Tatlı Patates Neye İyi Gelir?

Tatlı Patates Neye iyi Gelir? Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir? Tatlı patates suyunun faydaları ile ilgili bilmeniz gerekenleri yazımızda derledik.

Tatlı Patates Neye İyi Gelir? Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

Tatlı Patates Neye iyi Gelir?
Sayfa İçeriği: Tatlı Patates Neye İyi Gelir?

Tatlı patates günümüz de son zamanlarda oldukça fazla merak konusu oldu. Japonya da ipomoea batates olarak bilinmektedir. Tatlı patates, kahkahaçiçeğilleri ailesindendir. Yumruları bulunan nişastalı besindir. Tatlı patatesin yanı sıra filizleri vede sarı yaprakları da tüketilmektedir. Görünüşü patatese benzese de aynı aileden gelmemektedir. Tamamen farklı bir aile olan tatlı patates 50 cinsi bulunmaktadır. Yalnız bu türler içinde zehirli olanları da bulunmaktadır. O yüzden tüketirken dikkat edilmelidir. Tatlı patates neye iyi gelir ile ilgili daha fazla bilgilere ise yazımızın devamına giderek bulabilirsiniz.

Tatlı patatesin faydaları konusun da oldukça bilgiler bulunmaktadır. Tatlı patates guliten içermediği için ideal olan besinler arasında ilk sıradadır. Güney Amerika vede Asya da bu besin yüzyıllardır tıbbı amaçlı tüketilmektedir. Tatlı patates doğada A vitamini bakımından en zengin besin olduğu için günümüzde de merak konusu olmuştur. Yüksek lif, düşük kalori seviyesinde diyet listelerinde yer almaktadır. Güney Amerika’da genellikle turuncu renkte bulunan tatlı patates, Asya kıtasında sarı vede mor renklerde bulunmaktadır.

Tatlı Patates Zararlı Mı?

Toprak altı yetişen bir besin olan tatlı patates, yüksek miktarda fitik asit içermektedir. Bu sebeple fazla tüketildiğinde ciddi hastalıklara yol açabilir. Tatlı patates güçlü vitamin vede mineral içerdiğinden çabuk zehirlenmeye neden olabilmektedir. İshal, kusma vede karın ağrısı gibi problemlere yol açmaktadır. Tatlı patates miktarınca tüketilmesi her zaman tavsiye edilir. Yabani çeşidi fazla olduğu için bazı çeşitleri zehirlenmeye neden olabilmektedir. O yüzden dikkat edilmesi gereklidir.

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

Tatlı Patates Nasıl Tüketilir?

Tatlı Patatesin Faydaları
Tatlı Patatesin Faydaları

Polifen maddeler vücut içinde DNA hücrelerinin hasar olmasını önleyerek, tümörlerin oluşmamasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile kanseri engeller ya da kanser tedavisinde etkilidir. Polifen maddesi bakımından zengindir. Düzenli tüketildiğinde bu gibi ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasını engeller.

İçeriğin de bulunan yüksek lif ile sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle mide vede bağırsak hastalıklarının oluşmasını engeller. Kolay sindirildiğinden kilo vermede yardımcı olmaktadır. Lif hem kilo vermeyi sağlamaktadır, hem de uzun süre tokluk hissi vermektedir.

Sinir hücrelerini sakinleştirerek, kaygı ve stres gibi ruhsal hastalıkların yaşanmasını engeller. Uyku gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Kış aylarında yükselen üst solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir. İçeriğin de C vitamini ile antioksidan etkisi göstererek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Vücuda alınmış bazı besinler enerjiye dönüştürülmediği için yağlanmaya neden olmaktadır. Bu da yorgunluk hissinin artmasını sağlamaktadır. Tatlı patates içeriği B6 vitamini ile alınan besinler enerjiye dönüştürerek vücudun daha dinçte kalmasını sağlamaktadır.

Beta-karoten bakımından oldukça fazla zengin olan tatlı patates cilt sağlığına fayda sağlamaktadır. Eski çağlarda kadınlar özellikle tatlı patates çeşidinin suyuyla tonik yaparak kullanırmış. Ciltteki tüm ölü hücreleri temizleyerek kırışıklık, yıpranmanın yanı sıra sivilce vede akne oluşumunu da engeller.

Tatlı Patates Suyu Neye İyi Gelir?

Tatlı Patates Neye İyi Gelir?

Bu besinin içeriğinde şeker oranı oldukça düşüktür. Bu özelliği bakımından şeker hastalarının da tüketmesinde hiç bir sakınca yoktur. Kandaki şeker oranını düzenleyerek şeker indeksinin yükselmesini önler. Kan hücrelerini dengede tutarak tansiyonun düşmesi veya yükselmesini de önlemektedir.

Göz vede beyin sağlığında en etkili olan besin A vitamini ve A vitamini ile bu yerlerde oluşan bazı hastalıkların yaşanma riski azalmaktadır. Havuç bu bakımdan en etkili besindir. Yalnız orta boy tatlı patates 10 havucun sağladığı A vitaminin %50’sini karşılamaktadır.

Tatlı Patates Neye İyi Gelir, Tatlı patates suyu da, tüketilebildiği gibi garnitür, püre, közleme vede kızartması da yapılabilir. Tatlı patates, iyice yıkandıktan sonra kabukları ile birlikte kaynatılarak suyu da içilebilir. Özellikle sindirim problemi yaşayanlar için ideal besindir. Reflü vede ülser gibi mide sorunlarına oldukça iyi gelmektedir. Uzun süreli tokluk hissi vermektedir. Bu sayede kilo vermek isteyenler bu şekilde de tüketebilir. Dünya da 7. gıda kaynağı olarak bilinen tatlı patates vücudun ihtiyacı olan A vitaminin %80’ini rahatlıkla karşılamaktadır. Anemi vede hipertansiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılabilirliği japonya da yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Eğer sizin de tatlı patates neye iyi gelir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tatlı patates neye iyi gelir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da tatlı patates neye iyi gelir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mutancana Yemeği Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed