Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır Tetanos aslında, bakteriyel bir hastalıktır. Solunum problemleri vede kas spazmlarına yol açmaktadır. Aslında genellikle büyüklerimizden, paslı çivi yada kirli – eski eşyalardan bulaştığını, duyarız. Ama hastalık ile fazla bilgiye sahip az insan bulunmaktadır.

Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır
Sayfa İçeriği: Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Tetanoz, rahatsızlığı günümüz de bir çok kişi de görülebilir. Bu hastalık aylar sonra kendiliğinden geçmekte ve kronik form tetanospazmine karşı kısmi bir immünitenin varlığından olmaktadır. Prodrom belirtileri ise jeneralize tetanoz gibidir. Hastalığın başlaması da santral sinir sistemine toksinin ulaşmasından sonra olmaktadır. Yazımızın içeriğin de ise siz değerli dostlarımız için tetanos belirtileri vede tetanos nasıl geçer? Soruları ile ilgili bilgilerin cevaplarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki tetanos belirtileri nasıl anlaşılır?

Tetanos hastalığı neden sık görülmemektedir sorusunu sorar olursak, aslında tetanos aşısı sayesinde eski dönemler’de ki gibi sık sık görülmemektedir. Hipokrat zamanından beri’dir, tetanos bilinen bir hastalıktır. Bazı hekimler, geç alınırsa ölümle bile sonuçlana bileceğiniz açıklamışlardır. Şüpheli olarak sadece paslı çivi olarak görülmesi de doğru değildir, çünkü tetanos sadece paslı çivilerden bulaşmamaktadır. Bileşik (açık) kırıklar, yanıklar, böcek ısırıkları, toprak, hayvan dışkısı, at gübresi, yabancı cisimlere bulaşmış yaralar, tetanos bakterilerinin vücudunuza girmesi sayesinde hastalığınıza uygun ortamı sağlar.

Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Tetanosdan Kurunmak İçin Neler Yapılmalı?

Aşağıda sayacağımız maddelerde, tetanos belirtileri yer almaktadır, eğer ki bunlardan biri yada ikisi sizde bulunuyor vede hissediyorsanız hemen en yakın baş hekime gitmeniz gerekmektedir.

Tansiyon yükselmesi
Ateş ve terleme
Anormal kalp ritmi
Yüksek kalp atış hızı
İdrar kaçırma
Solunum güçlükleri
Ağrılı, istemsiz kasılmalar (genellikle midede)
Çene ve boyunda başlayan kas spazmları (kasılmaları)
Vücudun genelinde ağrılı kas tutulmaları
Çene krampları
Salya akması
Baş ağrısı
Ağzı açamama
Yutkunma problemleri

Tetanos Nasıl Geçer

Clostridium tetani, C.tetani’de söylenen bakterinin yol açtığı hastalık türüdür. Cilte ki yaralar sayesinde, bakteriler vücuda girerek tetanos hastalığı başlamış olur. Bu bakteriler, bir çok ortamlarda bulunurlar. İlk bakışta aslında, tetanos tehlike bir hastalık olarak görünse de tetanos aşısı sayesinde hastalık günümüzde, yaygın şekilde görülen bir hastalık değildir. Bakteriler, sinir sistemini etkileyen zehirli maddeler salgılamaktadır. Bakterilerin salgıladığı, ürettiği zehir (tetanospamin) omurilikten, kaslara giden sinir sinyallerini zorlamaktadır. Bu spazmlar kasları yırtacak kadar şiddetli olabilir. Tetanosa bulaşmış 20 kişiden 1’i hayatını kaybetmiştir. Tetanos aşısı olmamış insanlar risk altındadır. 10 sene geçmiş olan tetanos aşısı, yaptırmaları yararlıdır. 5 sene’de geçmiş olanlar tetanos aşısını yaptırmaları iyi olur. Genellikle, çocuk yaşlarda olunduğu için tetanos aşısı ilerleyen yaşlarda tekrar tazelenmesinde fayda vardır.

Tetanos Belirtileri Nasıl Anlaşılır, tetanoz hastalığın da en fazla rastlanan ilk belirti çene kasların da spazma olmaktadır. Bundan ayrı olarak baş ağrısı, ani vede istemsiz kas kasılmaları, bütün vücutta ağrı kas sertliği, yutkunma sorunları, nöbetler, ateş vede terleme, yüksek kan basıncı vede kalp atışında hızlanma olmaktadır. Eğer sizin de tetanos belirtileri nasıl anlaşılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tetanos belirtileri nasıl anlaşılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Rüyada Diş Görmek Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed