Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır Tetanos aslında, bakteriyel bir hastalıktır. Solunum problemleri vede kas spazmlarına yol açmaktadır. Aslında genellikle büyüklerimizden, paslı çivi yada kirli – eski eşyalardan bulaştığını, duyarız. Ama hastalık ile fazla bilgiye sahip az insan bulunmaktadır.

Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Tetanos hastalığı neden sık görülmemektedir sorusunu sorar olursak, aslında tetanos aşısı sayesinde eski dönemler’de ki gibi sık sık görülmemektedir. Hipokrat zamanından beri’dir, tetanos bilinen bir hastalıktır. Bazı hekimler, geç alınırsa ölümle bile sonuçlana bileceğiniz açıklamışlardır.

Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır
Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Şüpheli olarak sadece paslı çivi olarak görülmeside doğru değildir, çünkü tetanos sadece paslı çivilerden bulaşmamaktadır. Bileşik (açık) kırıklar, yanıklar, böcek ısırıkları, toprak, hayvan dışkısı, at gübresi, yabancı cisimlere bulaşmış yaralar, tetanos bakterilerinin vücudunuza girmesi sayesinde hastalığınıza uygun ortamı sağlar.

Tetanos nasıl bir hastalıktır? Tetanos’dan kurunmak için neler yapılmalı?

Clostridium tetani, C.tetani‘de söylenen bakterinin yol açtığı hastalık türüdür. Cilte ki yaralar sayesinde, bakteriler vücuda girerek tetanos hastalığı başlamış olur. Bu bakteriler, bir çok ortamlarda bulunurlar. İlk bakışta aslında, tetanos tehlike bir hastalık olarak görünsede tetanos aşısı sayesinde hastalık günümüzde, yaygın şekilde görülen bir hastalık değildir.

Bakteriler, sinir sistemini etkileyen zehirli maddeler salgılamaktadır. Bakterilerin salgıladığı, ürettiği zehir (tetanospamin) omurilikten, kaslara giden sinir sinyallerini zorlamaktadır. Bu spazmlar kasları yırtacak kadar şiddetli olabilir. Tetanosa bulaşmış 20 kişiden 1’i hayatını kaybetmiştir. Tetanos aşısı olmamış insanlar risk altındadır. 10 sene geçmiş olan tetanos aşısı, yaptırmaları yararlıdır. 5 sene’de geçmiş olanlar tetanos aşısını yaptırmaları iyi olur. Genellikle, çocuk yaşlarda olunduğu için tetanos aşısı ilerleyen yaşlarda tekrar tazelenmesinde fayda vardır.

Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda sayacağımız maddelerde, tetanos belirtileri yer almaktadır, eğerki bunlardan biri yada ikisi sizde bulunuyor vede hissediyorsanız hemen en yakın baş hekime gitmeniz gerekmektedir.

– Tansiyon yükselmesi
– Ateş ve terleme
– Anormal kalp ritmi
– Yüksek kalp atış hızı
– İdrar kaçırma
– Solunum güçlükleri
– Ağrılı, istemsiz kasılmalar (genellikle midede)
– Çene ve boyunda başlayan kas spazmları (kasılmaları)
– Vücudun genelinde ağrılı kas tutulmaları
– Çene krampları
– Salya akması
– Baş ağrısı
– Ağzı açamama
– Yutkunma problemleri

Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır yazımızında sonuna geldik arkadaşlar umarım aradığınız bilgiyi sizlere sunabilmişizdir. Eğerki yazımızı faydalı olduğunu düşünüyorsanız, arkadaşlarınızında bilgilenmesi için paylaşıp destek olunuz. Soru vede şikayetleriniz için yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; 20 Yaşındakilerin Yaptığı 20 Sağlık Hataları!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed