Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir?

Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir? Siyah Domates Neye İyi Gelir? Siyah domates nedir? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımızda.

Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir? Siyah Domates Neye İyi Gelir?

Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir

Siyah domatesin vücuda bir çok faydaları bulunmaktadır. Kırmızı domates kadar yararlı olan siyah domates ile ilgili bir çok bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Yazımızın içeriğin de sizler değerli dostlarımız için düzenlediğimiz siyah domatesin faydaları ve siyah domates nedir? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Bir çok kişi tarafından bilinmeyen ama antioksidan bakımından oldukça güçlü olan siyah domates insan vücuduna bir çok fayda sağlamaktadır. Diğer adı ile Akdeniz domatesi de denmektedir. Kumato olarak bilinen bu sebze etli vede sulu sebzedir. Sizde yazımızın devamına giderek siyah domates ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Peki siyah domatesin faydaları nelerdir?

Siyah domates, İspanya’da yaşayan Luis Ortega adında bir genç sayesinde keşfedilmiştir. Tohumu ise yaban mersini vede normal domatesin 3/4 katı antioksidana sahiptir. Bu sebze İspanya hariç 11 Akdeniz ülkesinde de sera usulü yetiştirilmektedir. Türkiye’de ise Antalya’da yetiştirilmektedir. Bilimsel literatürde kumato olarak bilinen siyah domates olgunlaştıkça siyah rengini almaktadır. Tarım yöntemleri ile yetişririlen siyah domates tohumunun diper çeşidide kırım tohumudur. Bu ise Rusya’da yetiştirilmektedir. Siyah domates tohumu, perlit toprağı yanmış hayvan gübresi karıştırılarak ekilmektedir. Oda sıcaklığı isteyen tohum rutubet vede nem istemez. Işık almayan gölge ve serin yerde kolaylıkla çiçeklenmektedir. Yazımızın devamına giderek siyah domatesin faydalarını ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Siyah Domates Nasıl Tüketilir?

Siyah Domatesin Faydaları

Aşırı fazla mineral vede vitamin barındıran siyah domates ilaç vede kozmetik firmalarında tercih edilmektedir. Yaşlanmayı geciktirmektedir. Cilt tabakası dermiste oluşan ve yüzeye çıkan sivilce, akne vede gözenek gibi problemleri de önlemektedir.

Mide duvarını, mide asidinden korumaktadır. Ülser vede reflü gibi yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinin meydana gelmesini engellemektedir. Barındırdığı lif bağırsaklardaki flora oranını korumaktadır. Daha fonksiyonlu çalışmasını sağlamaktadır.

Siyah Domates Neye İyi Gelir
Siyah Domates Neye İyi Gelir

Siyah domatesindeki likopen diğer besinler de bulunmasından daha etkilidir. Tüm faydasını ise bu maddeye borçludur. Likopen maddesi vücuttaki hücrelerin yapısını koruyarak yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Böylelikle mutasyona uğrayıp kanser veya daha farklı hastalıkların oluşmasını da engellemektedir. Siyah tohum doğal asidik vede lif bakımından da zengin olduğu için sindirim problemlerine de fayda sağlamaktadır.

Siyah Domatesin Faydaları Nelerdir, lezzeti vede kokusu oldukça güzeldir. Bol sulu vede etkilidir. Antioksidan bakımından zengin olduğundan kanser tedavisinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Normal domates gibi tüketilmektedir. Genetiksel olarak kırmızı domates ile aynıdır.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Şeker Kamışı Suyu Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed