Tibia Kırığı Nasıl Olur?

Tibia Kırığı Nasıl Olur? Tibia Kemiği Kırığı Ne Kadar Sürede Kaynar?, Tibia kemiği kırığı iyileşir mi? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Tibia Kırığı Nasıl Olur? Tibia Kemiği Kırığı Ne Kadar Sürede Kaynar?

Tibia Kırığı Nasıl Olur
Sayfa İçeriği: Tibia Kırığı Nasıl Olur

Tibia kemiği, bacakta bulunan büyük vede oldukça önemli kemiktir. Vücudun ağırlığını taşıma konusunda önemli görevleri bulunmaktdır. İnsanlar arasında incik kemiği ya da kaval kemiği olarakta bilinmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için tibia kemiği kırığı iyileşir mi? ve tibia kemiği kırığı ne kadar sürede kaynar? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Tibia kırığı nasıl olur?

Tibia Kemiği, femur kemiğinden sonra vücutta yer alan en uzun ikinci kemiktir. Bacak bölgesinde iki adet kemik vardır. Bunlar; Tibia kemiği vede fibula kemiğidir. Tibia, fibula kemiğinden daha büyük vede daha kalındır. Bu iki kemik ile ayak bileği vede diz arasındaki bağlantı sağlanmış olmaktadır. Tibia kemiği kırığı oldukça yaygın olmaktadır. Travma ya da tekrarlayan zorlanmalar neticesinde meydana gelir. İyileşme süresi kırığın tipine vede ciddiyetine göre farklılık göstermektedir. Tibia kemiği, alt bacakta yer alan iki kemikten biridir vede özellikleri nedeni ile oldukça önemlidir. Vücut ağırlığının büyük bölümünü taşır vede stabizile etmektedir. Tibia kemiği kırığı, tibia kemiğindeki herhangi bir çatlak ya da kırılmayı ifade etmektedir. Tibia kırığı nednei ille, bireylerin özellikle yürüme fonksiyonları bozulmaktadır. Tibia kemiği bulunduğu konum itibari ile sık sık kırılabilmektedir. Uzun kemikler arasında en çok kırılan kemiktir. Tibia kırığında, sıklık ile yakın kaslar vede ligamentler de hasarlanmaktadır. Tibia fraktürü çok farklı seviyelerde olabilmektedir. Basit bir çatlağın tek belirtisi yürürken ağrıdır. İleri düzey kırıklarda tibia kemiği deriden dışarı çıkabilmektedir. İyileşme süreci kırığın tipine vede ciddiyetine göre farklı olmaktadır. Tibia kırığı yaşadıysanız kısa sürede sağlık merkezine başvurmalısınız. Hekiminiz gerekli tedaviyi almanıza yardımcı olacaktır. Yazımızın devamına giderek tibia kemik kırığı nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tibia Kemiği Kırığı Nedenleri Nelerdir?

Tibia Kemiği Kırığı Belirtileri

Kemik uçlarının deriden dışarı çıkması,
Yaralı bacakta morarma,
Yaralanma bölgesinde şişlik,
Dizde ya da çevresinde sınırlı bükülme,
Ciltte kızarma ya da çıkıntılı kemik,
Diz ya da ayak bileğinde şekil bozukluğu,
Bacakta gözle görülebilen şekil bozukluğu,
Kırığın olduğu bacağa ağırlık verememe,
Bacakta uyuşma ya da ayakta karıncalanma,
Bacak uzunlukları arasında fark oluşması,
Ayakta duramama,
Yürüme ya da koşma zorluğu,
Bacakta yoğun vede şiddetli ağrı.

Tibia Kemiği Kırığı Nedenleri

Osteoporoz,
Kayak ya da snowboard,
Temaslı sporlar,
Uzak mesafe koşuları nedeni ile tekrar tekrar incinme,
Yüksekten atlama,
Yüksekten düşme,
Otomobil kazaları,
Motosiklet kazaları.

Tibia Kemiği Kırığı Nasıl tedavi Edilir?

Tibia kemiği kırığı tedavisi, bir çok seçeğe bağlı olarak farklılık gösterebilir. Hekiminiz şu durumları göz önünde bulundurarak en iyi tedavi seçeneğini belirlemektedir. Bunlar; Açık kırık oluşması, fibula kırığının beraberinde olması, çoklu kemik kırığı, kişinin genel sağlık durumu, yaralanma nedeni, yumuşak doku hasarı, yaralanma derecesi. Tibia kırığı her zaman ciddi seviyede olmayabilmektedir. Ameliyat gerektirmeyen tibia kırığı tedavisi için ateller, alçılar, silendirler, bacağın hareketine bir miktar izin veren fonksiyonel araçlar, ev egzersizleri, fizik tedavi ve bazı ağrı kesicilerdir. Ciddi tibia kırığı tedavi için, çoğu zaman ameliyat uygulanır. Bu sayede iyileşmenin doğru olmasından emin olunmaktadır. Tibia kırığı ameliyatı için matal vidalar ya da plakalar kullanılabilmektedir. Ciddi kaval kemiği kırığı tedavisinde, internal ya da external fiksatörler tercih edilmektedir. Kırığın üstünden ya da altından geçen metaller kullanılır vede fiksatörler ile sert bir çerçeve ile tutulmaktadır.

Cerrahinin gerek olmadığı ya da mümkün olmadığu durumlar ise; Kemiği yerinde tutmak, hareketini engellemek vede iyileşmesini sağlamak için atel ya da alçı. Kemiğin iyileşmesi sırasında kaynamaları önlemek için çeşitli fonksiyonel destek ürünleri. Tibia fraktürü ile birlikte, fizik tedavi vede evde yapılacak egzersizler gerekebilmektedir. Egzersizler ile iyileşme süreci hızlanacak vede yaşam kalitesine kavuşma hızı daha fazla olacaktır.

Tibia Kemiği Kırığı Hangi Durumda Ameliyat Edilir?

Uzuv uzunluğunda dengesizlik nedeniyle,
Ufakalanmış kırıklarda,
Fibula kırığının eşlik etmesi nedeniyle,
Çoklu kemik kırığında,
Açık kırıklar.

Tibia Kemiği Kırığı Kaç Günde İyileşir?

Tibia Kemiği Kırığı iyileşir Mi
Tibia Kemiği Kırığı iyileşir Mi

Tibia kemiği kırığı, iyileşme süreci ve süresi birçok faktöre bağlı olmaktadır. Kırığın ciddiyeti bu konudaki en önemli belirteç olmaktadır. Tibia kemiği kırığı genellik ile 4 ila 6 ay içinde iyileşmektedir. İyileşme süresi bazen daha uzun olabilmektedir. Kırığın ciddiyeti, altta yatan hastalıklaırn varlığı, enfeksiyon gelişimi gibi nedenler ile tibia kemiği kırığı daha geç iyileşebilmektedir. Tibia kırığının tedavisinden sonra hekiminizin önerilerine önem göstermelisiniz. Egzersiz, yürüme vede diğer fiziksel aktivitelere ne zaman döneceğinizi hekiminiz karar verecektir. İyileşme sürecinin ilerleyen aşamalarında fizik tedavi vede egzersizlerle, tibia kemiği güçlendirilmektedir. Kalçaları, baldırları vede uyluğu güçlendiren egzersizlerle tibia üzerine düşen yük azaltılmaktadır.

Tibia Kemiği Kırığı İyileşme Süreci Faktörleri

Kemik iyileşmesini etkileyen diğer hastalıklar,
Fizik tedaviye duyulan ihtiyaç süresi,
Ameliyat gerekip gerekmediği,
Açık ya da kapalı kırık olması,
Hekim önerilerinin ne kadar dikkate alındığı,
Kişinin sağlık durumu,
Hasta yaşı,
Ek yaralanmanın bulunması,
Kırığın ciddiyeti.

Tibia Kırığı Nasıl Olur, tibia kemiği, alt bacak kaslarını destekler, vücut ağırlığını taşır, yürüme fonksiyonunda önemli görev edinmektedir. Vücut ağırlığının %63’ünü taşımaktadır. Eğer ki sizin tibia kırığı nasıl olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tibia kırığı nasıl olur , sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tibia kırığı nasıl olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pilor Stenozu Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed