Sıcak Havalarda Burun Nasıl Korunmalı?

Sıcak Havalarda Burun Nasıl Korunmalı? Nemli Hava Solunumu Etkilermi? Sıcak havalarda solunum kalitesi neden düşer? Hakkında merak edilenler yazımızda.

Sıcak Havalarda Burun Nasıl Korunmalı? Nemli Hava Solunumu Etkilermi?

Sıcak Havalarda Burun Nasıl Korunmalı
Sayfa İçeriği: Sıcak Havalarda Burun Nasıl Korunmalı

Sıcak vede nemli havalarda burunu korumak oldukça önemlidir. Sıcak havalarda burunu korunmanın bazı yöntemleri bulunmaktadır. Isı ile nemdeki artış kişilerin burun içini döşeyen dokunun şişmesine, burundaki etlerin dolgunlaşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden burun tıkanmasına ve nefes alamamayla sonuçlanmaktadır. Bazı insanlarda burun tıkanıklığı birlikte, geniz akıntısı, burun akıntısı vede öksürük gibi problemler de meydana gelmektedir. Bu tür sorunlar alerjiye benzer olduğu için kişinin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Yaz aylarında havaların sıcak vede nemli olmasının solunum sorunlarına yol açması aslında klimalı ofis ortamında çalışanlarda daha çok görüldüğü bilinmektedir. Eğer erken müdahale edilmediğin de enerjinin azalması, yorgunluk hissi vede uykuya meyilin yükselmesi ile birlikte verimliliğin düşmesine neden olmaktadır. Burundan rahat nefes alamama nedeni ile gece uyku kalitesi de bozulduğu için yeterince dinlenemeyen kişiler ertesi gün yorgun uyanmakta ve enerjileri düşük olmaktadır.

Sıcak Havalarda Burunu Korunma Önerileri

Nemli Havalarda Burun Nasıl Korunmalı?

Sigara tüketmeyin.
Çevresel irritanlardan mümkünse uzak durun.
Gece yan yatın.
Klima kullanılan yerlerde dikkat edin.
Doktor önerisi olmadan burun spreyleri kullanmayın.

Sıcak Havalarda Burunu Koruma Yolları
Sıcak Havalarda Burunu Koruma Yolları

Alerjik rahatsızlığı bulunan kişilerde hızlı ısı vede nem değişikleri alerjik burun şikayetlerinin daha çok görüldüğü ve şiddetlenmesine yol açtığı bilinmektedir. Normal koşullarda kontrol altına alınmış burun kaşıntısı ve akıntısı, hapşırık gibi alerjik şikayetler havanın hızla ısındığı dönemlerde kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Bunlar dışında nemli ortamlarda daha aktif hala gelen ev akarı vede küf türü alerjenler de daha önceleri hiç bir alerjik problemi olmayan hastalarda burun vede geniz akıntısı, öksürük, hapşırık gibi burun şikayetlerine veya astım benzeri solunum yolu hastalıklarını meydana getirebilir.

Sıcak Havalarda Burun Nasıl Korunmalı, Burun tıkanıklığı etkisini aza indirmek için gece yan yatmak da kişiye daha iyi nefes almasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede kaliteli bir uyku süreci geçirileceği için ertesi gün yorgunluğunun da önüne geçilmiş olmaktadır. Oramın aşırı soğuk vede kuru olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu durumda özellikle klimalı ortamlarda çalışan kişiler dikkat etmesi gerekmektedir. Ortam nem oranının %30/50 arasında olması önerilmektedir. Eğer sizin de sıcak havalarda burun nasıl korunmalı, yazımız hakkında merak ettiğiniz soruları bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Sıcak havalarda burun nasıl korunmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sıcak havalarda burun nasıl korunmalı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed