Sol Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sol Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Sol Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?, Sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi? Hakkında merak edilen bazı bilgileri derledik.

Sol Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Sol Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Sol Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Vücudun uyluk vede karın bölgesi arasında yer alan vede karnın alt kısmında bulunan bölge kasık olarak isimlendirilir. Karın bölgesinden başlayarak, bacaklara kadar uzanan bölge, cinsel organların bulunduğu bölgenin hemen üst kısmında bulunmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için sol kasın ağrısı hamilelik belirtisi mi? ve sol kasın ağrısı nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Sol kasık ağrısı nedenleri nelerdir?

Kasık kıvrıntısı olarak bilinen vede çukurluk oluşturan bölge, bir çok kasa vede lenf kanallarına ev sahipliği yapmaktadır. Kasık ağrısı genellik ile kadınlarda daha sık rastlanan bir sorun olsa da, her yaştan vede her cinsiyetten insanda görülebilmektedir. Hem sağ, hem de sol kasıkta zaman zaman ağrılar olabilmektedir. Ciddi bir sorunun temel belirtisi olabileceği gibi, herhangi bir nedenden dolayı da kasık ağrısı meydana gelebilir. Sol kasık ağrısı, sağ kasık ağrısına oranla daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde vede kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri birbirinden farklı olmaktadır. Kadın sağlığı konusunda, sol kasık ağrısı gözden kaçmamalıdır. Üreme sağlığını etkileyen bir durum olabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle, sol kasık ağrısını çeken kadınların güvendiği bir kadın doğum uzmanına muayene olması tavsiye edilir. Yazımızın devamına giderek erkeklerde ve kadınlarda sol kasın ağrısı nedenleri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kadınlarda Sol Kasın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde Sol Kasın Ağrısı Nedenleri

Ağır sanayi iş ortamında çalışan erkeklerde, sık sık yaşanan sol kasık ağrısı, ihmale gelmeyen bir durumdur. Genellik ile fıtık hastalığının habercisi olarak kendini belli etmektedir. Sanayi iş ortamında yer alan vede gün içinde sürekli eşya kaldırma işleri yapanların, bu konuda hasas olması lazım. Erkeklerde yaşanan sol kasık ağrısının en yaygın nedeni kas gerilmesi olarak bilinmektedir. Ani vede bilinçsiz yapılan ağırlık antrenmanları vede ağır kaldırma gibi zorlayıcı aktiveteler sol kask ağrısına neden olmaktadır. Ağır kaldırma sonucu meydana gelen kasık fıtıkları da, sol kasık ağrısı oluşturmaktadır. Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar nedeni ile, lenf bezlerinin iltihaplanması, testis tümörü, testis iltihaplanması, testislerde ödem oluşması, idrar yolları iltihaplanması, bağırsak iltihabı vede böbrek taşları nedeni ile yaşanan sol kasık ağrısı erkek hastalarda yaygın olarak görülmektedir. Bunlara ek olarak siyatik, sinir sıkışması, kabakulak, varikosel, retraktil testis, kemik kireçlenmesi vede lipom gibi nedenler de, sol kasıkta ağrı meydana getirmektedir.

Kadınlarda Sol Kasın Ağrısı Nedenleri

Taş vede kum oluşumu,
Çok sık idrara çıkma,
Pelvik inflamatuar hastalık,
Depresyon,
Stres,
Bel fıtığı,
– Kasık fıtığı,
Normal doğum ya da sezaryen,
Riskli gebelik,
Dış gebelik,
Düşük,
Adet sancısı,
Spiral kullanımı,
Kistler.

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur
Sol Kasık Ağrısı Neden Olur

Riskli gebelikler vede düşük de, kadınlarda sol kasık ağrısı ile kendini belli eder. Yumurtalık kisti, erken menopoz gibi durumların birer işareti olabilir. Adet öncesi sol kasık ağrısı da, yaygın olarak kadınlarda görülmektedir. Böbrek taşları, idarar yolu enfeksiyonu, kasık bölgesine alınan darbe, cinsel yolla buluşan hastalıklar, lenf bezi iltihaplanması, hamilelik, böbrek taşı, miyom, endometrit vede endometriosis gibi hastalıklarda kadınlarda rastlanan sol kasık ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır. Acil müdahale gerektiren apandisit patlaması vede şiddetli ishal gibi akut durumlar da sol kasıkta ağrıya neden olmaktadır. Rahim dışında bir alanda meydana gelen döllenme sonucu meydana gelen dış gebelik sol kasıkta ağrı oluşturabilir. Kadın üreme organında oluşan bakteriyel enfeksiyonlar sol kasıkta ağrıya neden olmaktadır. Yumurtalık bölgesinde meydana gelen zararlı veya zararsız kistler çevre dokulara baskı yaparak, sol kasık ağrısı oluşturabilmektedir.

Sol Kasık Ağrısı Hamilelik Habercisi Mi?

Döllenmenin gerçekleşmesi ile birlikte, embriyo rahme geçmektedir. Rahimde büyümeye vede gelişmeye başlayan embriyo çevre dokulara baskı yaparak ağrılara neden olabilmektedir. Genellik ile sol kasık ağrısı, kadınlarda hamilelik belirtisi olarak düşünülebilmektedir. Yalnız tek başına sol kasıkta ağrı oluşması, hamilelik olduğu anlamı taşımaz. Adet gecikmesini takiben, kasık bölgesinde bir ağrı söz konusu ise, mutlaka bir uzman hekime başvurularak gebelik olup olmadığı test edilmelidir.

Sol Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtileri

Sürekli bir uyku isteği,
Güçsüzlük,
Halsizlik ve yorgunluk,
Göğüslede aşırı hassasiyet vede dolgunluk hissi,
– Göğüslerde büyüme,
Baş dönmesi,
Duygu dalgalanmaları,
Mide bulantıları vede kusma,
İştah açılması,
Mide yanması,
Baş ağrısı.

Sol Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir, enfeksiyona bağlı olarak gelişen kasık ağrısı için, antibiyotik tedavisi uygulanır iken, regl ağrısı vede ymurtlama döneminden kaynaklanan sol kasık ağrısı için ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilmektedir. Ani olarak başlayan sol kasık ağrısı, evde tedavi edilebilmektedir. Buz küpleri, temiz bir beze sarılarak ağrı olan bölgeye uygulanabilir vede ağrı kesici ilaçlar ile ağrı hafifletilebilmektedir. Eğer ki sizin de sol kasık ağrısı nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Sol kasık ağrısı nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sol kasık ağrısı nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Tavuk Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed