izler iken birden ağlamak isteyebilmektedir. Filmin en mutlu sahnesinde ya da çok mutlu olduğunuz bir anda ağlamak da sevimli saldırganlığın görüldüğü durumlardır. Bir amaca ulaştığınızda, bebek sahibi olduğunuzda ya da en trajik anlarınızda ağlayabilirsiniz. Sosyal medya platformlarında paylaşılan sevimli bebek, köpek ve kedi videolarının altına agresif sevimlilik ibreleri yazmak. Bu videoların agresif yorumlar ile paylaşılması günlük hayatta çok sık rastlanılmaktadır.

Sevimli saldırganlığı tetikleyen en önemli faktör ise sevimli bir uyarandır. Bu noktada sevimli saldırganlığın ortaya çıkışını açıklamak adına genellik ile iki farlı görüş belirtilmektedir. Bu görüşlerden ilki sevimliliğin ebeveyn olma dürtüsünü uyandırdığını savunan geleneksel görüştür. Bir diğeri ise sevimliliğin toplumsal paylaşımı ile birlikte getirdiğine dair olan görüştür. Her iki görüşe göre de sevimli olarak algılanan uyaranlar insanlarda olumlu duyguları tetikler.

Sevimli Saldırganlık Neden Olur, eğer ki sizin de sevimli saldırganlık neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Sevimli saldırganlık neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı sevimli saldırganlık neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Koltuk Altı Terlemesi Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed